şükela:  tümü | bugün
 • itü'lü öğrencilerin kişisel bilgilerine erişim izni vererek güvenmesi beklenen adı sanı duyulmamış uygulama.
 • kamera, mikrofon, ekran görüntüsü, indirme yöneticisi ve veri akışı kontrolü için izin verilmesini isteyen uygulama. öğrenciler bilgisayarından ders çalışırken acaba izliyorlar mı diye şizofren olmuşlar. evet bu yıl çoğu üniversite uzaktan eğitim’de soru güvenliğini pek koruyamadı ama bu güvenliği sağlamak için yasal olmayan ve endişe verici yollara başvurmak çok rahatsız edici.
 • pandemi sürecinden beri öğrencisine yapmadığını bırakmayan itü'nün son marifeti. geçen kış yaptıkları güvenlik rezaletinden sonra, öğrencisini insan olarak görmeyen üniversiteden daha farklı şekilde davranış beklemek de hayalcilikti zaten. ilk olarak pass/fail sistemini istedik. çünkü yeterli kaynağı olmayan öğrencilerin ortalaması pandemi yüzünden düşecekti ve derslerin kalitesi ve odağımız ister istemez düştü. onu gündeme bile getirmediler. daha sonra sınavları makale ya da ödev şeklinde yapalım bari dedik. cevapları ise online sınavlardaki güvenlik derecesini, çift kameradan tek kameraya düşürmek oldu. şimdi de ne ekşi'de ne donanım haber'de hatta reddit'te bile tartışılmamış bir sistemi öğrencilerin bilgisayarlarına kurdurmak istiyorlar. birinci olarak bu witwiser denen uzantı kişisel hak özgürlüğüne aykırı. bilgisayarımdaki kredi kart şifrelerimi ya da sosyal medya hesaplarımı paylaşmak istemiyorum. uzantıyı üreten şirkete doğal olarak güvenmediğim gibi itü'ye de güvenmiyorum. bu kadar zor bir dönemden ülkece geçerken, mottosu asırlardır çağdaş olan bir üniversitenin bu kadar rezil bir tutum göstermesi kabul edilemez gerçekten.
 • bu uygulamanın kullanıldığı sınavlara girmeme kararı aldım.
 • bugün son baktığımda sadece 8 (sekiz) takipçisi olan, itü tarafından güvenilir görülen bilgisayarınızdaki her şeye erişim izni isteyen harika uygulama (!)
 • 3 ay önce yapılmış neredeyse kimsenin kullanmadığı. merdiven altı işe benzeyen eklenti. itüden birilerinin medet umduğunu düşündüğüm şey.
 • itü'lü değilim. dandik bir sınav için tüm internet trafiğinin, cihaz kamerası ve mikrofonunun belirli bir süre için bile olsa başka kişilerin kullanımına verilmesi zorunluluğu -celal şengör'ün deyimiyle- tamamen zırvalıktır.

  sen kim köpeksin. öğrencilerin izni yok, kişisel verileri istekleri olmadan elde ediyorsun. ayrıca bilumum teknoloji devleri hacklenmiş (icloud hack'ten bahsetmiyorum. o bir hack değil phishingti.) yarın bir gün öğrencinin videosunun "ayça_22 oturum açtı" başlığının altında bilgisayardan chat yapıyormuş gibi gösterilen bir şekilde kullanılmayacağını taahhüt edebiliyor musun?

  kendi okulumun mail'ını windows mail'a kurarken "organizasyonunuz bilgisayarınızı yönetebilir" dediği için okul mailıma aklıma estiğinde bakıyorum. sikimde değil yavşaklar. günümüzde kimse kimseyi zorlayamaz, bilgilerini kendi isteği olmadan elde edemez.
 • ee sizde kullandiktan sonra silin.
  ya da normalde kullandiginiz tarayiciya kurmayin sorun cozulsun.
  chrome kullaniyorsan operaya kur.
  sinavdan sonra operayi da sil.

  konu mahremiyetse cozum gayet basit.
  konu kopyaysa ayak yapmayin olm, biz de o yollardan gectik.

  ise basvururken neler kurduracaklar o zaman gorun siz mahremiyeti.
  calistigin sirket banka sifrelerine kadar alabiliyor.

  ha bu lafimda okul yonetimine,

  ogrencinin gozune kamera tak yine de kopyayi onleyemezsin.
  sinifta 3 tane gozetmenle bile engelleyemiyorsun deplasmanda mi basaracaksin bunu?
  adam gerekirse kendi suratinin plastik maskesini yaptirip baskasina takar.
  isin ucunda not var olm, tt bile olmayi basardilar kopya hakki engellenemez :)

  edit: alttaki cevap veren arkadas da yaniliyor. dandik chrome eklentisine full yetki de verseniz sildiginiz anda gider.
  adblock da benzer yetkilere sahip.
 • eklentinin birine o kadar izni verdikten sonra her zaman kullandığı tarayıcıyı değiştirdiğinde güvende olacağını sanan yazarları görmemizi sağlayan saçmalık.

  istanbul üniversitesinden bu sene mezun olmuş biri olarak itü öğrencilerini anlayabiliyorum. çevrimiçi derslerin sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla kullanıma sunulan zoom uygulamasının da tehlikeli olduğunu zar zor kabullendirebildik hocalarımıza ve google classroom ile davam etmiştik. bu uygulama/eklenti daha vahim gözüküyor üstelik. zoom yazınca google sonuçlarında çıkıyordu en azından.

  anladığım kadarıyla bu tür eklenti veya uygulamalardan korunma yollarından birisi virtual machine kullanmak. yahu çoğumuzun bilgisayarı chrome'da 4 sekme açınca avazı çıktığı kadar bağırıyor. acıma son ver artık kurtulayım diye inliyor. kaldı ki kendi içinde başka bir bilgisayarı çalıştırsın. bir diğer sıkıntı ise kim virtual machine oluşturmayı biliyor anasını satayım.

  öğrencileri saçma sapan durumlarla uğraşmak zorunda bırakmayın. soru havuzu oluşturarak her öğrenciye rastgele oluşturulmuş sınav yapmak veya internete a nedir, b nedir diye yazdıklarında cevabını bulamayacakları ödevler vermek bu kadar zor olmamalı.