*

şükela:  tümü | bugün
 • cm jargonunda dm/l ve dm/r olarak geçen mevkilerde oynayabilen oyunculara ingilizce'de verilen isim. taktik dizilişleri beklerin önünde, kanat oyuncularının arkasındadır ve genelde 3-5-2 gibi her kanatta birer oyuncu kullanan dizilişlerde kullanılırlar. kanatın yükünü tek başlarına çektikleri için sürekli ileri geri gidip gelirler ve körük gibi ciğerlere sahip olmaları gerekir.
 • 442 düzeninin uygun bir pozisyon bulamayacağınız tarzda oyunculardır. savunmanın kenarlarına koysanız savunma bilgileri üstdüzey olmadığı için sırıtacaklardır, öne koysanız hücum yetenekleri çok üst düzey olmadığı için yavan kalacaklardır. bu tarz oyunculardan ülkemizde çokça mevcuttur. lakin takımlarımız 4lü savunma optimizasyonlarıyla oynadıklarından verimleri düşük kalmaktadır.
  iki arada bi derede kalmış bu tarz oyuncuların örnekleri de şunlardır;
  (bkz: ibrahim üzülmez) (savunmada her maç 3 ofsayt bozar)
  (bkz: ali tandoğan) (fiziği o kadar zayıftır ki bazen kendi kendine düştüğü de görülür)
  (bkz: ali güneş) (savunma bilgisinin eksikliği nedeniyle anelka tarafından rezil edilir)
  (bkz: gökçek vederson)
  (bkz: celalettin koçak)

  bu adamların ideal pozisyonu üçlü savunma oynayan takımların kanatları olmalıdır. lakin komik tarafı, bu adamların futbol oynadıkları takımlar üçlü savunma oynamıyorlar. bakın verdiğim örnekler arasında ne buluyoruz;
  ibrahim üzülmez / lucescu / üçlü savunma solu (kariyerinin en iyi dönemi)
  ali tandoğan / ersun yanal / üçlü savunma sağı (kariyerinin en iyi dönemi)
  celalettin koçak / ziya doğan / üçlü savunma solu (kariyerinin en iyi dönemi)
 • ingilizce'de bir futbol terimi.
 • cok saglam stamina, dribbling, pace, ve tackling'e ihtiyaci olan oyunculardir. butun bir kanadin yukunu tek basina tasimak hele ki gunumuzun tempolu, guce dayanan oyununda her baba yigidin harci degildir. bu yuzdendir ki 3'lu ya da 5'li defanslar artik yavas yavas tarih sahnesindeki yerlerini almaya baslamistir.

  dunyada bu konuda efsane olmus takim 98 ve 02'de roberto carlos ve cafu'nun dml ve dmr oldugu brezilyadir. zaten dedigimiz gibi cok ust duzey futbolcularla ancak verim alinabilir bu taktikten.

  en buyuk avantaji ise defansin gobegine 1, ortasahaya 1 olmak uzere adeta fazladan 2 oyuncuyu takima koyabilmenizdir.
 • bu akımın en iyi temsilcisi hollandalı mike zonneveld'dir.
  (bkz: akdeniz'in en güçlü takımı adanaspor'dur hocam)