şükela:  tümü | bugün soru sor
187 entry daha
  • amd 3700+ işlemcili, 2 gb ram sahibi ve windows xp yüklü olduğu 1 seneye yakın sürede bir defa dahi kilitlenmeyen makineyi, kurulduktan sonra 6 saat içinde 8 defa kilitleyerek bill gates'in adını saygıyla! andırmış programdır..

edit: sorunun vista'nın makinedeki gözükmeyen donanımsal problemleri ortaya çıkarması nedeniyle oluştuğu anlaşılmıştır. microsoft'u ve yardım edenleri saygıyla selamlayıp bill gates'e de hayırlı işler dileriz. ancak yine de makineniz çok iyi değilse kurmayın, zayıf makinelerde gözükmeyen problemleri ortaya çıkarıp insanı üzebiliyor.
  • 3 milyar sayıp topladığım sistemimi kasınca kendisine pv=nrt * dedirten os.
  • hakli veya haksiz surekli kotulenen isletim sistemi.

henuz denemedim, belli bir surede rahatimi bozmaya niyetim yok. 1-2 yil sonra belki kurarim.

tamam microsoft kotu, bo, bes para etmez, kopyaci. burada ve cesitli yerlerde fikirlerini beyan eden ve kotuleyen kac kisi mac os ve turevlerini kullaniyor. kac kisi legal microsoft kullaniyor. ya da legal vista kurdu. benim gordugum kadari ile cogu insan legal veya korsan microsoft kullaniyor. korsan kullananlar niye mac os vs kullanmiyor. kullanmayin kardesim microsoft u. onlarda kullanicilarin geri donuslerinden* kendilerine ceki duzen versin, fiyatlari ucuzlatsin. adamlar oyle bir guc aliyorlarki, isletim sistemi fiyatini neredeyse bilgisayar fiyatiyla ayni yaptilar.
  • kurduktan 1 saat sonra arayüzünden, işlevsel saçmalıklarından, hantallığından bıkıp kaldırdığım os.
    büyük konuşmamak lazım belki birgün çok mecbur kalırsam bir bilgisayara kurarım. zira microsoft'un bu gibi durumlardaki yazılım kakalama stratejisi döngüsü de şu şekilde işlemektedir.

1 öyle ağır ve hantal kod yaz ki gelecek 5 yıl içindeki orta düzey bilgisayarların kolay kolay kaldıramayacağı kadar yavaş olsun.
    2 yazılımı allayıp pulla, orasına burasına makyaj yap.
    3 tüm bilgisayar dergilerinin sayfalarının yarısını tanıtım için kirala.
    4 yeni çıkan pahalı donanımların/yazılımların üzerine anlaşma yapıp logo koydur ki, öyle gelişigüzel her platformda çalışamayacak oturaklı bi sistemmiş izlenimi versin.
    5 yeni çıkardığın tüm programları sadece bu os ile uyumlu yap ki insanlar mecbur kalsınlar.
    6 piyasadaki diğer ürünlerini eski os alternetiflere uyumsuz hale getir.
    7 eski sistemler için desteğini tamamen çek.
    8 1. maddeye dön
  • hakkında "harika", "mükemmel", "emek harcanmış başarılı bir iş" gibi şeyler zırvalayanları rulo yapılmış gazete ile dövmek istediğim işletim sistemi.
  • microsoft'un yeni cikarttigi isletim sistemi. sorun kotuleyenlerin linux fanatigi veya apple fanatigi olmasi degildir. insanlari irrite eden sey vista'nin hazir dilimlenmis ekmekten sonraki en basarili icat oldugu yonundeki propagandadir. microsoft'a gore millenium edition bile bir basarisizlik degildir her ne kadar genel kani bunun aksi yonunde de olsa. sunu anlayabiliyorum gerek apple gerekse de linux grafiksel arabirim ve ozellikler yonunden microsoft'u gecmis haldeler ve bu yuzden de xp'nin yenilenmesine ihtiyac var. ama bunu yeni bir isletim sistemi cikartarak ve bunu alti farkli tadda sunarak bunun yaninda da onemli hicbir degisiklik getirmeden - ki oyun calistirma konusunda gerileme var dx 9.0 emulasyonu yuzunden; sql server calismiyor ustunde vb.- sadece gelecege dayali sozlerle satmaya calismak hata.

dusuncem sudur ki bir isletim sistemi tum ozellikleri ile calismak icin benden su andaki degeri 350 dolar olan ekran karti istememelidir, 64 bit islemci 2 gig ram istememelidir. minimum ozellikleri demeyin bana, xp bile 300 mhz makinalarda calisabilecegini iddia ediyordu - calismaktan kastiniz ekrana isik gelmesi ise evet calisiyordu nitekim ama konforlu bir kullanim oldugunu soyleyemem. ha tabii ki bu donanim ihtiyaclarinin karsilayicilari - teorik olarak - iki-uc sene sonra mainstream olacaktir. ama unutulmamasi gereken nokta bahsettigimiz programin bir isletim sistemi oldugudur; bir oyun veya ekstra bir programdan ziyade temel program oldugudur. kabul ediyorum 10 sene oncesinin makinasini desteklemek zorunda degildir ama 2-3 sene once alinan veya simdi alinacak 1000 dolarlik makinada bile tam olarak calistiramiyorsam eger bunda bir sacmalik vardir. neredeyse tum bilgisayar sektorundeki insanlari satin aldiklari gorusune gelince boyle oldugunu sanmiyorum genel kaninin aksine zira su anda "grafik iyiyse superdir abi" trendi var. oyun veya isletim sistemi boktan ozelliklere sahip olsa da "gozel" gorunuyorsa eger bu eksikliklere dikkat cekilmiyor zamanimizda.

en cok guldugum sey ise sistemi ilgilendiren her seyde sifre istemesinden rahatsiz olan insanlar. arkadaslar bu linux'ta da kullanilan bir sistem ve guvenliligi sagliyor. boylece sistemle ilgili bir degisiklik yapiliyorsa bunu sizin yaptiginizdan emin olmaniz saglaniyor ve bence gerekli bir sistem... sizin install'inizi isteyen virus ve bilimum ozel bilgilerinizi isteyen programlarin yuklenmesine engel olabilirsiniz belki bu sayede.

ayrica bu kadar erken piyasaya surulmesi - yani insanlarin kullandigi programlarla uyumluluguna bakilmadan, ki bunlarin arasinda microsoft'un kendi oyunlari ve programlari da var - bence bir diger hata. vista ancak ikinci surumu ve windows ile cok kullanilan programlar kendisine adapte oldugunda "kullanilabilir" olacak ki bu da en az 2-3 sene demek.
  • henüz ayrıntısı ile incelemedim lakin az önce aklıma geldi. boşa çıkınca ayrıntılı bir şekilde araştırmasına girip bu entry'ye geri döneceğim (üşenmezsem tabi).

aklıma gelen görüş de şu: microsoft, w. vista ile kendi ipini çekti bir yerde çünkü ibm clone'u pc almamızın tek nedeni olan macintosh'lara göre daha ucuz olma durumunu, vista'nın sistem gereksinimlerini hayvan gibi tutarak, bir yerde ortadan kaldırdı sanki. vista'yı doğru düzgün ve kanser etmeyecek bir hızda çalıştırmak için en azından 2gb ram (1gb ram'le vista çalıştırmak, 256mb ram'le xp çalıştırmak gibi deneyimlerim içerisinde gördüğüm kadarı ile), core2duo işlemci ve sağlam bir ekran kartı gerekmekte (fsb hızları ve cache seviyelerine girmiyorum ama onları da sağlam istiyor). eh bu durumda madem donanıma bi dolu para bayılacağız, neden mac almıyoruz? çok daha stabil çalışan bir mac os var önümüzde, üstelik mac os amerikalıların deyimi ile "idiot proof". mac denilen aletler estetik açıdan da oldukça başarılılar. hatta seksi bile diyebiliriz yer yer (yalamak istiyorum bazılarını gördüğüm yerde). en güzeli de, eğer apple'ın götü yerse, bizim pc'ler için mac os çıkarmak olur. sanırım ipod üzerinden korsan bir şekilde intel işlemcili cihazlara kurulabiliyordu bile (ekran kartları ile uyumsuzluk gösteriyormuş tabi). işte o zaman gerçekten ms'un sonunu görür müyüz acaba diye merak etmekteyim lakin pek olası değilmiş gibi geliyor; ms gibi güçlü bir oluşum buna izin vermez (boş bir anında yakalansa ne güzel olur değil mi? 95 yılından bu yana çektirdikleri yanına kalmasa).

edit: daha önce yazmışlar zaten bunu yaf (bkz: #10482954)
  • ben su acidan seviniyorum: xp ciktiginda da, hatta w98 ciktiginda da iyi calisabilecegi sistem ihtiyaclari (hicbiri vista kadar abartılı olmasa bile) yuksekti. ancak insanlar pc icin harcayabilecekleri tutarları aynı oranda arttırmadıklarından olacak, bu sistemler yaygınlastikca, onceleri yuksek gozuken donanımlar standart hale geldi ve fiyatları da bu oranda dustu.
    bir ihtimal vista yaygınlaştıkça da, daha daha hızlı ekran kartları, islemciler ve ram'ler cikacaktir. ve su an icin bize ucuk gelen sistemler giris sistemi olacak, fiyatları da makul noktalara gelecektir.
  • microsoft'un kabızlık döneminden cıkışını simgeleyen okkalı dışkı.
  • son yıllarda bilgisayar donanımları piyasasındaki gerçek anlamdaki * tek yeniliğin mobil sistemlerde olduğu düşünülürse, vista'nın neye, kime, niye hizmet ettiği açıktır.

* donanım satmamız lazım. ve hemen satmamız lazım.
    * 2 işlemci yetmez, 4 tane, 4 de yetmez 8 tane ver, ver, ver, ver, ver allahım ver.

(bkz: microsoft intel el ele hep beraber finale)
694 entry daha