şükela:  tümü | bugün
  • amerika, new hampshire eyaletinin, hillsboro sehrinin mini minnacik komsu kasabasi.. new hampshire'in en kucuk kasabasi oldugu gibi, en hizli buyuyen kasabasi unvanina da sahiptir..
  • mevcut ingiliz hanedanı, asıl adı saxe coburg gotha olup beşinci george tarafından halk arasında yaygınlaşan alman antipatisi nedeniyle değiştirilmiş, bununla kalmayıp o güne kadar teamüller gereği soyadı taşımayan kraliyet ailesinin soyadı olarak belirlenmiştir. hanedan isimleri başa bir kral yerine kraliçe geçtiğinde değişir, örneğin hanover hanedanının tahta çıkan son üyesi olan kraliçe victoria'nın evlendiği adam bir "saxe-coburg-gotha" olduğundan oğulları yedinci edward'dan itibaren hanedan bu ismi alır (sonradan windsor olarak değiştirilse de). şimdi de elizabeth'in kocası phillip bir "mountbatten" olduğundan hanedan ismi prens charles'tan itibaren gene değişecek ama windsor artık soyadları olduğundan mountbatten-windsor olarak değişecek.
  • kanada'nın ontario eyaletinde; evlerde şehiriçi telefon konuşmasının bedava olduğu, etrafta ücretsiz halka açık yüzme havuzlarının bulunduğu yemyeşil bir kent.
  • yangın sırasında zarar goren odaların yer dosemelerinin restorasyon sırasında ters cevrilerek yeniden dosendigi, ayrıntılarda gizli guzel kale. ayrıca kale içinde bulunan st george's chapel gorulmeye degerdir.
  • abd, 11 eylül trajedisini yaşamadan önce detroit'ten binilen bir tekne vasıtasıyla 10 dakika içinde geçilebilen güzel mi güzel bir kanada şehriydi. şimdi ise, detroitten binilen bir tekne vasıtasıyla kenarına yanaşabileceğiniz ancak pasaport/vize olmaksızın ayak basamayacağınız şehir. yüzerek varabilirsiniz oysa ...
  • coloradonun kuzey/kuzeydogusunda bulunan ufak sehir
  • windsor castle ingiliz kraliyet ailesinin yazlık konutu olarak kullanılmaktadır. kale burcunda kraliyet bayrağının bulunması durumunda kraliçenin orda olduğu anlaşılır. ingiliz vatandaşlarına ve advantage kart sahiplerine (!) ücretsiz olan ziyaret yabancı ziyaretçiler için ise 16 ingiliz sterlini gibi bir bedel karşılığı gerçekleştirilmektedir.

    (bkz: kendimden biliyorum)