• $u ana kadar avalon olarak bilinen, ilk kez windows vista ile beraber gelecek olan grafik ara katmani, apisi. ya$li gdi'in yerini alacak olan, directx uzerinde cali$an 3d destegi ile windows forms dahil ekrandaki gorsel nesneleri $ikla$tirip dual core cpu'larin hakkini excel kullanirken bile vermemize yarayacak bu ulvi araci 20 dakika icinde sipari$ ederseniz body electric zayiflama aletini de adresinize ucretsiz olarak yolluyoruz.

windows explorer'in oyunlarin giri$ menusu gibi ambient olmasina yarayacak bu alt sistemle alt-tab'la uygulamalar arasinda gezinirken bile efektler gorebiliriz belki! (bu sirada arka planda bir$eyler unpack etmeye cali$an compression programiniz bogulmu$ kimin umrunda)
  • microsoftun kullanıcı arayüzünü platformdan, business logicten, kısacası herşeyden soyutlamak için oluşturduğu model. bu yaklaşım model view controller mantığına benzer.
  • klasik windows programcılarının yerleşim (layout) ve xaml konusunda ağlatan, windows xp'de görsel kirlilik yaratabilen microsoft teknolojisi.

.net framework 3.5 sürümünde gridview hediyesi vardır.

.net framework 4.0 sürümüyle beraber windows 7 ile tam anlamıyla entegre hale gelmiştir.

birçok yerde 'wpf toolkit' ve benzeri eklentilere gereksinim duymanıza neden olabilir. microsoft'un açık kaynak sitesi codeplex'tir.
  • tasarım ve kod ekibini ayırabilenler için ideal olan kod göbeği. yoksa design kafası combobox'taki item'ların yanına icon koymaktan ibaret olan ve onlarca yıl common controls ile haşır neşir olmuş kod yazarını muz görmüş maymuna çevirir. öte yandan visual studio 2010'un wpf ile geliştirilmiş olması microsoft'un bu işe önümüzdeki dönemde ne kadar abanacağının bir göstergesidir.
  • iste biseyin icine her seyi koyunca, her seyi yapma cabasi icine girince kaliteden mecburen uzaklasildiginin kanitidir bu nane. resmen format c: /s /q yapip os x acip cocoa sdk ile yazasim geliyor ama yapamiyorum, cunku kotu ornek olmak istemiyorum.
  • niye bu kadar sevilmediğini anlamadığım teknoloji. c# ile mutluyum, .net framework nimetlerinden yararlanabiliyorum. ayrıca sahip olduğu konseptler yeni teknolojilerde de kullanılıyor. windows 8 metro veya windows phone 8 makalesi okuduğumda hiç yabancılık çekmiyorum.

fazla haksızlık ediliyor kendisine.
  • microsoft'un ba$ina bir $eyler gelmezse be$ yil icinde her masaustu hatta web programcisinin (bkz: silverlight) hayatina storyboard, canvas gibi terimleri sokacak gibi gorunuyor.
  • microsoftun arayüz tasarımında görselliği artırma ve kodlama kolaylığı sağlama adına sunduğu bir teknolojidir.

kendisiyle yeni ilgilenmeye başladım. fakat az biraz ilerleme katedip anlamaya başlayınca ne kadar da güzel ne kadar da üstün bir zımbırtı olduğunun farkına vardım.xmle menzeyen xaml dilini c# ile ortaklaşa kullanabiliyorsunuz ve bu işinizi oldukça kolaylaştırabilen bir durum.

azıcık da gereksiz gibi görünen fakat ilgiyi arttıran bilgi vereyim. efendim bu wpf ile, geçmişte kullandığımız windows formstan çok çok daha göze güzel gelen arayüzler tasarlayabiliyoruz. ayrıca wpf ile tasarlanan görsellere zoom yapıldığı taktirde görüntüde hiçbir şekilde bozulma olmamakta. bunun sebebi ise, windows forms bilgisayarımızın işlemcisini kullanırken, wpf grafik işlemcisi üzerinde çalışmakta olması imiş.

ayrıca bu hede hayatımıza windows vista ile girmiş. vista çok da başarılı bi os olmasa da sonrasında çıkacaklar için bir geçiş idi en neticesinde. dolayısıyla vista öncesi ve vista sonrası sistemlere baktığımızda arayüzdeki başarıyı hissedebilmemizin sebebi de yine bu wpf imiş.

saygılar sevgiler sayın yazarlar, okurlar, muhterem belediye başkanım, sayın valim ve kıymetli garnizon komutanım filan filan.
  • kendisi ve (bkz: model view viewmodel) ile güzel işler yapılabilmekte.
  • hani boyle asansorde osurursunuz da gotum gotum yana kayarsiniz ya, microsoft da ayni seyi yapti buna. millet de bununla proje gelistirmeye paralar yatirdi, birsuru proje eleman/zaman, destek maliyeti yuzunden heba oldu. bu duruma ne microsoft ses ediyor ne de para kaybeden sirketler. "asansorde ben osurdum" diye kimse demez cunku.
hesabın var mı? giriş yap