şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nijer'deki bu kabile ile ilgili bir belgesel izledim az önce ntv yeşil ekranda. belgesel "insan" başlığında ve 8 bölümden oluşuyormuş, 2. bölümü haftaya pazar 21:00 da imiş. kaçırmamak lazım. neyse konumuza dönelim:

  bu adamlar çölde günlerce aç susuz 80 km den fazla yol katederek kadınlar ile bir araya geliyorlar. kimisi evli, kimisi sevgili, kimisi de öyle yalnızca kısa süreliğine birbiri ile takılan kadınlı-erkekli gruplar var.

  buluşmanın amacı; erkeklerin makyaj yaparak süslenmeleri, pek çok çeşitte aksesuar takmaları, dans etmeleri ve gözlerini belerte belerte dişlerini çıkarta çıkarta şarkı çığırmaları gibi kur içeren davranışlarla 3 seçici kadın tarafından beğenilmeleri ve ister uzun süreli, ister kısa süreli bir birlikteliğe yelken açmaları.

  kadınlarda nasıl tatlı tatlı bakıyolar, böyle "ayy ouuww şu çok yakışıklıymış kııı" diyip sonrada dizlerine vurup kafalarını eğerek utanma pozisyonuna geçiyorlar..

  bu arada seçilmeye hevesli erkeklerin bir kısmı evli, kimisinin çocuğu bilem var, ama seçen kadınlardan da evli olanlar var. yani doğada nadir bulunur özellikteki bu kabilede free takılabiliyorlar insanlar canları isteyince. böyle güzel bir eşitlik söz konusu.

  eşler birbirlerine onay verirse bir tur başkalarıyla takılabiliyor her ikisi de. çok ilginç geldi bana açıkçası. özellikle belgeselin esasoğlanının makyaj yaparkenki kendinden emin hali ve seçilemeyinceki o göt oluşu, içimin yağları eridi vallahi.. karısı ise kameraya “3 erkek beğendim inanır mısın çok feci yakışıklılar” deyip, ardından utanır gibi yapmıyor mu, heheh çok güldüm çook.

  ama belgeselin en eğlendiğim kısmı erkeklerin o dans ederken kendilerinden geçen immatur halleri. böyle “beni seç, beni seeç, yalvarırım beni seeeç, bak dişlerim nassı parlaksarısı, hele gözlerimi nasıl belertiyorum bi bak hele, yalvarırım bi kere ver, ölüyorum bak, ahanda öldüm” diyorlardı özetle.

  bu yaşam tarzları ve cinsiyet rollerindeki naif eşitlik değişik gelip hoşuma gittiyse de erkeklerin bir kadın için ne hallere düşebildikleri çok tanıdık geldi nedense. yazık lan anneeeem….
 • erkeklerin makyaj yaparak süslendiği, kadınlara kendilerini beğendirmeye çalıştığı şöyle bir erkek güzellik yarışmaları vardır
 • anaerkil yapıya sahip kabile.

  kendileri küçük ölçekte bir örnek, kabiledeki erkeklerin ne halde oldukları ortada. bunun dünya genelinde olanını düşünün, feministlerin hayalini kurdukları bir yaşam biçimleri var.
 • wodaabe’ler aramizda yasiyor...
  bu adamlara anıra anıra gülüyoruz ama, yaşadığımız toplumda sırf abazaligindan dolayi bu adamların yaptığı sacma hareketlerin farkli versiyonlarını hergun yasiyoruz aslinda.

  mesela eksi sozlukte kiz dusurmek ugruna cesit cesit entry kasanlar, evet hepsi aslinda birer wodaabe
 • batı afrika'nın sahel bölgesinde yaşayan fulani etnik grubunun bir alt etnisitesidir bunlar. fulani'lerin neredeyse tamamı müslüman olduğu halde wodaabe kabilesi pagan kültürünü korumayı başarabilmiş. umarım hepten yok olup gitmez bu insanlığın kültür mozaiğinin rengarenk parçası.