şükela:  tümü | bugün
  • 2016 tarihli insomnium albümü. yarın itibariyle piyasaya sürülmesi bekleniyor. an itibariyle malum ortamlarda yerini almıştır.

grubun solisti niilo sevanen'in 2007-2008 yıllarında birçok ödül ve adaylık kazanan kısa öyküsü talven portti'yi konu alan bir konsept albümdür. albümün tamamı 40 dakikalık tek bir şarkıdan oluşmaktadır; ancak daha kolay dinlensin diye olacak herhalde, şarkı yedi bölüme ayrılmıştır. albümü satın alan kişiler, albümde cd ile birlikte talven portti'nin fince aslı ile ingilizce ve almanca tercumelerini içeren bir de kitap bulacaklar.

albümün diğer bir ilginç yanı, albümü mix'leyen kişinin dan swanö olması. kaşarlı metalcilerin hatırlayacağı üzere, 1996'da swanö liderliğindeki edge of sanity 40 dakikalık tek bir şarkıdan oluşan crimson albümünü yapmıştı.

grup üyeleri albümdeki müziğin 90'lı yıllarda dinledikleri metal gruplarından esinlenmeler içerdiğini; ancak ortaya çıkan sonucun yine insomnium olduğunu söylüyorlar.

şu an albümü evirip çevirip tekrar dinlemekle meşgulüm ve albümün kimden ne kadar esinlenme içerdiğini analiz edebilecek gibi değilim. tek söyleyebileceğim muhteşem olduğu. bestelerken yine ellerini korkak alıştırmamışlar. vermişler duyguyu, vermişler atmosferi.
  • söyleyecek fazla bişi yok, hayvan gibi şiyapmışlar. dinleyin dinlettirin.

edit: herhalde bi 15 kere dinledim, hiç 40 dakikalık bir şarkı gibi değil yağ gibi akıyor namussuz. partlar arası geçiş mükemmel. dan swanö ustalığını konuşturmuş.
  • yine harika album yapmışlar, çıtayı düşürmüyorlar. albüm bütünlüğünü çok sevdim, zaten tek şarkı olarak düşünülen konsept bir albüm, sonradan şarkı aralarını bölmüşler ama aralarındaki geçişleri bozmamışlar. solo gitarın eski albümlerine göre daha çok duyulduğu, bazı şarkılarda heavy-folk ezgilerini kullandıkları, genel olarak hüznün hakim olduğu duygu yüklü bir albüm olmuş yani kısacası bu kışın ve senenin albümü !
  • bugün itibariyle spotify üzerinden dinlediğim albüm.ilk izlenimim aylarca beklememe deymiş olduğu ve diğer albümlere göre daha atmosferik olduğunu düşünüyorum.niilo sevanen bu albümde klasik brutal vokalinin dışına çıkıp farklı vokal tarzları da denemiş,ville friman ın clean vokali son albüme göre daha az yer almış,sertlik ibresi artmış.
  • ilginc bir hikayesi olan insomnium albumu .

ilgincligin sebebi album sozlerini grubun vokali ve bascisi olan niilo sevanen'in album ile ayni ismi tasiyan ve bir grup vikingin irlanda'nin batisinda oldugu soylenen masallardaki bir adayi zorlu kis sartlarinin yaklasmasina ragmen arayisa devam etmelerini anlatan odullu hikayesinden aliyor . bu baglamda farkli bir konsept album oldugunu soyleyebiliriz .

bu ilginclik disinda klasik insomnium muziginin yukselis trendi aynen devam ediyor . huzun ve duygu aktarimini her seferinde uzerine koyarak arttirmayi basarmak onemli bir isken bunu ustuste albumler cikarmalarina ragmen surekli kalite citasini yukari tasiyarak yapiyor olmalari muazzam .

in flames'in boslugu doldu sanki .
  • insomnium dinlerken kalbimin yerini tam olarak hissedebiliyorum. winter's gate de yine böyle bir albüm olmuş bana göre, sanırım en kısa ifadesi bu benim için.

albümü yediye bölmüşler ama geçişler harika. akıp gidiyor, gerçekten tek şarkı olarak dinliyorsunuz tek seferde. ve her bölümde klasik insomnium atmosferi hissediliyor.

henüz iki kez dinledim. beşinci ve altıncı kısım öne çıktı iki dinleyişimde de. daha çok sevdim sanki. böyle olunca da hiç kopmadan dinleniyor sonuna kadar.
    yazanlar da olmuş, clean vokaller daha az bu sefer.

kısacası insomnium'um iptal olan son iki konseri ve turnede türkiye'nin yer almaması tekrar üzdü. havalar soğuyor, şu sıralar ihtiyacımız olan şey geldi; winter's gate. her zamanki güzelliğiyle ve yine her zamankinden daha güzel...
  • sonbahar'a yakışan enfes bir albüm almuş. bir önceki albüm şahsımda çok özel yere sahipti, bu da ölümlü ruhumu "derin kazacak" belli ki.

(bkz: insomnium/@karinca beli)