şükela:  tümü | bugün
 • polonya'nın asker ayısı.2. dünya savaşında cepheye top tüfek taşıyormuş.

  http://en.wikipedia.org/wiki/wojtek_(soldier_bear)
 • cephaneye mermi taşıyan ayıdır. polonya'da heykeli de dikilmiştir. 1942'de iran'da bir çocuk tarafıdan bulunmuş ve orada bulunan polonyalı askerlere satılmıştır. askerler onu öyle bir yetiştirmişlerdir ki bira en sevdiği içecek haline gelirken sigara yemek (evet yemek) ve içmek de "ayı-asker"imizin en büyük zevkleri arasında yerini almıştır. 1963'ün aralık'ında ölmüştür. 30 aralık 2011'de wojtek: the bear that went to war ismiyle filmedilmiştir.
 • the amazing story of voytek the soldier bear http://9gag.com/gag/a0pa9pq?ref=android.s
 • wojtek, 1942 yılında hamadan, iran yakınlarında bir çocuk tarafından bulunmuş, daha sonra elbruz dağlarında dolaşan polonyalı genç bir göçmen kızı olan ırena (ınka) bokiewicz'e satılmıştır. ırena sovyetler birliği'nin memleketinde yürüttüğü pogrom programları yüzünden dağa kaçmıştı. wojtek veya ingilizce telaffuzu ile voytek ya da türkçe telaffuzu ile aytek suriye doğumlu kahverengi bir ayı yavrusuydu. ırena bu ayı yavrusu çok büyüyünce ona bakamadı ve kendisini polonya silahlı kuvvetleri 22nci topçu istihkam alay komutanlığı olarak da adlandırabileceğimiz 22nd artillery supply company'e bağışladı. kız çocuğu ayıyı bağışlamasın da ne yapsın. ayı bir yaşından daha küçük olduğu için katı gıda yiyemez haldeydi bu yüzden polonyalılar boş bir vodka şişesine koydukları sütle ayıyı beslediler. daha sonra ayı sırasıyla meyve, marmelat, bal ve şurup yemeye başladı. arasıra da birayla ödüllendirildi. böylece bira voytek'in en favori içeceği haline geldi. voytek en çok filtresiz bomonti içiyordu. isminin anlamı eski bir slav ismi olan ve "savaşmaktan keyif alan" ya da "gülümseyen savaşçı" anlamına gelen "wojcicech"'in bir uyarlamasıydı. bira içmekten keyif alan voytek aynı zamanda sigara içmeyi ve sigara yemeyi de seviyordu. evet yanlış duymadınız sigara böreğinden bahsetmiyorum bildiğin sigara yiyordu voytek. bildiğin ayı sonuçta ne yapmasını bekliyordunuz ki? güreşmekten ve kendisini selamlayanları eliyle selamlamaktan zevk alıyordu. ayı zamanla çevredeki askerler ve sivil halka bir can şenliği oldu ve zamanla o bölgede konuşlanmış birliklerin gayri resmi maskotu oldu. polonyalı askeri birliklerle birlikte ırak'ta, suriye'de, filistin ve mısır'da
  görev yaptı.

  birliğin resmi bir askeri olarak askerlik şubesi'ne kaydını yaptıran voytek kendisi için özel yapılmış ahşap bir kutuda ve diğer askerlerle birlikte çadırda yaşadı. diğer er ve erbaşlarla birlikte yeri geldi karaşimşeğe kaşık salladı yeri geldi mıntıka temizliği yaptı. söylenilene göre monte cassino harbinde birliğine cephane taşıyarak yardım etti. hiçbir zaman mühimmatı taşırken düşürmedi. voytek'in popülerliği üzerine askeri karargah 22nci topçu birliğinin resmi amblemini top mermisi taşıyan bir ayı silüeti olarak değiştirdi.

  1945 yılında 2. dünya savaşının bitimiyle birlikte wojtek iskoçya'ya yerleşti. oradaki yerel halkın ve basının da ilgi odağı olmayı başardı. polonya - iskoçya derneği kendisine onursal üyelik verdi. 1947 yılında wojtek edinburgh hayvanat bahçesine yerleşti. burada son günlerini kendisini ziyaret eden gazeteciler ile eski günlerin anısına kendisine sigara atan eski polonyalı askerlerin geyikleriyle geçirdi. bulunduğu kafeste çakmak olmadığı için atılan sigaraları paso yiyordu wojtek. wojtek 1963 yılının aralık ayında, kuvvetle muhtemel uzun süreli sigara içimi/yiyimine bağlı akciğer yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiğinde 230 kg ağırlığında 1.80 boyundaydı. diğer bir deyişle dalyan gibiydi.

  bugün cesur ve gözüpek onbaşı wojtek'in anısını yaşatmak için edinburgh princess street bahçeleri'nde yaptırılmış bronz bir heykeli bulunmaktadır. nur içinde yat wojtek, vatan sana minnettardır.

  şu görüntüler ve müzik eşliğinde bu kahramanlık destanını okuyun diyecektim ama başta bunu yazsaydım o zaman da yazıyı okumazdınız. ne demişler avcı ne kadar tuzak bilirse wojtek de o kadar yol bilir.
 • doğrusu onbaşı wojtek olması gereken başlık. youtube'daki kim o kanalı bu hafta kendisinden bahsetmiş. ayrıca kanal da takip edilesi.