şükela:  tümü | bugün
 • herifler 1.9 milyar euro'yu kaybetmiş. dizel skandalından sonra almanya'daki en büyük ekonomik skandal bence.

  hissesi 100 küsür euro'dan 15'e düştü. çünkü hissedarlar 12 milyar civarında prayı geri çekti.

  hile hurda ile bir yere gelemessiniz, biz hep bunu söylüyoruz.

  https://www.sozcu.com.tr/…gozaltina-alindi-5890584/

  not: wirecard almanya'nın en büyük ilk 30'undaydı.

  edit: hisseler şu an 1-1.5 euro'dan işlem görüyor. bir bira parası yani.
 • 1.9 milyar euro hic kaybedilmedi, cünkü hic yoktu. sirketi daha cazibeli göstermek ve asya'daki bazi isleri almak icin bu para uyduruldu gibi görünüyor. ceo markus braun da bugün gözaltina alindi. simdi sirket hayatta kalma savasi veriyor.

  bu arada wirecard'da bir seyler döndügünü fark edip bir yildir olayin üzerine giden financial times harika bir arastirmaci gazetecilik örnegi gösterdi.
 • bist'deki sirketlerin yarisi boyle
 • yaklasik bir bucuk sene önce ayrildigim sirket. zamaninda ayrilmisim diyorum, su an cok kötü durumdalar. almanya'da hemen herkes bu konuyu konusuyor, hisseler cakildi, isine gecen hafta son verilen eski ceo markus braun göz altina alindi, ödeme sistemi altyapisi sagladiklari bircok isyeri (merchantlar) anlasmalarini iptal etme karari aldi, isimleri wirecard'la anilsin istemiyorlar haliyle. calisanlara yasanan bu krizden dolayi finansal birkac önlem almak zorunda kalabiliriz diye olasi isten cikarmalarla ilgili sinyal verdiler.

  öte yandan 1.9 milyar euroluk bu olmayan kalemin sadece 2019 icin degil, önceki yillardaki bilancolarda da kullanildigi yani uzun zamandir devam eden bir suc oldugu konusuluyor.

  bakalim önümüzdeki günler ne gösterecek
 • an itibariyle iflas etmis firmanin skandalidir. dax 30'da boyle dolandirici bir firmanin oldugunu gordukten sonra, borsalara guvenim kalmadi. sanirim too big to fail firmalarin disindaki firmalarin hissesini almak hataymis. hissedar arkadaslara ve firmanin calisanlarina gecmis olsun.
 • bugün iflas basvurusu yaptilar, dogrudan iflas ettiler demek yanlis olur, kalan varliklari icin finansal koruma almak icin de basvurmus olabilirler (orada calisan arkadaslarim o amacla basvuruldugunu söylüyor en azindan). öte yandan bu sürecte kasayi bosaltmalari da olasi tabii.

  ıflas basvurusu duyurusu

  cok yakin arkadaslarim hala orada calisiyor, onlar icin üzülüyorum, bu isle hicbir ilgileri yokken su an linkedin'den falan linc yiyip dislaniyorlar. üstüne bir de isten cikarilma kaygisi eklendi, cogu zaten bizim gibi ülkelerden gidip calisan türk, hintli, arnavut, burgar falan, yeni is bulamazlarsa calisma izinlerini de kaybedecekler.
 • fintech piyasasına yeni girecek arkadaşlar için ibretlik bir öyküyü barındırır.
 • milleti galeyana geitirp milyarlar topladılar. bir nevi dünyanın en büyük çiftlik bank sistemini yaratmış oldular bu firmayla. bankalardan ve yatırımcılardan gelen tam 24 milyar euro bu balon şirkette idi. adamlar nasıl çalıp çırptılarsa. adalet sistemi de şaka gibi. şirketin ceo'sunu önce tutukladılar. sonra 5 milyon kefaletle serbest bıraktılar. bu adam, markus braun, zaten kendi hisselerini hemen satmış yüz milyonları söğüşlemiş, şimdi de kefaleti verip göz altından kurtuldu, ve şu an kanıtları yok etmekle meşguldur. diğer sağ kolu jan marsalek ise filipinlerde firari geziyor, gören duyan yok. alman ekonomisi ve dünyadaki imajı için çok kötü oldu. evet bu işin içinde almanya'nın kurumları da yer alıyor, ingiltere ve diğer ülkelerden gelen onca uyarıya rağmen bilerek denetim yapmıyorlar. manipülasyon ve sahteciliğin kol gezdiği bir ülke oldu almanya. böyle yolsuzluk ve düzenbazlıklarla ekonomi devi olacaksa olmasın mk.
 • klasik bir kapitalizm öyküsü.
  çok çalışmış zengin olmuşlar ne var bunda?

  edit: tüm snp nin benzer olduğunu düşünüyorum.