şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belgeselin bir bölümü suradan izlenebilir.
  http://www.wintersoldierfilm.com/index.htm

  konferansın metinleri suradan okunabilir.
  http://www3.iath.virginia.edu/…oldier/ws_entry.html

  winter soldier'in türkesi "acı konusan, gördüğünü anlatan" askerlerdir aslında. ilk önce "vatan" askı gibi gözüken (düşmanı karsılamak ile saldırmak arasındaki ince nüans), sonra "eğitim", "para" askına dönen askerlik hizmetinde "sorgulamadan", hatta "sorgulasa da" sonucu olmayacak emirlerden dolayı yasadıklarını unutmaya calısmayan, paylarasak gelecekteki acılara "dur" diyebileceği düsünen "onurlu" insanlardır.

  belgesel izlemek, yıllar öncesinin konferansını izlemek beni sıkıyor derseniz, bu belgeselde anlatılanların benzerinin gösterildiği casualties of war filmini tavsiye ederim. o filmi veya bu belgeseli izledikten sonra zihninizde 10'la çarpın, karşınıza bugün ırak'ta, afrika'da, afganistan'da ve dünyanın daha birçok ülkesinde yaşananlar gözünüzün önüne gelsin. sonra bir gün geriye gidin, condoleezza rice'in gelisiyle medyamızın attığı "kişiliksiz" mansetleri hatırlayın, nasıl kanlı elleri sıktığımızı, nasıl sarmaş dolaş olduğumuzu ve oturun ağlayın kardeslerim, oturun ağlayın. güce taparak kazandıklarımızla aslında neler kaybettiklerimizin, neye ortak olduğumuzun farkına vararak ağlayın...
 • captain americanin yaninda gezdirdigi, ne ise yaradigini benim pek anlamadigim buckynin sozde olumunden sonra ruslar tarafinden restore edilmis haline verilen kod ad.
 • guney vietnam my lai katliaminin ortaya cikmasiyla birlikte hizlanan bir insiyatif olarak vietnam savasi henuz bitmeden 1971 yilinda gerceklesen winter soldier investigation'in, 13-16 mart 2008 yilinda irak savasi icin ikincisi gerceklestirilmistir. camilo mejia'nin baskanlik ettigi iraq veterans against the war tarafindan washington'da, united labor college'da duzenlenen bu ikinci oturumda, 11 eylul sonrasi afganistan ve irak'ta gorev yapan ve cogunlugu vicdani redci bircok amerikan askeri, kalabalik bir dinleyici kitlesi onunde kendi eylemlerini itiraf etmis, gordukleri seyler ve savas hakkinda ifade vermislerdir. goruntuler izlendiginde fark edilebilecegi uzere, rozet firlatma gibi bir takim sik hareketlere de sahne olan bu oturum, winter soldier: iraq & afghanistan adi altinda, cok yakin bir zamanda tipki ilki gibi bir belgesel olarak piyasaya surulecektir.
 • ilk üç sayısı ile marvel'ın en iyi serilerinden biri olacağının sinyallerini veren yeni bucky çizgi romanı.

  çizimler, hikaye, hepsi on numara bir başlangıç yaptı, eğer bu şekilde devam ederse yazar ed brubaker'ın captain america ailesine yeni bir efsane daha kazandırdığı söylenebilir.

  ilk üç sayıda olanlar için:

  1. sayı
  2. sayı
  3. sayı
 • son filmde - filmin adında geçmesine rağmen- pek gösterilmeyen cool karakter. bana daha da güzel gelmesinin sebebi adamı jared leto ya benzetmem. maskeyle, hafif uzun saçlarla bana jared leto yu anımsattı. konu fazla dağılmadan. sebastian stan da iyidir fena değildir. velhasıl filmde çok az gözüküyor. taş çatlasa 20 dk belki biraz daha fazla. keşke daha fazla gözükseydi. belki bi daha ki filmde. bekleyip görecez
 • captain america ve the avangers serisinin rock star'ı, yemişim iron man'i, thor'u adam hepsinden şeklo olmuş.
 • --- captain america civil war spoiler ---

  tony reyizi üzmüştür. tamam aklı yerinde değil ama bırakın tony biraz dövsün içi rahatlasın amk.

  --- captain america civil war spoiler ---
 • zamanında amerikan propagandasına destek olsun diye yaratılan captain america karakteri, yıllar geçtikçe popülerliğini yitirir. zaman zaman düzgün hikayeleri çıksa dahi, karakterin güçleri de fikirleri de çağ dışı kalmaya başlamıştır. hala avengers'ın lideri ve komutanıdır, gerekliliği askeri dehası üstünden açıklanır ancak dergiler ve satışlar başarısızdır.

  2005 yılında captain america hikayesi ed brubaker'a emanet edilir, brubaker sürekli aynı kısır döngüde ilerleyen vasat captain america öykülerine yeni bir soluk gelir. gerçekten de brubaker karakteri canlandırmakla kalmamış, en sağlam öykülerini de yazmıştır.

  winter soldier, sevgili kaptanımızın ikinci dünya savaşındaki yancılarındandır, o dönemler tabi ismi winter soldier değil, bucky barnes.

  bucky, captain'ın yapamayacağı görevleri yapar. cephenin gerisine sarkar suikast düzenler, bir yerleri bombalar. kısaca cici çocuk captain america'nın halk nezdinde kötü gözükmesine sebep olacak tüm görevleri o yapar.

  brubaker, yine bir bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken ölen ( öldüğü düşünülen, bombayı zamanında bırakamadığı için sol kolu kopar hatta bucky'nin ) bucky'yi, winter soldier olarak çizgi romanlara geri döndürür.

  bucky, ruslar tarafından ele geçirilmiştir patlamadan sonra. kopan kolunun yerine vibranyumdan kol yaparlar ve zaman zaman göreve yollarlar. göreve gitmediği zamanlarda ise buzulun içinde efendice bekler, bu yüzden genç kalmıştır.

  brubaker, millar ve bendis'in mutlaka bir fikir alışverişi olmuştur ki brubaker winter soldier olayından hemen sonra captain america'yı civil war'a hazırlar. bana göre şimdiye kadar yapılmış en iyi event olan civil war'da cap devlete karşı gelir, bu süreç zarfında bucky de uzaktan olan biteni izlerken kendine gelmeye çalışır. nick fury ile ortaklaşa işler yapmaya başlar.

  civil war sonrası cap'imiz ölür, bucky yeni cap olarak kalkanı kuşanır ve bir süre captain america olur. ancak dünya sadece bir cap tanımaktadır, kalan cap'leri pek bağırlarına basmazlar, steve'in geri dönüşünden sonra kalkanı geri verir ve başka görevlere atılır.

  original sin sırasındaki olaylara kadar winter soldier çok gözönünde olmaz, event sonunda " man on the wall " olur ve galaksiler arası tehlikeri önlemek adına görevlere atılır.

  avengers standoff eventiyle beraber dünyaya geri dönen bucky, event süresince büyük rol oynar. günümüzdeki sayılara şimdilik çok hakim olmadığımdan kendisinin şu anda ne yaptığını bilmiyorum, öğrendikten sonra eklerim.

  not: olaylarla ilgili çok fazla detay vermedim, okumak isteyenlerin keyfini kaçırabilirdi.