• ben kafasına koyduğu şeyleri gerçekleştiren, en kötü teşebbüs etmekten geri durmayan biriyim.

bana bu hayatta zamanda geri dönme şansı verilse, bugün olduğum yerden bir metre ileride veya geride olmazdım çünkü yaptığım şeylerde büyük yanlışlıklar olduğunu düşünmüyorum. attığım her adım, verdiğim her karar bir gün bitecek olan vademi en keyifli, en heyecanlı, en haz dolu, en en şekilde yaşamaya yönelik.

21 yaşındayken ayağım kırılmıştı, paylaşacağım videoyu o gün izlemiştim. 11 yıl geçmiş üzerinden.

o gün davar gibi sırt üstü yatarken bu video benim gözlerimi doldurmuştu, bildiğin ağlamıştım lan. "bunu yapmalıyım" fikri ta o günden beri var kafamda.

ben bir online persona değilim, ben gerçete var olan ve o kişi olarak buraya yazan biriyim. nickaltıma yazan uzun süreli arkadaşlarım da bilir, senelerdir kafalarını siktim bu konuda. videolarını falan izlettim zorla, kusura bakmasınlar.

şimdi, 32 yaşında, hayatı çok daha iyi bir dönemece girme aşamasında biri olarak aynı video aynı coşkuyla tekrar gözlerimi doldurdu. içimden bir şey taşıyor ama o taşma kaburgalarımın aralarındaki boşluklardan sızamayacak kadar fazla baskı yapmaya başladı göğsüme. sanki patlayacağım.

kabaca bu olayın nasıl olduğunu biliyorum, asgari koşullarını falan. burada çok çok enterasan konularda yardım gördüm ve tekrar yardım istiyorum, yakın zamanda bir terslik olmazsa bir avrupa ülkesine taşınacağım ve buna ayıracak hem bütçem hem de zamanım olacak.

bunu yapan biri lütfen benimle iletişime geçsin.

video: the need 4 speed: the art of flight

tanım: yapmadan ölmeyeceğim şey. yaparken de ölmeyi göze aldığım şey.

edit: noktalama.
  • tasarımı uçan sincaptan araklamış olmalarından şüplenmekteyim. ayrıca bu işi hayvansal düzeyde yapanaların 120 kph yatay hıza ulaştığı söylenmektedir. onu bırakın da şu anti gravity modülünü bulsunlar artık. isviçreli bilim adamları... alo diyorum! bırakın diş fırçalarını da bu işe bakın.
  • videolarını izlerken "wingsuit istiyorum lan orospu çocukları" diye haykırmaya sebebiyet verebilecek kadar manyak bir spor. serbest düşüşe iç çekerken serbest uçuş çıktı bir de başımıza. bu vesileyle tüm extreme sporcuları özellikle de skydiving türevleri ile uğraşanları kınıyorum.

(bkz: neden benim oğlumun wingsuit'i yok ulan)
  • ben de, ben de, ben de!!! nidalari attiriyor videoyu izlerken. hazerfen obur taraftan kis kis guluyordur herhalde.
  • tek formu wingsuit base jumping degildir. ucaktan atladiginizda en kucuk bir hataniz olumle sonuclanmaz, yeni baslayanlar parasut acis prosedurune 5bin ft civarinda basladiklari icin dengenizi kaybetmeniz halinde duzeltme sansiniz vardir. sonucta minimum gerekenin uzerinde kullandiginiz her ekipman ya da ivir zivir (kamera, hula-hoop, sisme bot?!) gibi atlayisa ekstra faktorler getirerek riski artirmaktadir. normal atlayislardan en onemli farklari (risk olarak) a) temiz bir sekilde parasut acmanin biraz daha dikkat istiyor olusu, ve de b) acilis bozukluklarini karmasiklastirmasidir.

normal atlayislarda parasut acarken stabil olmak icin yapmaniz gereken tek sey arching (gobeginizi disari vererek yuzustu serbest dususe gecmek) iken wingsuit ile parasut acarken once iki kol kanatlarinizi ve bacak kanadinizi simetrik olarak ayni anda kapatir, deklansoru kavrar, iki kol kanadini ayni anda acarak pilot parasutunuzu hava akimina firlatir, ve de hemen akabinde kol kanatlarinizi hemen tekrar kapatirsiniz ki tulumun yarattigi turbulans pilot parasutu etkilemesin. tabi bu surecte herhangi bir adimda hata yaparsaniz saga sola yalpalayacaginizdan parasutun duzgun acilmama olasiligini artiriyorsunuz. ayrica herhangi bir acilis bozuklugunda tepki sureniz de kollarinizi kullanabilmek icin suitin fermuarlarini acmaniz gerektiginden (cogu modelde boyle) artmakta. normalde hic sorun olmadan kolonlari kenara cekerek kurtulabileceginiz bir kolonlarin birbirine dolanmasi olayi, siz fermuarlari acip kolonlara erisene kadar ana parasutunuzu dalisa sokabilir, ana parasutu atmak (cutaway) disinda bir careniz kalmayabilir. herhangi bir acil durumda vucudunuzun her tarafindaki ekstra kumasin arasinda yedek ve cutaway deklansorlerine erismeyi zorlastirmasi da cabasi.

her seye ragmen inanilmaz bir hizla populerlesiyor. 13bin ft ten ortalama serbest dusus zamanini 50 sn den yaklasik 2 dk ya cikarmasi, inanilmaz yatay hizlara erisebilmenizi saglamasi dusunulurse cok da sasirtici degil. uspa nezdinde resmi bir skydiving disiplini olarak kabul edilmek uzere, yapilan en buyuk formasyon 71 wingsuit pilotuyla gerceklestirildi bile.
  • ölümü iliklerinde hissederek adrenalin tavan yaptığı müthiş bir spor dalı. kan damarlarını genişletmek isteyenlere bire bir iyi geliyor.
  • heveslenip yapamak isteyim yapamayanlar için (bkz: mtb freeride) oyunun içinde ayrı bir simulasyon gibimsi bir şey var. tanıtım videolarından biri için buraya bakabilirsiniz.
    ekranın iki tane olduğuna bakmayın, tamamen gerçekliği süper artırmak için (bkz: oculus) ile ilgili bir simu-oyun.
    normal birşekilde de rahat ve baş döndürü şekilde oynayabilirsiniz.
    başdöndürü deyince meselea epilepsi hastaları veya psikolojik rahatsızlığı olanlar için sakıncalı olabilir.
    şöyle bir örneğide vardır mesela mtb freeride 'de bisiklet kullanırken düşüyorsunuz veya dengeniz bozuluyor. hop beyin denge filan kafayı duvara (gerçek, arkanızdaki duvar) vurabiliyorsunuz.
  • güzel bir videosu.

yükseklik korkum olan beni derin şüphelere sevk etmiştir. bir şekilde o uçurumdan atlayabilirim de sonrasında kalp krizi geçirmeden durabilir miyim?
  • inanılmaz bir örneği şuradaki videodadır:

http://vimeo.com/…clip_id=1778399&server=vimeo.com&
hesabın var mı? giriş yap