• yanılmıyorsam 1995 çıkışlı enfes oyun. 6 cd olarak gelmişti, ara videoları falan inanılmazdı. wing commander 3 ile aynı motora sahip, tam adı ise wing commander 4 the price of freedom idi.

kilrathi'ler ile savaş yerine iç savaş konu edilmişti bu oyunda. kuşkusuz wing commander serisinin en iyi oyunudur. mark hamill malcolm mcdowell thomas wilson gibi oyuncular oynuyordu.

o zamanlarda hayal kurmaya başlamıştık, ulan bir gün gelecek bu oyun internetten oynanacak, içinden webcam ve kask çıkacak, ekranın sol üstünde videolar eşliğinde konuşacağız demiştik. olmadı, 10 sene oldu oyun çıkalı hala o zevki alamadık, şimdi de büyüdük adam olduk, o zevki alacak bünye de kalmadı.
  • yanlış hatırlamıyorsam 10.000.000 $'a malolmuştu. oyun kısmı wciii'ten pek farklı olmasa da, ara videoları muhteşemdi. ortaokuldayken pek bir etkilenmiştim kendilerinden, hatta gaza gelip "devamını ben yazıcam" gibisinden bi projeye de başlamış, lakin ilk paragraftan sonrasını çıkaramamıştım. origin sağolsun halletti benim yerime.
  • zamanının çook çok ötesinde bir oyundu. oyunun açılışında dolby surround logosu gelirdi yahu sene 1995 ortada ne mp3 var ne birşey 14" monitörün iki yanında minik hoparlörler var ki hayal bile edemiyorum bu dolby surround'dan nasıl yararlanılır acaba diye. çok sonradan öğrendik ki dolby pro logic dekoderli receiverın olacak da falan filan...
    bir de oyundan hatırladığım bir detay da geminin kokpitindeyken eğer kokpitin camı isabet alırsa isabet alan yer eriyip böyle bir balık gözü efekti veriyordu. o zamanın şartlarına göre çok etkileyici bir efektti.
  • ilk oynadığım pc oyunudur.
    bu oyunu mükemmel kılan videolarıdır. gerçi oyun içi grafikleri de zamanın makineleri için (pentium 100) gerçekten iyiydi.
    videolara gelince. video bir yerde kesilir ve karşınıza bir tercih çıkar, misal bardaki kavgaya karışmak ya da karışmamak gibi. tercihinize göre video devam eder. yalnız bu 1. cd'de yaptığınız bu tercih 5. cd'de kavgada yardım ettiğiniz adam karşınıza çıkınca etkili olunca işte oyun böyle yapılır diyor insan.
    hele oyunun sonunu unutmam joysticki filan bıraktım video izledim yarım saat boyunca videodaki tercihlere göre de oyunun sonu değişiyordu.
    bu oyun gibisi daha gelmedi...
  • yapılan seçimlerin senaryoyu etkileme olayında yardırmış oyundur. mesela oyunun bir bölümünde konfederasyon güçlerinden ayrılıp asilere katılıp katılmama kararı tamamen size bırakılıyordu. burada yapılacak seçime göre oyun, birbirinden tamamen alakasız iki farklı yolda ilerliyordu.
  • --- spoiler ---

catscratch'in ölümü içimde yara etmiştir bu oyunda, ki kendisi marc dacascos tarafından canlandırılmaktadır. piiii ne günlerdi ba!

--- spoiler ---
  • - the border worlders? barbarians, most of them...
  • trailer'ı pc'de izlediğim ilk sinematik trailer'dır:

http://www.youtube.com/watch?v=svpqhdvg1lc
hesabın var mı? giriş yap