şükela:  tümü | bugün
  • within temptation, siki$ik bol pogolu ortamlarda heavy metal dinleyicisine kar$i misyonunu ba$ariyla yillardir yerine getirmi$, orjinal ve cok guzel bestelerinin yaninda birbirinden birkac dinleyi$te dahi ayiramadiginiz $arkilarin sahibi, hollanda ciki$li, dikkate fazlasiyla deger bir gruptur.

melek sesli sharon den adel'i dahil olmak uzere teknik olarak herhangibir ustunlukleri goze carpmamaktadir. grubu dinlenebilir kilan, bestelerin masal temalariyla yuzde yuz uyumlu olmasi ve insanin gozunun onune buyulu ormanlarda dola$an elf prenseslerini getirebilmesidir. (birgun kendi entrylerimi okurken buraya geri donecegim ve sirf bu cumle yuzunden koca entry'i silecegim sanirim, neyse)

grubu nightwish, epica gibi benzerlerinden ayiran, biraz daha popumsu sound sahibi olmalari ve metal kli$eleri olan "cın cın" gitarlara, sololara pek sahip olmamasidir.. grubun her$eyi sharon den adel'in geni$ olmayan oktav araliklari, sikca degi$tirdigi ses renginden dolayi problem te$kil etmez.

yillar sonra evanescence'in buldugu bo$lugu degerlendirmek isteyen bir produktor tarafindan ke$fedilmi$ olacaklar ki, kayit kalitesi mukemmel bir album, (kapani$taki tekne sahnesi haric) son derece pahali/ozenilmi$ bir klip ve uzerinde radikal degi$iklik yapilmi$ stand my ground/the silent force ile geri donduler. album grup fanatiklerince "pop oldu dondu ibneler" diye ele$tirilse de, degi$mek isterken metallica'nin yaptigi hataya du$meyen rock gruplari gibi (bkz: megadeth) sound'i albumun genelinde belirli bir kalibrede tutmu$lar, boktan tekduze alternative melodilerine yer vermemi$ler.. onyargi ve grubun eski albumleriyle kar$ila$tirma tela$ina du$ulmediginde yine gayet heavy oldugu gorulebilecek album grubun hala bizden oldugunu da gostermekte.

su gibi berrak hatun vokalli, orta cag temali gruplar icinde orjinal i$ler yapiyor temptey$in. hep destek tam destek.
  • her ne kadar rockn coke'a geç çıkmaları teknik sebebe bağlansa da, yemedik sanki. sırf arka plan gösterisi için güneşin batmasını beklediler. o da fena değildi, ancak summer time sadness coverı geç çıkmalarını affettirecek düzeydeydi, şükela panpa!
  • en sevdiğim şarkısı angels olan grup.belki birçok kişi için bu böyle değildir ancak benim için şarkıdaki iniş, çıkışların güzelliğinden olsa gerek, bu böyle.
  • tazecik, henüz çıkmış albümlerinin spotify'a gelmesiyle günüm şenlenmiştir. o kadar uzun zamandır dinlemiyorum ki kendilerini, aşırı yabancıladım açıkçası. genel olarak güzel. the reckoning'i beğenmedim. raise your banner güzel şimdilik.
  • son albümleri bugün yayınlanan lise zamanlarımın kıymetli grubu.
    albümde tüm şarkıların enstrümantal halleri de mevcut.
    mercy mirror ve raise your banner dinlenesi, tam bir wt şarkısı olmuş.

didit: şarkı eklemece
  • senfonik metal kategorisine girip girmediğinden emin olamadığım grup.

şarkılarının tepe noktaları benzerlik gösterse de her birinde farklı bir tat alıyorum. elektrikli gitarın iyiden iyiye ön plana çıktığı yerlerde ise kopup gidiyorum bir yerlere.

neredeyse tüm şarkıları başarılı. yeniliklere açık olmasını ve "explicit" içerikler üretmesini çok seviyorum
  • şüphesiz ki en güzel şarkısı what have you done olan grup. shot in the dark da 2. sırada yer alır.
  • lise yıllarımın favori grubuydu. what have you done, jilian, angels, stand my grounds vs çok güzel şarkıları vardı. hala ara sıra wt fantezim tutuyor haftalarca dinleyip duruyorum.
  • müzik konusunda cahil biri olarak, daha önce adlarını bile duymamıştım, rock'n coke pazar etkinliğine gitmem nedeniyle dinleme fırsatım oldu.
    açıkçası müzik gruplarını ilk dinledikten sonra "hacı iyi grupmuş yaaaağğğğ" deyip eski dinleyenlerini fitil etmekten nefret ederim, böyle yapmak istemiyorum. ancak harbiden sağlam grupmuş, takdir ettim kendilerini. benim takdir etmemi kim sikler? kimse, ama iyiler lan işte toparlanmıyor sonu.
  • kalitesini her zaman zirvede bulundurmuş mükemmel ötesi grup. o derece ki, az bilinen şarkıları bile adamı duvardan duvara çarpacak nitelikte. böyle olunca yeni albümlerini beklemekten başka bir şey gelmiyor elimden.