şükela:  tümü | bugün
 • microsoft'un windows sistemler için geliştirmekte olduğu, linux sistemlerdeki çalıştırılabilir* dosyaların herhangi bir emülasyon yoluna gidilmeden, sistem çağrıları* düzeyinde handle edilerek, windows sistemlerde de çalıştırılmasına olanak sağlayan teknoloji. bir nevi microsoft'un "hello unix world!" ya da "hello free software world! ;) kıps" güzelliği mi desem, dönekliği mi desem bilemedim.

  temelde yaptığı atraksiyon, gerçek zamanlı* olarak linux sistem çağrılarına* karşılık gelen windows sistem çağrılarını çalıştırmaktır. linux sistemlerdeki wine'ın windows karşılığı gibi düşünülebilir. lakin wine, bu işlemi arkaplanda bir daemon çalıştırarak yapar. bu daemon'ın da asli görevi, windows'un kernel düzeyinde sunduğu bazı hizmetleri sunmasıdır. sistem çağrıları tablosunda* muadili bulunmayan bir fonksiyon ile karşılaşıldığında nasıl saçmalayacak merak ediyorum mesela... 30-40 tane sık ve ortak kullanılan fonksiyona kadar handle et, gerisinde exception ver gibi mi düşündüler, ne kadarı implemente edilmiş/edilecek, merak konusu... tabii burada microsoft'tan bahsediyoruz, proje elbetteki open source değil.

  yalnız, microsoft bu hamlesi ile iyiden iyiye kendini aştı. .net foundation, windows 10 iot core, ubuntu on windows falan derken richard stallman'a da yarın gel başla demeseler bari... ilahi microsoft. *
 • windows 10 ile artık bash kullanılabilecek
 • https://blogs.msdn.microsoft.com/…r-linux-overview/

  2000'li yillarda interix tarafindan gelistirilen ve terk edilen windows'taki subsystem for unix based applications (sua)'in yerine getirilen birim.

  cok daha duzgun implement edilmistir. wsl'in sua'dan daha iyi olmasinin nedeni nt'ye shoehorning yapilmadan dogrudan linux syscall'larin sifirdan implement edildigi driver'lar (lxss.sys & lxcore.sys) yazilmis olmasidir.

  boylece ayni dosyalari hem linux hem nt subsystem'inden kullanamiyorsunuz belki ama kafaniz rahat sekilde linux elf executable'larini windows'tan patir patir calistirabiliyorsunuz. bence dogru cozum budur, ben tatmin oldum.

  ayrica (bkz: picoprocess)
 • hem windows hem de linux kullanmak zorunda olanlar için büyük nimettir. zamanım olduğunda buraya nasıl grafik uygulamaları çalıştırılır onu anlatıcam.
 • gelistirme odakli bazi isler icin linux/osx den gecisi kolaylastirdigi kesin. hem linux, hem de osx'de kullandigim komut satiri ortamini neredeyse sifir fonksiyonalite kaybiyla bunun uzerine tasidim. zsh ve uzantilarindan vim'e, git'den tmux'a kadar her sey gayet duzgun calisiyor.

  ote yandan kesinlikle cok daha iyi bir terminal ortamina ihtiyaci var. mintty ya da conemu tabanli cozumler genelde hem yavaslar hem de oldukca problemli calisiyorlar. ıterm2 'nin kiymetini hemen anliyorsunuz.
 • adamlar yapmış. ubuntu komut satırından canavar gibi çalışıyor. windows file system'a mnt üzerinden direkt erişimi var. tahmin ettiğim gibi çok derin seviyelerinde kernel modüllere çağrı yapan (bkz: modprobe) bir uygulama (bkz: strongswan) apt-get ile tüm dependency'leri ile beraber başarıyla kuruldu ama çalıştırmaya çalışınca erör verdi. daha da fazla kurcalamadım belki onun da yolu vardır. yoluma hyper-v üzerindeki sanal makinemle devam ediyorum.
 • önümüzdeki -muhtemelen- birkaç ay boyunca linux yerine windows'a kurarak işlerimi yürütmeye çalışacağım dizge. tamamen deneme amaçlı ve beraberinde benim için bazı kolaylıklar sağlayacak. hatta araştırdığıma göre archwsl adında bir proje de mevcut; wsl'i arch linux komutlarına aşina bünyeler için ideal kılıyor. aynı proje olup olmadığından emin değilim ancak arch linux'ü hedef alan wsl'i windows 7-8-8.1 üzerinde çalıştırabildiklerini de ifade etmişler.

  deneyip göreceğiz.

  gelecekten gelen düzeltme: nöpe.avi, yıllarca xfce kullandıktan sonra windows'a dayanamadığımı fark ettim. windows kötüdür demiyorum, bence windows 10 gayet akıllıca tasarlanmış bir işletim sistemi ve masaüstü ortamı. ancak bazı alışkanlıklar bozulmuyor. linux'da yaşadığım sorunları çözme biçimim ile windows'ta yaşadığım sorunları çözme biçimlerim çok farklı. - bunun dışında kullandığım araçların her biri hem windows'ta hem linux'da var. iki işletim sistemini de devamlı olarak kullanmaya devam ediyorum nasıl olsa yıllardır.
 • 2015'te de yakın bir amaçla çıkmış bir proje vardı, foreign linux* isminde. şimdi github'da yıldızladığım eski projelere bakarken görüp hatırladım.

  windows platformu için bir dinamik ikilik dosya çevirici ve linux sistem çağrı arayüzü emülatörü olan proje sayesinde sistem üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan ve bir sürücüye gerek kalmadan windows üzerinde linux ikilik dosyaları çalıştırılabiliyormuş. belki de artık ihtiyaç kalmadığından üç yıldır geliştirimi aktif değil.

  https://github.com/wishstudio/flinux
  https://wpdev.uservoice.com/…-for-linux-open-source
 • çok güzel bir projedir fakat çok büyük eksikleri var.
  - bunlardan en önemlisi kanaatimce şuan için ı/o performans sorunudur. benim gibi cross-compile ile uğraşan ve geliştirme ortamını windows'a taşımak isteyenler için aşılmaz bir duvardır. milyonlarca satırlık bir proje düşünün, bu native linux'te yaklaşık 25 dakikada derleniyor ama wsl'de birkaç saat sürüyor, size de pek mantıklı gelmediğine eminim.
  - ayrıca 32-bit binary çalıştırma desteği olmaması da büyük bir sorundur, hoş ama binary'leri qemu ile jıt emulate edip çalıştırabiliyorsunuz ama yine de native olarak destek olmaması üzücü, bizi boş işlerle uğraştırıyorlar.
  - linux'ün dosya sistemine de windows'tan erişememek de ayrı bir dert orasına hiç girmeyelim.
  umarım zamanla bu eksiklikleri giderirler ve tam teşekküllü bir geliştirme ortamı sağlarlar bana.
 • ikinci sürümünde ful linux uyumluluğu ve performans sorunlarını çözmeyi vaadediyor:

  https://devblogs.microsoft.com/…e/announcing-wsl-2/