şükela:  tümü | bugün
  • omurilik sakatlanmasına çare bulunması için omurilik araştırmalarına kaynak sağlamayı amaçlayan kar amacı gütmeyen wings for life vakfının 4 mayıs 2014 tsi 13:00'da dünya çapında 40'a kadar şehirde aynı anda düzenleyeceği, bütün katılım ücretleri omurilik araştırmalarına bağışlanacak.
    koşunun benzersiz bir konsepti var: normal koşuların aksine sabit bir bitiş çizgisi yok, bunun yerine koşucular koşuya başladıktan bir süre sonra bir "yakalama arabası" her lokasyonda aynı anda harekete geçecek ve giderek hızlanacak. arabaya yakalanan koşucular saf dışı kalacak ve bütün dünyada son yakalanan erkek ve kadın koşucu şampiyon olacak.
    http://www.wingsforlifeworldrun.com/tr/
  • tanıtımı istanbul'da yapılmış organizasyon.

http://www.haberler.com/…stanbul-da-5543677-haberi/
  • istanbul'da ya da başka bir büyük şehirde düzenlenmiyor olması nedeniyle katılımın ve organizasyona olan ilginin düşük olmasını beklediğim koşudur.
  • bir çok etkinlikte olduğu gibi ilk defa yapılması sebebiyle katılımcı sayısının çok yüksek olmayacağını düşündüren koşudur.

dünyada ilk defa düzenlenen bir konsept olmasından dolayı ve tüm dünyada 180 ülkede düzenlenecek canlı yayınıyla bir sonraki koşunun çok daha büyük sansasyon yaratacağını düşünmekteyim. zira ülkemizde neredeyse her haftasonu bir koşu var ve konuya ilgili olanlar hangi şehirde oturursa otursun bu koşulara katılmak için yollara düşmekte.

umarım bu koşusever topluluk bu etkinliğin farkına varıp 2.sini beklemeden ilkinde kaydını yaptırır.
  • istanbul'da değil de alanya'da düzenleniyor olmasına üzüldüğüm, ama çok uzun ve mümkün mertebe sakin/ya da araç trafiğinden arındırılabilecek bir parkuru gerektirdiği için organizasyonu anlayışla karşıladığım yarış.
    ayrıca kaydolmak için sadece birkaç gün kalmıştır.
  • an itibariyle başlayan süper organizasyon! run forrest run!
  • böyle muhteşem bir organizasyonun sözlükte ilgi çekmemesi utanç verici. k.upton deseydik ayılırdınız amk.
  • erkeklerde etiyopyalı lemawork ketama'nın 78,58 kilometreyle, kadınlarda norveçli elise molvik'in 54,79 kilometreyle dünya birinciliğini elde ettiği, türkiye birinciliğini ise 55,93 kilometreyle murat kaya'nın kazandığı über koşu. kadınlarda dünya üçüncüsünün alanya'da koştuğunu da not olarak belirtelim.
  • muhteşem bir organizasyon olmasının yanı sıra psikolojik ve manevi tatmini yüksek bir yarıştı. bir amaç uğruna, omurilik felçileri için, koşamayanlar için koşmak ve dünya ile birlikte aynı anda bunu yapıyor olmak çok farklı duygular hissettirdi.

yarış alanya'da 13'te şehrin içinden, kızıl kule'nin oradan güneşin altında başladı ve antalya istikametine doğru koşuldu. daha şehirden çıkmadan zaten sıcaklık herkesi etkilemeye başlamıştı. şehirden çıkıp da asfalt yolda koşulmaya başlandığında tam bir çöl havası oluşmuştu. etrafta zaten turistler ya da polis, jandarma gibi görevliler dışında kimse yoktu. onların bir iki alkışı biraz motive etti ama genel olarak her zamanki gibi ilginin az olması üzücüydü. zaten yerel halkın da yarışla ilgili bilgisi çok yoktu. bir koşu yarışı var ama nedir bilmiyoruz tarzında yorumlar aldık.

ben 5k'daki su istasyonundan aldığım sudan bir yudum içtikten sonra başımdan aşağı döktüm çünkü başka türlü devam etmem mümkün değildi. parkurun sol tarafı deniz ve falezlerin olduğu bir yer olduğu için zaman zaman atayım kendimi de kurtulayım noktasına geldim. açıkçası genel olarak güneşe karşı psikolojik bir savaş verdim. sonunda istediğim ve hedeflediğim dereceyi yapamayacağımı anladığımda olayın keyfini çıkarmaya karar verdim ki başarılı da oldum. kendimi daha iyi hissettim. hatta arabanın arkadan geldiğini gördüğümde hızlandım bile. arabayı kullanan rallicilerin hızlarını sabitleyip gitmelerinin çok zor olduğunun farkındayım ama biraz daha yarışmacılarla temas halinde olabilirlerdi diye düşünüyorum.

sonuç olarak ben 10k'yi biraz geçinde hatta tam olarak 10,19k'da arabaya yakalandım. tabi organizasyon alanına döndüğümüzde yarış çok heyecanlı bir şekilde devam ediyordu. ekrandan dünyanın diğer yerlerindeki yarışmacıları izleyebildik. ama can sıkıcı olan nokta bizim sıcağın altında çölde koşar gibi koşarken, avrupa kentlerinde çayır çimen ormanlık alanlarda, amerika'da saat farkından dolayı karanlıkta, ne bileyim kanada'da, norveç'te soğukta koşuluyor olmasıydı. tabi ki bu yerel saatlere göre ayarlanmış olmasından kaynaklansa da belki parkur olarak alanya seçilmese miydi acaba dedirtti. zaten reklamların az yapılması, insanların ilgisizliği falan alışılmış şeyler artık oraya hiç girmiyorum.

sonuç olarak alanya'daki yarış açısından, sıcak ve parkur sorunu dışında organizasyon güzeldi, başarılıydı. çalışanlar, gönüllüler çok uğraştılar, çok koşturdular. redbull kızları pozitif enerji saçtı. spor hocaları keyifli egzersizler yaptırdı, yarış öncesi ısındırdı. teknik ekip koşturdu. dj güzel müzikler çaldı. bedük de dans ettirdi. onlara da çok teşekkür ediyorum. genel olarak ise, her ne kadar istediğim dereceyi koşamamış olsam da, yaşadığım tatmin duygusu, gurur, pozitif enerji ve mutluluk hepsine değdi. seneye 3 mayıs'ta daha çok koşma hedefimi de bir kenara koydurttu.

bu arada bağış yapmak isterseniz, yarışla ilgili videoları izlemek isterseniz de : wings for life world run
  • amacı omurilik felcine dikkat çekmek, araştırmalara kaynak yaratmak olan bu muhteşem organizasyonun sözlükte gündem olamaması, dikkat çekememesi ekşi sözlük'ün kalitesini belli ediyor.