şükela:  tümü | bugün
 • brezilya'nın 4-2-4 olarak dizilmesine kadar kullanılan en yaygın futbol sistemidir, 2-3-5 olarak da bilinir... (edit: 1925'de ofsayt kuralında yapılan ve erman toroğlu'nun ekmek kapısı olmuş değişiklik sonrasında 3-2-5'e dönülmüş. (bkz: futbol dizilisleri)

  orta saha oyuncularının genelde geriye yakın oynamalarını gerektirir... buna göre forma numaralarıyla beraber baba ve dedelerden duyulan terminoloji şöyledir:

  defans: sağ bek (2), sol bek (3)
  orta saha: sağ haf (4), orta haf (5), sol haf (6)
  forvet: sağ açık (7), sağ iç (8), santrfor (9), sol iç (10), sol açık (11)

  orhan ayhan ve halit kivanc gibi spikerlerin özellikle radyoda maç anlatırken "x topu sağ haf mevkiinde ayağına aldı, şöyle bir etrafına baktıktan sonra topu sürmeye başladı, orta yuvarlağın gazhane tarafındaki bitişi hizasında şimdi, sağ iç mevkiindeki y ile verkaç denemesi........" gibi inönü stadı ve wm terminolojili anlatma şekilleri ise tadından yenmez...

  4-3-3- sistemde ise klasik mevkiler ve forma numaraları aşağıdaki şekilde değişmiştir:

  defans: sağ bek (2), sol bek (3), stoper (4), libero (5)
  orta saha: sağ haf (6), orta haf (8), sol haf (10)
  forvet: sağ açık (7), santrfor (9), sol açık (11)

  bir edit daha: yukarıdaki diziliş sadece avrupa için geçerliymiş, güney amerika'da kullanılan forma numaraları daha değişikmiş. uyarıda bulunan hebenneka'ya teşekkürler, çok daha detaylı incelemeler için (bkz: futbol dizilisleri)
 • wm= (3-2-2-3)
 • modern futbol sistemlerinin temelidir.. 3lü defans olarak hücuma yönelik olması günümüz futbolu için çelişki olsa da zamanı için rakip savunmaları perişan etmiş, günümüz sistem zenginliğinin yaratılmasında kilit rolü oynamıştır..
 • bu sistemde ortasahada sihirli dörtgen olarak anılan bir dörtlü yer alırdı. sağ haf, sol haf, sağ iç, sol iç, 50 li yıllarda macarların iki iç oyuncusunu ileri sürüp açıkları ve forveti geri almasıyla mm sistemi doğdu.
 • eski bir taktik, futbolcular sahaya bu iki harf gibi yayıldığı için bu ismi almıştır...
 • window message

  windowsta yaptığımız her olay bu msgler sayesinde yorumlanır
  orn.. buttona click yaptığınızda wm_command msg i gondermis olursunuz bunun loword u de clicklenen buttonun idsi dir
  wm mantiginin multi tasking icinde onemli oldugu soylene bilir
 • sap sisteminde warehouse management modülünün kısaltması
 • arsenal bu sistem sayesinde 1931-1935 tarihleri arasında 4 kez üstüste şampiyon olma başarısını göstermiştir.. futbol sahalarına arsenal formalarını birleştirerek çıkmıştır..
 • sap'de warehouse management (depo yönetimi) modülü.
  ömrümü yedin ömrümü!