• negatif eleştirilerin %90'ı kullanmayanlar tarafından geliyor. başka hiçbir üründe böyle bir şey görmedim desem yeridir.
  • bir işletim sistemi düşünün ki mağazasında doğru düzgün uygulama yok, en baba uygulamalar bile gelmemiş, herkes isyanda. sürekli gelecek denilen özellikler beta versiyonlarda. microsoft zırt pırt telefon çıkartmayı bırakıp bu işe odaklanmalı, kaç paraysa verin adam gibi uygulama yazsınlar. saçma sapan uygulamalara dolu market. amiral gemisi modeller türkiye'ye gelmiyor, zaten microsoft türkiye ne işe yarıyor, hatta var mı ben de şüpheliyim. windows 10 ile düzelecek diyorlar ama bu kafayla zerre düzelmez, saçma sapan işler yapıyorlar. çok doluyum lan bu konuda. seneler önce lumia 930 vardı gelişir diye aldık bir gıdım ilerlemedi. bazen bu işletim sisteminin akıbetini umursayan tek kişi benmişim gibi hissediyorum. microsoft işe al lan beni.
  • uygulama sıkıntısını bir tek ben mi yaşamıyorum diye düşündüren işletim sistemi.

ulan facebook var twitter var instagram'ın betasından daha kullanışlı 6tag diye bi uygulama var. kıçı başı belli sağlam oyunlar var. skype'dı, whatsapp'dı, dosya yöneticisiydi, video player'dı, torrent'ti boktu püsürdü, standart bir kullanıcıya gayet yetecek uygulamalar var.

play store gibi uygulama çöplüğü bir markettense az ama öz windows marketi tercih ederim. her iki oyundan biri şahin park etme, doğan drift falan amk.

stabil olması gibi en önemli özelliğine ise hiç girmiyorum. 500 liraya aldığın bir windows phone cihaz bile çökmez, çökemez. donmaz, donamaz
  • beklediğimden hızlı gelişme gösteren mobil işletim sistemi. bir yılda bayağı mesafe katetti. tüm beklentileri karşılamadı ama yine de gelişme ivmesi oldukça iyi. 2-3 yıla kadar istenilen seviyeye ulaşır. stabilliğinden söz etmeye bile gerek yok.
  • ikibinli yılların başında kullandığım telefonlarda yapabildiğim ama windows phone 8'li htc 8x telefonumda yapamadığım şeylerden bazıları:

- kapalıysa yönlendir, meşgulse yönlendir gibi yönlendirme alternatifleri. wp8'de ya yönlendirme hep açık olacak ya hep kapalı. öyle adamı uğraştırma diyor.

-arama sürelerini takip etme, toplam gelen çağrı süresi, giden çağrı süresi gibi detaylar. (yurt dışına çıktıysanız konuşma paketinizi takip için gerekli)
  • ios ve android kullanmış ve şu anda da adroid kullanan biri olarak kısa bir test sürüşü yaptıktan sonra bir sonraki telefonumda olmasına karar verdiğim işletim sistemi. ios ve android arayüzleri ikon görünümlü sayfalar içeren yapısı ile symbian ve palm os'dan gelen bu geleneğin gelişmiş halleri gibi geliyordu bana. ilk olarak htc radar ve daha sonra nokia lumia 800 ile yaşadığım kısa bir deneyimden sonra bilindik mobil işletim sistemlerinden bambaşka bir arayüz, farklı ve gelişmiş deneyim 512 mb ram içermesine rağmen hızlı ve akıcı performans benim için bu konuda belirleyici etken oldu. ileride 1 gb üzeri ram ve 4 çekirdek işlemci platformu desteği ile neler olur düşünemiyorum bile.

son olarak iwoz olarak da bilinen steve wozniak amcanın açıklamaları 1, 2, 3 ile bu konuda birebir aynı düşündüğümüzü görmek kararımı daha da bir perçinledi. şimdi bilmeden atlayanlar çıkmasın "o lavuk da kimmiş" diye, kendisini bilen bilir ilk apple bilgisayarı geliştiren kişidir ve parayla pulla da işi yoktur, her bakımdan dünyada microsoft'un köpeği olacak en son kişidir.

sonuç olarak zırt pırt telefon satın almayı seven biri olmadığım için şu anki telefonumdan sonra bu işletim sistemine geçiş için windows phone 8 ile çıkacak telefonları bekliyorum. nokia pureview teknolojisini bununla birleştirirse tadından yenmez, olmadı samsung olur, htc olur hiç farketmez, belki de bir sürpriz yapar da bu alana girerse sony olur. kısmet.
  • merak ettiğim bir noktaya sahip işletim sistemi

bu wp'lerde, android'deki gibi uygulamaların verilerini silme yok mu yahu ? angry birds' oldu 1 gb, twitter 500 mb'yi geçti. uygulamayı silip tekrar yüklemeyle mi halledeceğiz illa ? yok mu başka yolu bunun ?

ekleme: telefon hafızasındaki verileri kendi otomatik olarak siliyormuş-muş ama sd karttakilere dokunmuyor. uygulamayı kaldırıp, tekrar kurmak tek çözüm şu anlık.
  • microsoft'un bu işletim sistemini yaparken çok başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. türkiye'de işi imkansıza yakın ama dünyada durumu kendi lehine çevirebilir. nokia'ya o kadar çok odaklandı ki diğer üreticileri küstürdü. samsung gibi obur bir firmanın bir tane bile ürünü yok. oysa samsung birkaç sene öncesine kadar tizen platformuna ağırlık verip android'e alternatif yaratma peşindeydi, google en büyük donanım destekçisi ile güvenlerini nasıl tazelediyse, samsung hem windows phone'a sırt çevirdi hem de tizen'e. htc sadece 2 tane model çıkarttı. nokia kıyamet gibi modeller çıkarttı ama aralarında öne çıkan parlak bir tane bile model yok. htc'nin iki modeli nokia'nın muadillerinden daha başarılı. nokia kalın ve biçimsiz telefonlar üretti. üstelik rakiplerinden birçok konuda geride kaldı. 512 mb'lık, 800x480 piksellik, kalın, biçimsiz, 1800 mah pile sahip anlamsız modeller çıkarttılar. sektörü çok iyi okuyamadılar. bugün çok komik rakamlara alabileceğiniz çin'li bir üreticinin telefon modelinde ya da general mobile, dark, casper vs. gibi türk üreticilerin ucuz telefonlarında yüksek çözünürlük, göze hoş gelen tasarımlar, yüksek pil, idare eder kamera, idare eder performans, 2gb ram gibi özellikler alabiliyorsunuz. 2015 yılında bir samsung ve bir nokia'yı yan yana koyunca aralarında 3-4 senelik teknoloji farkı varmış gibi gözüküyor.

bu süreçte en çok şaşırdığım nokta windows phone telefonların gayet makul fiyatlardan satılmaları oldu. android'in lisans ücreti yok bilindiği üzere, microsoft'da çok cüzi bir miktar da olsa lisans ücreti alıyordu üreticilerden ama nokia kendi şirketi olduğundan mıdır nedir şaşırtıcı derecede ucuza satarak rekabet yaratmaya çalıştı. burada şunun hakkını vermek gerek, 2gb rame sahip android telefonlar standart telefon işlemlerini bile yaparken kasılırken windows phone sistemler 512 mb ram ile çok daha akıcı bir performans verebilmekteler. böylece aynı segmentteki nokia telefon 512mb rame sahip olabildiği için daha ucuza satılabiliyor.

windows phone'u kime övsem en büyük çekincelerinin market olduğunu görüyorum, herkes telefonu kurcalayınca bayılıyor ama markette aradıkları uygulamaları bulamayacağından çekiniyorlar. bir uygulama manyağı iseniz mutemelen sık sık problem yaşarsınız ama temel birkaç uygulamayı kullanan biriyseniz benim gibi aradığınız hemen her uygulamanın markette olduğuna eminim. hatta birkaç yönden android ve ios'da yaşayamayacağınız deneyimi yaşayabilirsiniz, örneğin ofis paketinde ya da outlook'da. iş telefonu olarak çok uygun. işlemleri yapmak çok hızlı. burada donanımsal hızdan bahsetmiyorum, işlevler hızlı, minimum tıklama ile hallediyorsunuz işlerinizi. birini arayacaksınız, mesaj atacaksınız, rehbere birini ekleyeceksiniz, internette arama yapacaksınız, birine fotoğraf göndereceksiniz, alarm kuracaksınız. hepsi çok pratik, birkaç tıklama ile hallediyorsunuz. bu açıdan sistemin akıllıca tasarlandığını düşünüyorum.

sadece nokia ile bence platformun geleceği yok, microsoft'un android tekeline karşı koyamaması çok ironik. yıllarca donanım üreticilerine sadece kendi masaüstü platformunu kullanması yönünde baskı/teşvik yaptı, bundan yargılandı, fahiş tazminatlar ödedi ve şu anda üreticileri android'in yanında kendi mobil platformunu kullanması konusunda ikna edemiyor. bunu sağlayan google mı, microsoft kendisi mi böyle tercih ediyor bilemiyorum. sonuçta microsoft microsoft'dur ve isterse samsung'a seve seve cihaz ürettirir. belki nokia ile birlikte apple vari bir donanım-yazılım bütünlüğü algısı kurarak oradan yürümeyi denemek istiyordur. zaten nokia'nın akıllı işletim sistemleri konusundaki muhafazakarlığını hiçbir zaman anlamadım, aynı muhafazakarlık microsoft'a da bulaştı. nokia zamanında android'e sırtını çevirmeseydi bugün samsung ancak htc ayarında bir telefon üreticisi olabilirdi. bu arada nokia'nın android cihazları da felaket. microsoft'un nokia'yı satın aldıktan sonraki ilk hamlesi senelerce android telefon çıkartmamak için direnen nokia'ya 3 tane android cihaz çıkarttırmak oldu. çıkardıkları cihazların tek bir anlamı olabilir, nokia android cihazlar ile nokia windows phone cihazları yan yana koyup bakın android ne kadar boktan bir sistem izlenimi vermek. ama nokia android cihazın yanına samsung android cihaz koyunca nokia ne kadar boktan bir firma izlenimi vermiş oluyorlar.

neyse, windows phone'un yakın gelecekte fişinin çekileceğini ve isim değişikliği ile birlikte köklü bir revizyona gideceğini düşünmüyorum. marketi kısmen oturdu, yazılım olarak alması gereken daha yol var. windows phone 10'dan microsoft'un beklentisi büyük gibi duruyor. ben microsoft'u günahım kadar sevmem, ama rekabette %10 dolaylarında bir tehdit oluşturması tüketici olarak hoşuma gider. herkesi bir silker, kendine getirir. google'ın apple'dan, microsoft'tan korktuğu kadar korktuğunu düşünmüyorum. çünkü windows phone'un pazar payı artacaksa bu çoğunlukla ios kullanıcıları ile olmayacak, windows phone direk android'in rakibi.
  • (bkz: #59214551)
    desteği windows phone 7 için kesmiştir. windows 10 mobile yayınlanınca 8.x için de kesecektir. ama üstün türk gazeteceliği kaynağa link vermeye ya da en azından kaynağı vs'yi doğrulamaya tenezzül eder mi? etmez.

"hey! to clarify – we still support windows phone 8.1 and windows 10. more info here:"
    "to clarify our recent information regarding the windows phone experience, we will continue supporting the windows phone 8.1 experience moving forward and we are actually improving our support for windows 10 in our coming update 5.2, which will be available starting today."
    özetle: wp8.1 ve w10m desteğimiz devam edecek. bugün de bir güncelleme dağıtacağız.

https://community.spotify.com/…obile-10/m-p/1306997
    https://community.spotify.com/…idc-p/1307029#m72035
    https://twitter.com/…ares/status/709348981587968000
  • spotify uygulamasına güncelleme gelmiş. çok şükür. kendimi windows phone muhtarı gibi hissediyorum. buralar hep dutluk yavrum.
hesabın var mı? giriş yap