şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ving çun)
 • (bkz: wing tsun)
 • bunun en iyi uygulayıcılarından biri (bkz: master wong) dur
 • 1- yol boşsa ilerle. wt dövüşçüsü rakibi arasına bir engel yok ise aradaki mesafeyi uygun bir silah kullanarak kapatarak rakibine ulaşır.

  2- yapışık kal. wt rakip ile teması mümkün olduğunca çabuk sağlamayı ve bunu korumayı öğretir.

  3- gücün karşısında durma. wt öğrencisi kendine uygulanan gücün önünde durmak yerine, yoldan çekilip bu gücü kendi lehine kullanmayı öğrenir.

  4- takip et. wt dövüşçüsü rakibi geri çekilirse onu takip etmeyi, rakibine fırsat vermemeyi öğrenir.
 • kısa mesafede seri yumrukların ön planda olduğu ve alçak seviyelerde tekme içeren kung fu çatısı altındaki en bilindik stillerden birisidir. (bkz: ip man)
 • wing chun, bir savunma sanatıdır. ölümcül olmasından kaynaklı; müsabakaları yapılmamaktadır. duyduğunuz gibi, teorik kısmı bu şekilde. ama işe yaradığını sanmıyorum. bu dövüş stili, aşırı hızlı yumrukların atıldığı ve tekmelerin atıldığı bir türdür. yine de profesyonel bir muay thai'ci karşısında hiçbir şey yapamaz. ip man filminde gördüğünüz wing chun hareketleri gerçektir. ancak o darbelerin hiç biri o kadar isabetli ve hasar verici değildir, wing chun yumruklarının darbeleri sağlam değildir. filmdeki adam zaten donnie yen, dünyadaki en iyi dövüş sanatları ustalarındandır.
 • antrenmana gidemediğim günler resmen üzülüyorum.

  wing chun ng mui tarafından geliştirilen ve adını onun öğrencisi olan yim wingchun’dan alan çin kung fu tekniğidir.
 • biraz havagazı olduğu doğru tespit.

  şöyle izah edelim ana savaş sanatı kung-fu'dur. wing-chun olsun, jet kun do olsun, diğerleri olsun kung-fu'nun ara ara piyasaya sürülüp pazarlanan alt departmanlarıdır. bu savaş sanatları normal hımbıl bizim gibi insanlar için süper faydalı. insana vücut kontrolü, bedensel disiplin ve özgüven verir. refleksler, tepki süreleri, dinçlik anlamında ciddi gelişim sağlar.

  ancak diğer disiplinlerdeki insanlarla olan gerçek kavga ve müsabakalarda asıl önemli olan güç ve kararlı şekilde hasar verme kabiliyetidir. bu noktada gerek mma dövüşçüleri, gerek kick boxçular, gerek de ağır sıklet boksörleri rakip tanımaz. formda bir mike tyson'in bruce lee tarzı bir kung-fu'cunun suratına allah ne verdiyse bir tane patlattığıni düşünün, bunun ardından ya cenaze töreni, ya yoğun bakım tedavisi gelir.