• kütahya'nın orta çağ versiyonu.
  • yiğidin harman olduğu yer.
  • dayioglunun askerligi buraya cikti. kendisine hissettirmedik ama ailecek yikildik resmen. merkez ya da sahil bolgeleri olsa neyse de kuzeydeki the wall sinirinda yapacakmi$ amk. sivas temeltepe'den daha kotu lan, 3-5 nobetinde gotu donacak. torpil ariyoz. :(
  • westeros'un erzurumudur
  • iklimi sert insanı mertdir buranın.
  • hakkinda en iyi yorum tyrion lannister tarafindan yapilan a song of ice and fire serisinde stark ailesinin kalesi. tyrion, winterfell'in dustugu haberini aldiginda sevinmez, orada gecirdigi zamanlari hatirlar. insana kendisini guvende hissettiren muzzam bir gucu olduguna inandigi winterfell'in, stark ailesi ile bagini turk filmlerinde rastladigimiz 'bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla' tarzi bir cumleyle aciklar: 'kaleyi alabilirler ama tanri korusunu asla!' stark'larin sadece evi degil canli parcalari olan, 8000 yillik winterfell, "the north remembers" sozunun derinden hissedildigi tanri korusu ile dizide sanki kucuk bir avlu ve dua edilen agacli bir yermis gibi islendi. buvet agaclarinin kan kirmizisi yapraklari, sicak havuzlarindan cikan buharlari, kisin da yiyecek ihtiyaci karsilayan cam seralari ile hayalimde avatar filmindeki eywa gibi manevi degerlerin daha iyi yansitildigi bir ortam dusunuyorum. ruyalarimizin iyi ki butceye ihtiyaci yok.
  • tr. kışyarı

grrm abimiz ilk kitapta bu kaleyi her detayina kadar anlatip da ikinci kitapta yaktigi icin az laf etmedim ama bran yanmis kaleyi gorunce "koca kale yikilmis gibi gorunuyor ama sadece kirik daha olmemis, ayni benim gibi" tarzinda bi seyler dusunur bizleri rahatlatir.
  • eskisehir'de bir cafe. merak edip geldik. bahçesinde teyzeler kısır günü yapıyor. demir taht yapmışlar içerde, 75 yaşında bir teyze cay içiyor. winterfell'den çok high garden'i andırıyor.
  • eddard reyiz, brandon reyiz, ve robb stark gibi cengaver, şavaşcı mert fakat siyaset, diplomasi bilmez kahramanları dünyaya sunan yer. grr martin senin de amk buraya yaptıkların için.
  • kıştepe, kışyarı, kışbarı diye birkaç şekilde çevrildiğine tanık oldum ama yüzüklerin efendisi'ni okumuş biri olarak favorimin kışbarı olduğunu itiraf etmek durumundayım.
hesabın var mı? giriş yap