şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 1 yıldır kullandığım ve gayet memnun kaldığım çin'den çıkma başka bir alışveriş sitesi.

  sitenin muadillerinden farklı olarak daha minimal bir tasarımı ve alışveriş yaptıkça daha fazla fırsat sunan güzel bi sistemi var. bugüne dek yaptığım alışverişlerde ufak tefek problemler hariç (malum kargoların ulaşmaması vs. çin'den gelen her ürünün başına gelebiliyor) sorun çıkmadı. belki ilerleyen zamanlarda tam kapsamlı bi çin'den alışveriş şeysi yazarım ama hazır bu başlığa gelmişken ufak şeyler yazayım:

  - bunu yapmayan kalmamıştır ama alacağınız ürünün satıcısının puanına, aldığı yorumlara bakın. bazen benzerlerinden çok daha ucuza satılan ürünler daha kalitesiz olabildikleri gibi hiç gönderilmeyebiliyor.

  - bazen aynı ürünü farklı kalitede üreten satıcılar olabiliyor. ürünlerin satıcı tarafından çekilmiş orijinal fotoğrafları olmasına dikkat edin.

  - kampanya adı altında 'sadece kargo ödemeli' satışlar olabiliyor. oradaki kargo ücreti aslında ürüm bedeli olabiliyor ve bazı iade durumlarında kargo ücreti iade edilmiyor. e n'oldu? iade diye sana 0 (sıfır) tl iade edilecek. aman.

  - ürünleri aldığınızda iyice kontrol etmeden onay vermeyin. hatta teslim süresine kadar deneyip (1,5 ay süresi olup 2 haftada gelen bir ürün) sorun çıkarsa iade edebilirsiniz. mesela benim satın aldığım güneş gözlüğü 2 günde durup dururken zıbank diye kırılmıştı.

  - üründe sorun yaşarsanız satıcıya durumu insan evladı gibi anlatın. ilk maddede söylediğim gibi iyi satıcıları tercih ettiğinizi varsayarak söylüyorum: mutlaka olumlu geri dönüş yapıyorlar.

  - giyim alışverişlerinde bedenlere çok dikkat edin. bunun için çeşitli ölçülerin olduğu tablolar hazırlamışlar ama yine de tutmayabiliyor. bu noktada yorumları (bilhassa fotoğraflı olanlar) uzun uzun inceleyin. oradan sonuç çıkmazsa ilk olarak beğendiğiniz mağazadan ucuz bi örnek alın, sonra esaslı siparişi verin.

  - elektronik ürünlerde beklentinizi düşük/orta düzeyde tutun. örneğin 80 liraya alacağınız bi portatif hoparlörün türkiye'deki karşılığı en fazla 150 tldir. yani "çin'den 80'e aldıysak burada 500 eder." kafasına girmeyin, üzülürsünüz.

  - yine elektronik ürünlerde dikkat edilmesi gereken önemli bi husus: döneme damgasını vurmuş cihazları (atıyorum vr gözlük) hemen satın almayın. adamlar her şeyi yapıyorlar ama hemen yapıyorlar, bunu yaparken de genellikle ilk amaçları madik atmak oluyor. bekleyin, fiyatı düşük kalitesi artsın öyle alırsınız.

  - bilhassa deriyle sıkça temas edecek ürünlerde hassas davranın. ucuz ürünlerin malzeme kalitesi aşırı düşük oluyor ve bu çekilir dert değil.

  - el emeği/işçilik gerektiren ürünlerde orijinal fotoğraf ve fiyat unsurlarına dikkst edin. sipariş verdiğiniz ürün çok başka çıkabilir.

  - satıcıdan kargo takip numarası talep edin ve ne olursa olursa olsun her gün posta kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın. ptt kargonuzu kapınıza değil, posta kutunuza (apartmanda oturuyorsanız ve dış kapının orada posta kutusu varsa oraya) bırakıp gider.

  tüm bunlara dikkat ederseniz şukela alışverişler yapabilirsiniz.
 • bazı ürünlerin aliexpress'ten daha pahalı satıldığı site. satın almadan önce aliexpress'e de bakıp crosscheck yapmakta fayda var.
 • 30 gün içinde gelmeyen ürün için "1 hafta daha bekler misiniz?" diyen, yine gelmezse para iadesi yapan, ürün 40. gün geldiği takdirde sizin olsun diyen can şirket.
 • şerefsiz şirket ,almayın,aldırmayın.
 • aliexpress üzerinde shipping dahil 85 liraya satılan ürünü 1912 liradan yüzde 97 indirimle 79 liraya satıyoruz diyen, denemek için siparişi girerken rengi seçince fiyatı 83 lira yapan, ödemeye geçince kargo parası 35 lira yazıp 118 liraya çıkartan site.
  bana aliexpress üzerindeki ürünleri satıp üzerine komisyon alıyor izlenimi veren site.
  4 liraya da saat görünüyor, kasada 17,5 liraya dönüştü bu arada kargoyla.
 • üç kağıtçı mı değil mi çözemediğim site. alışveriş yapıp da ürünü gelen ve üründen memnun kalan var mıdır acaba? yeşillendirir misiniz?
 • bir arkadaşımın önerisi ile iki gündür inceliyorum. kargo vs ücreti dahil hepsini ayrı ayrı göstermesi hoş. ve gerçekten çok fazla ürün mevcut. ancak bazı ürünlerde çok aşırı düşük fiyat görürseniz iyi inceleyin zira fotoğraf makinası diye incelerken en son da sadece şarz aletinin satıldığını anlayabilirsiniz.