şükela:  tümü | bugün
  • 9 ekim'de vizyona girmesi planlanan netflix yapımı. 2013-2014 yıllarında ukrayna'daki öğrenci gösterileriyle başlayan süreci anlatan bir belgesel. daha sonradan, avrupa'nın faşizan saldırısına dönüşen ve savaşa kadar giden sürecin başlangıcını anlatmaktaymış. fragmanı sanal alemde boy göstermektedir.
  • oscar'ı alması gerektiğini düşündüğüm fazlaca etkileyici belgesel. olayların gezi olaylarına benzerliği sizi belgesel boyunca düşündürtüyor "gezi'nin devam etmemesi iyi mi oldu kötü mü?" şeklinde. tüm belgeseli gözüm yaşlı izledim. ukrayna halkına inanılmaz saygı duyuyorum. ne yapıp edin izleyin. akşam dizi mi izleyeceksiniz, onun yerine bunu izleyip aradan çıkarın. bir an önce izleyin.
  • gezi olaylarına benzerliği,ukrayna halkının birlik beraberliği ve full gerçek görüntüleriyle beni benden almış belgeseldir.
  • muhteşem bir belgesel yapmışlar. devrimlerin romantizm ile değil can vererek, dayak yiyerek, organını kaybederek yapıldığını çok güzel anlatıyor. tabi devrim olur da içinde romantizm olmaz mı, eser miktarda bir renk olarak var. kısaca ukrayna'nın özgür gençliği bir diktatöre ve çetesine boyun eğmemiş; o boyun eğmeyişin hikayesi.

bu olaylar olduğu sırada bizim tv'ler "kanunsuz eylem yapanlar zavallı polisleri döve döve öldürüyorlar" tadında yayın yapıyorlardı. belgeselde izliyoruz ki ukrayna halkı taş, lastik ve molotoflar ( toma ve zırhlı araçlara karşı ) ile destansı bir savunma yapmışlar. berkut'un eylemcilere muamelesi ise izlenecek gibi değil. resmen sniperlar ile insan avına çıkmış berkutlar, berkutların arkasında saklanarak avcılık yapan yanukoviç'in evde zor tuttuğu paralı serserileri, yalancı penguen basın, rüşvetle satın alınmış siyasiler.

bizdeki aynı olaylar. diktatörleşen ve tüm yetkiyi elinde tutan bir lider, o liderin iki dudağından çıkanı emir algılayan meclis, penguen basın yayın ve büyük yolsuzluklar. tek fark eylem yapan üniversitelileri döven berkut'a "siz kimsiniz ki ukrayna halkını döversiniz" diye dini, dili, siyasi görüşü fark etmeksizin sokağa çıkan ukrayna.
  • izlerken gezi parkı zamanlarımızın aklıma geldiği ve gözlerimin dolu dolu olmasına sebep olan belgesel.

oysa ki ölmeden ve öldürmeden de çok şeyi düzeltebilirdik bu dünya'da.
  • gezi parkı sürecinin daha kanlı biteni ve sonuca ulaşanı olan ukrayna direnişini anlatan, yer yer gaza getiren, yer yer göz dolduran netflix belgeseli.

o berkut mudur nedir, uzun zamandır böyle küfür etmemiştim sağolsun.

https://www.youtube.com/watch?v=ribaqhedia8
  • belgesel içeriğinde bahsi geçen siyasi olayın detaylarını bilmiyorsanız, geçen her dakika heyecanın ve merakın arttığına tanık olursunuz. her anlamda hakkını veren bir belgesel olmuş, izlenmeli.

başka bir toprak parçasında yaşamış ve izlemiş olsaydım dehşete düşülecek onca görüntü varken mevcut hükümetimiz ve devlet koltuklarındaki zihniyet sayesinde belgeselde gerçekleşen hiçbir olayı garipseyemedim. acı.

--- hafif spoiler ---

belgeselden sonra ister istemez gezi parkı protestoları ile kıyaslama içerisine giriyorsunuz. fazlaca benzerliğin yanında iki protesto kitlesini karşılaştırdığım zaman euromaidan kitlesinin bizden daha bilinçli olduğu çok açık. turuncu devrim'in de etkisi vardır elbette.

hareketin başarıya ulaşması sonrasıda doğu bölgelerin bağımsızlıklarını ilan etmeleri, kırım'ın ilhakı gibi olaylarla ukrayna eskisi gibi olamadı. ancak bunda işgüzarlık yapan geçici hükümetin ve avrupa birliği'nin de etkisi var.
    --- hafif spoiler ---

imla