şükela:  tümü | bugün
 • wizarding world; an itibariyle kurgusal harry potter evrenini merkezine alarak çekilmiş 10 warner bros filminden ve filmler için yazarın hazırlamış olduğu diğer sunumlardan oluşan, amerikan-ingiliz ortaklığındaki bir çoklu medya projesi.

  2001'den beri 8'i harry potter, 2'si de fantastic beasts serileri için çekilmiş tüm filmler; j. k. rowling'in rehberliğinde hazırlanmış harry potter and the cursed child tiyatro oyunu; rowling'in şahsi inisiyatifiyle başlattığı pottermore hareketi; portkey games tarafından proje evreni için piyasaya sürülecek tüm video oyunları ile bu çalışmalar hakkında ortaya konmuş ya da üretilmiş bütün sunumları kapsamakta ve de kapsayacak olan, genişletilmiş bir potterverse çalışmasıdır.

  proje j. k. rowling ve warner bros tarafından; yazarın 7 kurgusal kitaptan oluşan popüler harry potter serisinden uyarlanan 2001 yapımı harry potter and the philosopher's stone filminin çekimleriyle hayata geçirildi. kitapların beyaz perdeye aktarılması süreci boyunca, her filmin yapımcılığını david heyman üstlendi ve çekimleri heyman'ın şirketi olan heyday films aracılığıyla gerçekleştirildi.

  filmler toplamda 8.5 milyar dolar gişe yaparak, toplamda dünyanın en çok kazandıran üçüncü film serisi oldu.

  13 mart 2018'de proje için tasarlanan yeni logo, pottermore'da paylaşıldı ve hem proje kapsamına dahil edilmiş pottermore'un hem de projenin bizzat kendisinin resmi logosu olarak tanıtıldı. çerçevesi açık bir kitap olarak tasarlanmış logoda; kitap cildini betimleyen hattın üzerinde, güneş ışınları izlenimi verecek eğrisel şekilde sıralanmış 9 asa bulunmaktadır ve bu asalar soldan sağa sırasıyla voldemort'un, ron weasley'nin, hermione granger'ın, harry potter'ın, antioch peverell'ın*, queenie goldstein'ın, tina goldstein'ın, newt scamander'ın ve gellert grindelwald'ın filmlerde kullandıkları asalardır.

  projenin kapsadığı video yapımlar an itibariyle şu şekilde:

  harry potter and the philosopher's stone (film) - 15 kasım 2001'de vizyona girdi.
  harry potter and the chamber of secrets (film) - 14 kasım 2002'de vizyona girdi.
  harry potter and the prisoner of azkaban (film) - 31 mayıs 2004'te vizyona girdi.
  harry potter and the goblet of fire (film) - 18 kasım 2005'te vizyona girdi.
  harry potter and the order of the phoenix (film) - 11 temmuz 2007'de vizyona girdi.
  harry potter and the half-blood prince (film) - 15 temmuz 2009'da vizyona girdi.
  harry potter and the deathly hallows part 1 (film) - 19 kasım 2010'da vizyona girdi.
  harry potter and the deathly hallows part 2 (film) - 15 temmuz 2011'de vizyona girdi.
  fantastic beasts and where to find them (film) - 18 kasım 2016'da vizyona girdi.
  fantastic beasts the crimes of grindelwald (film) - 16 kasım 2018'de vizyona girdi.

  projenin kapsadığı ve j. k. rowling tarafından yazılmış basılı yapımlar da an itibariyle bu şekilde:

  movie magic volume one: extraordinary people and fascinating places
  movie magic volume two: curious creatures
  the dark arts: a movie scrapbook

  son olarak, projenin resmi web sitesi ise wizardingworld.com
 • ingiliz yazar j. k. rowling'in ilki 1997 yılında piyasaya çıkan harry potter kitaplarıyla oluşturmaya başladığı, toplam 7 ana kitap * * * * * * *, üç tane yardımcı kitap * * *, kaynak kitaplardan uyarlanan aynı isimli 8 film, amerika birleşik devletleri'ndeki orlando resort'ta açılan bir adet tema parkı, yazarın desteğiyle jack thorne ve john tiffany tarafından yazılan bir tane sahne oyunu metni * ve orijinal 7 bölümlük seriye ek olarak yine bizzat rowling tarafından yazılarak beyaz perdeye beş bölüm halinde aktarılacak olan spin-off serisi fantastic beasts filmlerinden oluşan fantastik evren.

  popülerliklerinden ötürü adının sıklıkla yan yana anıldığı, bir diğer ingiliz yazar j.r.r. tolkien'in kült kurgusu orta dünya evreni başta olmak üzere muadili olan diğer fantastik evrenlerden en büyük farkı, tamamen sıfırdan yaratılmış ikincil bir evrende, çok eski çağlar ya da alternatif zaman akışına sahip %100 kurgusal dünyalardan birinde geçmemesidir. wizarding world (ya da henüz daha çok tercih edilen adıyla harry potter dünyası) bilinen en eski tarihi - şimdilik - 1300'lü yıllara kadar gitmesiyle birlikte günümüzde, bizim de bizatihi içinde yaşadığımız gerçek dünyada geçmektedir. gerçek dünyanın içinde kurgulanmış, sihirsiz olana paralel sihirli bir fantastik settingdir. yani dünya içinde dünya tasarımıdır.

  büyücüler ve büyü dışı olanlar (mugglelar ve no-maj'ler) aynı gerçek dünyada birbirlerinin yanı başında yaşamaktadırlar. büyücü olmayan toplumun üyeleri hiçbir şeyin farkında olmasa da büyücüler her şeyi bilmekte, kendilerini ve dünyanın dört bir tarafında yayılmış olan türdaşlarını koruyabilmek için sürekli olarak gizlilik nizamnamelerine uygun bir şekilde hareket etmektedir (ya da çoğunlukla etmeye çalışmaktadır). her ülkenin kendine ait bir sihir bakanlığı vardır ve melez prens kitabının ilk bölümünde anlatılan olaydan yola çıkarak fikir yürütürsek yine her ülkenin muggle başbakanları göreve başladıkları ilk akşam dönemin sihir bakanı tarafından büyücülerin ve büyücü hükümetlerinin varlığı hakkında bilgilendirilirler. bütün muggle başbakanları görev sürelerince büyücü toplumunun büyücü olmayan toplumdan gizlenebilmesi için sihir bakanlıklarıyla ortak hareket ederler. bu sayede büyücülerin evleri, okulları, hastaneleri, bakanlıkları, hapishaneleri, alışveriş mekanları vs. muggle hükümetleriyle ortaklaşa bir şekilde büyücü olmayanlardan gizlenir. bunlar gibi büyücü topluluğunun yoğun bir şekilde bulunduğu alanlar genelde oldukça güçlü büyülerle mugglelardan korunur ve mugglelar bu gibi yerlere yaklaştıklarında yıkık dökük, virane benzeri şeyler görüp bir tuhaflıktan pek şüphelenmeden geçip giderler.

  dünya geneline yayılmış tam 11 tane büyücülük okulu vardır ve büyücü çocukları yaşları geldiğinde bu okullara giderek büyücülük eğitimlerini alırlar. büyüler öncelikle sihirli asalarla ve büyülü sözcüklerle yapılır. ancak yeterli olgunluğa, eğitime ve ilim irfana ulaşıldıktan sonra asa kullanmadan ve sözsüz olarak da büyü yapılabilir. sözlü ya da sözsüz büyü yapmak bu yetkinliğe ulaşmış büyücülerin tercihlerine bağlıdır. okullar her ülkeye bir tane olacak şekilde değil, her ülkenin bulunduğu bölgeyi içine alan bir noktada ortak bir tane olacak şekilde tasarlanmışlardır. örneğin serinin ana büyücülük okulu olan hogwarts cadılık ve büyücülük okulu yalnızca ingiltere, irlanda ve iskoçya üçlüsündeki büyücü çocuklarını eğitir. yerleri büyük gizlilik içinde tutulur. hogwarts haricinde ismi şimdiye kadar açıklanan diğer büyücü okulları şöyledir :

  ilvermorny cadılık ve büyücülük okulu (amerika birleşik devletleri - greylock dağındadır, kuzey amerika'lı öğrencilere eğitim verir)
  castelobruxo (amerika birleşik devletleri - amazon yağmur ormanlarında saklıdır, güney amerika'lı öğrencilere eğitim verir)
  beauxbatons sihir akademisi (fransa'da bulunur, ispanya, portekiz, hollanda, lüksemburg ve belçika bölgesine de eğitim verir)
  durmstrang enstitüsü (iskandinavya ile, norveç ve isveç'in en kuzey bölgesinde yer alır, doğu avrupa'dan öğrencilere eğitim verir)
  koldovstoretz (rusya'dadır, rus öğrencilere eğitim verir)
  mahoutokoro sihir okulu (iwo jima - japonya'da bulunur, uzakdoğulu öğrencilere eğitim verir)
  uagadou sihir okulu (uganda'daki ay dağlarında bulunur, afrika'lı öğrencilere eğitim verir)

  bunun dışında diğer muadillerinden bir diğer başlıca farkı olarak wizarding world'de farklı farklı özelliklere sahip ırklar, her ırkın kendilerine özgü konuşma dilleri ve ırksal tarihi kronolojileri yoktur. dünyamızda ne kadar farklı ırk varsa, o kadar da bu ırklara mensup büyücü vardır. bütün büyücülerin yaşadıkları ülkelere göre kendilerine özel bir tarih akışları besbelli ki vardır ancak bu tarihi akışın yaşadıkları ülkelerin muggle tarihiyle de ister istemez paralel gittiği dönemler vardır. herkes kendi yaşadığı ülkedeki ortak dili kullanır. büyülü sözcükler çok büyük çoğunlukla aydınlanma dili olan latince'den esinlenilerek yaratılmıştır. günümüzde geçen bir kurgu olduğu için at, kılıç, mızrak, kalkan, zırh vs.'nin olmazsa olmaz nesneler olarak kullanıldığı mitolojik efsanelere öykünen fantastik kurgularla benzeşmez. meydan savaşları, yiğitlik gösteren savaşçılar, şövalyeler, prensler prensesler, krallar kraliçeler yoktur.

  bunların yerine salazar slytherin, gellert grindelwald ve lord voldemort gibi büyücü ırkının ve safkanların normal insanlardan daha üstün olduğuna inandıkları için, yüzlerce yıldır büyücü olmayan insanlardan saklanarak yaşamalarını dayatan baskıcı yasalara ve türler arası soyların karışmasına isyan ederek başkaldıran ve her iki topluma da savaşlar açan karanlık büyücüler ve onların karşısında yer alan diğer büyücüler ile kurumların (ve bazen zorunlu olarak da muggeların) sihir/büyü savaşları görülür.

  aynı şekilde wizarding world evreninde mitolojik metinlerden esinlenerek yaratılmış tanrılar / tanrıçalar ve belirli inanç sistemleri de yoktur. her ne kadar insan ve hayvan bir çok karakterin isimleri mitolojilerden esinlenilmiş olsa da inanç olarak günümüz dünyasında kabul gören semavi dinler büyücüler için de geçerlidir, tabii inanmayı seçtikleri sürece. serinin kitaplarında ve filmlerinde baskın bir inancın öne çıkarıldığını, göze sokulduğunu, hikayelerdeki olaylara malzeme yapıldığını neredeyse hiç görmeyiz. örneğin büyücüler bir şeye çok hayret ettiklerinde "oh my god (aman tanrım)" bile demezler, bunun yerine "merlin's beard (merlin'in sakalı), deliverance dane adına, hay marcy lewis" gibi kendi kadim kültürlerinden gelen figürlerin isimlerini kullanırlar.

  bütün bu saydığım özelliklerinden dolayı harry potter hikayeleri ve genel olarak wizarding world evreni, fantastik kurgu janrını yalamış yutmuş olan okurlar tarafından pek de fantastik kurgudan sayılmaz ve yeterli bir yaratı olarak görülmez. çünkü hem tamamen hayali, ikincil bir dünyada geçmediği için gerçek dünyayla kesişen noktalarından dolayı katıksız fantezi ruhunu yeterince veremediğini düşünürler hem de fanteziye kaynaklık eden büyüler ve büyü güçlerinin temellerinin ne olduğu, nereden ve nasıl kaynaklandıkları, hangi kurallara tabii oldukları yazar j.k. rowling tarafından pek anlatılmaz. tahminen bizim dünyamızın içinde kurgulanmış bir dünya olmasından dolayı bütün bu güçlerin, bu güçleri kullanan büyücülerin ve büyücüler dünyasına ait olan türlü çeşit fantastik yaratığın de facto olarak zaten bu dünyada var oldukları kabul edilir, silmarillion'daki gibi cemaziyelevvelleri deşilmez, yaratılış hikayeleri anlatılmaz. büyüler, büyücüler ve fantastik yaratıklar ezelden beri bizim dünyamızın doğal bir parçası olarak vardır ancak biz muggleların burnumuzun dibindeki şeylerden haberi yoktur.

  eğer okuduğunuz şeyin en nihayetinde gerçek olmayan bir fantezi olduğunu ve bu nedenle yaratılan evrende adı geçen her türlü büyünün, yaratığın, mekanın vs.'nin en ince detayına kadar ayrıntısının olması gerektiğini düşünmeyen ya da düşünse bile yine de bunu ciddi bir sorun haline getirecek kadar takıntı sahibi olmayan biriyseniz büyük bir zevkle okuyup izleyerek tadını çıkartabileceğiniz çok güzel bir evrendir. ayakları belki bir orta dünya kadar yere sağlam basmaz ama yarattığı evren içinde oldukça tatmin edici bir derinliğe, karakter çeşitliliğine ve olay akışlarına sahip, oldukça başarılı bir kurgudur. zaten benzerlerinden farklı olan yanları hepsinin arasından sıyrılıp 90'ların sonu ve 2000'lerin başına damga vuran bir seri olmasını sağlamıştır. yani orta dünya benzeri sayısız fantastik kurgu evreni bulabilirsiniz ama wizarding world evreni gibisini pek bulamazsınız. fantastic beasts serisi bitene kadar da evrenini genişletmeye, büyütmeye devam edecek. kim bilir, belki fantastic beasts'ten sonra da başka başka kitaplar ve filmlerle star wars ve orta dünya evrenleri gibi büyümeye devam edecektir. gözünüz wizarding world'de olsun.
 • j.k. rowling teyzemizin yarattığı evrenin genel adı olan franchise'dır.
 • yeni nesil pottermore’dur. çılgınca “üstüme harry potter atın” diye dolaştığım için ilaç gibi gelmektedir. bir nevi bağımlılık.

  adsız potterhead’ler toplantısı olursa beni de çağırın :(
 • harry potter ve felsefe taşının ilk bölümünün, serinin filmlerinde harry potterı canlandıran daniel radcliffe tarafından okunduğu sitedir.

  link
 • sihir tarihi'nin okuyucularla paylaşılmayan kısımlarından kaynaklanan muhtemel nedenlerle, siyasi arkaplanı da oldukça sağlam olan evrendir aslen.

  "sihir âlemi neden birkaç on yılda bir dark lord çıkarıyor, bu lordlar kendilerine nasıl bu kadar çabuk ve çok taraftar toplayabiliyorlar, dark addedilen bu sağcı öfkeli gençlerin problemi ne, britanya sihir bakanlığı neden 1995'te muggle irtibat bürosu'ndan ateşli silahlar raporu istemiş olabilir, 1997'de tom riddle bakanlığı ele geçirdikten sonra kendisine neden magic means power şiarını seçmiştir, dark side bu evrende ne elde etmeyi arzular, dumbledore böylesine iyi (?!) olmayı nereden öğrendi?" gibi kafa kurcalayabilecek sorulara derlenmiş muhtemel cevaplar için;

  (bkz: albus dumbledore/@braga)
 • ingiliz yazar j. k. rowling'in yarattığı kurgusal evren.
 • tüm kitapları okuyup filmlerini seyrettim ve evrene epey hakimim fakat şimdi bu sabah düşünürken bu evrende yönetim sihir bakanlığında ve muggle bakanlığından da arada bir bahsediyor. fakat bir ingiliz evreni olmasına rağmen monarşi ve soyluların olmaması kafama takıldı. ingilizler monarşiye değinmeyi ve kraliyet ailesini çok severler. bu seride ingiliz kraliçesinin hiç bahsi geçmiyor tek kelime bile. genelde bu tür fantastik evrenlerde monarşi olur. hatta hp evreni benim bildiğim içinde monarşi olmayan tek fantastik eser hatırladığım kadarıyla. bu açıdan bana ilginç geldi.
 • eski pottermore sitesinin de yönlendirildiği çatı marka.
 • harry potter evrenini tek bir alanda toplayan oluşum.

  daimi slytherin olan bendeniz naçizane bir şekilde
  buradan rowling'e sesleniyorum. evreni genişletmeye lütfen ama lütfen devam ediniz. ayrıca film senaryosu yazmasanız mı artık acaba. (bkz: steve kloves) ne güzel uyarlıyor yazdıklarınızı. (bkz: secrets of dumdledore) ne güzel olmuş. bunun yanında (bkz: mads mikkelsen)'de griendelwald olarak güzel oturmuş filme. daha ne olsun.

  not: (bkz: durmstrang)'da defence againts the dark arts yerine gerçekten dark arts öğretiliyor diyorlar.

hesabın var mı? giriş yap