şükela:  tümü | bugün
 • george r. r. martin'in yazdığı a game of thrones serisinde kuzeyli stark ailesinin mottosu.
 • ing. kış geliyor

  a song of ice and fire'da geçer. o serideki fantastik dünyada mevsimler en az 10 yıl sürdüğünden, bu sözün sıklıkla kullanılmasını anlayışla karşılarsınız.

  söz gerçek anlamda kullanılmasıyla beraber mecazen de "tehlike büyüyor/geliyor" manasına gelir.
 • kışın yaldır yaldır geleceğini inceden hissettiğimiz game of thrones dizisi ve kitap serisinde sıklıkla kullanılan şahane cümle, "kış geliyor, hazırlıklarınızı yaptınız mı?", şeklinde uyarı da içeriyor cümlemiz.
 • 2011 itibariyle türkiye için de söylenilebilecek söz.
 • o kadar endişeyle söyleniyorlar bu kez kesin götümüz donacak der gibi, lakin konserve kurmak, sebze kurutmak, reçel kavanozlarını doldurmak gibi aktivitelere tenezzül etmiyorlar. hayır white walkers gelecek ortalıgı dagıtacak biz biliyoruz da, onların haberi yok, ondan tırsmışta degiller, bildigin soguktan korkuyorlar. söylenecegine git bere ör, atkı ör leydi stark, ned sen de söyle geyikti, domuzdu ne bulursa avlasın adamlar, bi toparlanın yaf!
 • mevsimlerin değişik bir döngüye sahip olduğu, yazın ve kışların yıllar boyunca sürdüğü, onyıllar süren uzun yazların sonunda yazlar kadar uzun süren zorlu kışların geldiği westeros'da winter is coming anlam olarak baharın sonunda zor günler gelecek, kurt yaşayacak, zayıflar ölecek demek yani kurt zamanı. zaten ailenin sembolü de direwolf.

  belki de o korkulan kara kışın kendisidir stark ailesi. stark ailesi "kings of winter" diye anılırdı eskiden, targaryen ailesi gelmeden önce.

  iki anlamı da geçerli ve birbirini tamamlıyor bence.
 • (bkz: yaz bitiyor)
 • game of thrones (a song of ice and fire) serisindeki stark hanedanının ilke sözü. seride diğer hanedanların kendilerine ait sözleri -görece- daha uzun ve hamasi sayılabilecekken starklarınki oldukça kısa ve özdür. zaten yıllardır kuzey ormanları ve sur tarafını korumakla görevli bir hanedanın, "hızlı koşan atın tezeği seyrek düşer" gibi bir şey diyecek hali yoktu. ayrıca starkların bu mottoları bana, yaprak dökümünün son sezonu öncesi tv'de zırt pırt çıkan tanıtım filmindeki "bu bahar, son bahar olacak" kelamını hatırlatmıyor da değil hani. daha da ileri gidersek, ali rıza bey'in de eddard stark gibi 5 çocuğu vardı (piç kar hariç tutulursa). dilerim, iki dizinin diğer bir ortak yönü, uzun sürmelerinden başka bir şey olmaz diyerek bu bahsi kapatayım.

  ayrıca bir internet klasiği olarak:
  http://www.funnyjunk.com/…320918/winter is cumming/