şükela:  tümü | bugün
 • belli başlı istisnalar dışında gayet de "apansızca, aniden" anlamına geldiği halde, içinde geçtiği metinlerin büyük çoğunluğunda "uyarmaksızın, hiçbir uyarı vermeden" şeklinde çevrilen bir kalıp.

  "hiçbir uyarı vermeksizin bastıran fırtına..."

  yok bir de uyarı verecekti fırtına... burada bir noktam var, biliyorum.

  (bkz: orada bir noktan var)
 • 1980 yılı mahsulü greydon clark tarafından yönetilmiş olan abd yapımı film. it came without warning ya da alien shock olarak da bilinir. başrollerde jack palance ve uzay 1999 ’un kaptan koenig ’i martin landau gibi iki önemli isim var.

  seksenlerin düşük bütçeli bilim kurgu ve korku filmlerine düşkün bünyeleri fazlasıyla memnun edecek bir film. sinema tarihinin tozlu raflarında unutulmuş bir mücevher değil belki ama vantuzumsu uçan minik ‘şey’leri, finale doğru uzaylıyla yaşanan ultra garip kaçma kovalamaca sahneleri, ‘oraya gitmeyin’ adamı jack palance’ın ekstra gayreti ve deli rolü yapmaya çalışırken izleyeni delirten martin landau performansı gibi akılda kalan ayrıntılarıyla izlenmeyi hak ediyor.

  dahası için...
 • enstrümental bir dokken parçası. george abi yine gothic octave'dan esintilerle yapmış yapacağını...
 • 21 savage offset metro boomin mixtape’i. ortalığı yıkacak gibi.

  edit: mixtape değil albümmüş.
 • 21 savage,* offset ve metro boomin üçlüsünün geçtiğimiz ayın sonunda çıkardığı on parçalık uçurucu albüm.* prodüksiyon açısından resmen ateş üzerine ateş ediyor; m4a1-s bile değil, direkt m4a4'lük* çalışma. billboard 200'de* dört numarayı görmüş.

  metro boomin mükemmel bir iş çıkarmış, son işlerinden belki de en iyisinin bu proje olduğunu söyleyebilirim. offset girdiği parçalarda tabiri caizse tozu dumana katıyor, "flow benden sorulur, yirmi bir önce önünü iliklesin" diyor. türkçe diyor.

  albümün ilk iki parçası travis scott ve quavo destekli, onun dışındaki parçalarda vokal yardımı almamışlar. ghostface killers'ta travis scott, rap saved me'de ise quavo parçaları taşıma görevini üstlenmişler. ric flair drip'te sadece offset var, ama bu beat ve flow'da herhangi bir eksiklik yaratmamış açıkçası; o da epey sağlam parça. bu parçada yardımcı prodüktör olarak bijan amir yer almış, onu da parçanın başındaki "bijan 4 the 1 time" ad-lib'inden anlıyoruz.

  ne çıkardıysa merak edip dinlesem de bir türlü kabullenip benimseyemediğim 21 savage kekosunun solo işleri my choppa hate niggas ve run up the racks de aslında fena değiller.* ama genel olarak albümde beatler o kadar başarılı ki, çok daha güzelleri varken arada kaynamış bunlar biraz. başka projelerde değerlendirebilirlerdi diye düşünüyorum, filler olmak için bile altyapıları aşırı iyi çünkü. zaten my choppa hate niggas'ta cubeatz, run up the racks'te ise southside desteği var. kötü altyapı diyen çarpılır yani anlayacağınız.

  offset'in diğer solo işi nightmare adlı parçada ise offset klasik flow'undan esintiler sunuyor yine dinleyiciye. dre moon prodüksiyonu destekli mad stalkers'ın da gideri var, arada kaynamış o da.

  disrespectful'u gayet iyi buldum, çalışmadaki alt segment parçalar arasından rahatça sıyrılmış. yine cubeatz destekli still serving'in çok bir numarası yok, fakat albümün son parçası darth vader'da özellikle offset üstadım götürmüş yine işi.

  ciddi ciddi boş parça yok gibi bir şey albümde. genç metro böyle beat yapsın, sabaha kadar dinleyelim üstadım. şu beatlere babam bir verse girse onu da dinlerim.*

  belirtmeden geçmeyeyim, çalışmadaki süreklilik muazzam seviyede olmuş. çoğu geçişte parçanın değiştiğini bile anlamadım ciddi ciddi, metro boomin köftesi yine yapmış yapacağını. albümü de verip kaçayım, 21 savage youtube sayfasına yüklemiş listeyi. nice albümlerde görüşmek üzere, selametle.
 • muazzam güzellikteki 21 savage albümü.
 • albümü dinledim. bir kere daha dinler miyim emin değilim.

  her hangi bir yerinden 10 saniyeyi kesin. heh geri kalan 33 dakika aynı.
  tempo aynı, lirikler aynı, vurgu aynı.

  gece klübünde koca populu kızlar twerk yaptığı sırada yanlarına zengin siyahiler sokulurken arka planda çalmalık bir albüm yapmışlar, bizlik bir şey yok.