şükela:  tümü | bugün
  • sven nordin'in üst düzey bir polis dedektifi william wisting olarak dul ve ilk beş bölümde carrie-anne moss'un fbı özel temsilcisi maggie griffin ile birlikte oynadığı norveçli bir polisiye televizyon dizisidir. ayrıca bu dizi norveç'te üretilen en pahalı tv yapımıdır.
  • fena gözükmeyen polisiye tv yapımı.

ilk bölümler için beğendiğimi söyleyebilirim, izledikçe fikrim değişirse editlerim.
  • tek sezonda iki farklı cinayeti ele almışlar. hızlı ilerleyen, çok fazla dallanıp budaklanmayan polisiyeleri özlemişim. ilk beş bölümde kurban amerikalı olduğu için fbi da dahil oluyor araştırmaya. bu kısımda diyalogların bir kısmı ingilizce. son beş bölümde ise tamamen norveçce konuşuluyor. diziye adını veren william wisting'e klasik sorunlu dedektif imajı vermedikleri için mutluyum. cinayet masasında çalışan her polis gibi ailesine fazla vakit ayıramama problemi var ki bu, onu sorunlu dedektif sınıfına sokmuyor bence. bunun dışında wisting'in kızının polis olmamasına rağmen soruşturmalara biraz fazla dahil olduğunu görüyoruz ama benim açımdan rahatsız edici bir şey değildi.

daha önce isveç ve danimarka polisiye dizilerini izleyenler aradaki farkı hissedeceklerdir eminim. onlarla yarışabilecek kıvamda bir dizi ama polisin yöntemleri, silah taşıma konusundaki hassaslığı ve başrolün oyunu kuralına göre oynama arzusu yeni bir konsept benim için. daha önce jo nesbo kitapları ile norveç polisiyesini tanımış biri olarak beni şaşırtan detaylar var. nesbo'nun detektifi harry hole'un kuralları tanımayan bir polis olduğu aşikar ama norveç'in kurallar ve kanunlar konusunda bu kadar hassas olduğunu ben de bu diziyle öğrenmiş bulunuyorum.

kısacası izlemeye değer, sadece vakit geçirmelik değil, ikinci sezonunu da heyecanla bekleyebileceğiniz bir dizi olmuş. polisiye sevenleri tatmin edeceğine eminim. umarım norveç yapımı daha fazla dizi izleme şansımız olur.
  • klas bir polisiye, tadında bir gerilim dizisi.
    son sürat araçlarla ölümcül takipler, helikopterden atlarken şarjör değiştiren hafiyeler yok bununla beraber sakin ama soğuk norveç şehri atmosferi, cinayetlere abd de başlayıp norveç'te devam eden acımasız bir seri katil, fbi ile iş birliği yapan iddiasız ama işine sadık norveç detektifleri var.
    ilk 4 bölüme bakarak sıkı bir seri diyebilirim.