şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dogma'da cehennemden daha kötü olarak lanse edilen amerikan eyaleti.

"they were banished."
    "to hell?"
    "worse... wisconsin."
  • steven hyde, donna pinciotti, fez, dave nelson, jimmy brock ve kimberly brock gibi karakterleri dogurdugu icin severim bu topraklari. kuzey amerikada yasasaydim buraya bir ugrar, bakardim; gercekten bodrumlarda yuvarlak masa toplantilari yapilabilir, su kulelerine o guzel kafayla tirmanilabilir mi, komsunun donna yada kimberly gibi bir kizi var mi, yada kasabanin serifi jimmy kadar karakterli mi, aksamlari eve gidince tenor sax caliyor mu diye..
    kim bilir, belki de yasanasi koseleri vardir cidden bu yesil diyarin..
  • abd'nin "milli radyosu" npr'da yayınlanan car talk diye bir program var, modern sabahlar kadar olmasın geyiğin dibine vurup dinleyicilerin arabalarla ilgili ilgisiz sorularını yanıtlar sunucuları. bunları arayan biri "araba kullanırken kenarda otlayan inekler dikkatimi çekti, sizce niye hepsi aynı yöne bakarak otluyorlar?" diye sorar. cevap olarak "they have to face wisconsin five times a day" (günde beş kere wisconsine dönmeleri gerekir) verilir. ben bu cevaba hem güldüm hem de biraz alındım, ama wisconsin tam olarak böyle bir eyalettir, car talk da bu kadar geyik bit programdır.
  • kar canavarıyla meşhur bir yer.

kaynak ; louie anderson
  • kışın arkadaslarınızla toplanıp yan komsunun bahcesinden kızakla kayma eglencesine bulasırken, yazın lake superior cıvarında su kayagı yapabileceginiz fantastik eyalet..
    6 falls adlı muthis bir su parkı da bulunur, bizim aqualand ler yanında halt etmis.
    milwaukee de gorup gorebileceginiz en seker hayvanat bahcelerinden biri vardır ayrıca. sehre indiginizde her kose bası harleyciler karsılar sizi.
    peynirin ve biranın eyaletidir. miller buradan cıkmadır misal.
    insanlar acayip optimist, sıcak ve sevecendir. wisconsınlı olmakla her wisconsınlı gurur duyar, wisconsınlı olmak onlara gore bir ayrıcalıktır, bu tipigidir.
    gidip tarlalar ve ineklerden gayrı bir sey gormeyecegimi sanıp milwaukee yakınında bir sene yasayarak operalardan, balelerden, konserlerden, gosterilerden ve dahi elbet ev partilerinden cıkmadıgım bana gore muthis eyalet.
  • dumduz ovalardan ve ormanlardan olusan dogasiyla ilk goruste beni mest etmis bir yer. boyle alabildigine gidiyor. ciftlik evleri goruyorsun sagda solda tek tuk. her kasabanin girisinde bir su deposu oluyor uzerinde kasabanin ismi yazan. insanlar kapilarini kitlemeden cikiyorlar ciftliklerde, hatta arabalarini bile kitlemiyorlar. kisin cok soguk oluyor, o yuzden kedilerin mama kaplari elektrikli isiticiya bagli oluyor donmasin diye. gunes batimi cok guzel oluyor. basak tarlalarinin arasinda kaybolmak istiyorsun. golleriyle meshur bir de. orada yasamis ya da universiteye gitmis her insan evladi arabasini ve kiz arkadasini alip o gollerin etrafinda takilmaya gidiyor.
  • sendikal hakları ellerinden alınmak istendiği için ayaklanan halk tarafından meclisi işgal edilmiş. çok da güzel olmuş.

http://www.etha.com.tr/…dde-grev-dalgasi-yayiliyor/
  • 1882 yilinda amerikanin ilk hidroelektrik santralinin kuruldugu eyalettir. harley davidson motorsikletleri bu eyalette uretilmektedir.
  • 80.000 in uzerinde ciftligi olan eyalet
  • (bkz: that 70s show)