şükela:  tümü | bugün
 • britanyalı yazar hilary mantelin bu yıl man booker ödülü kazanmasına vesile olan kitap.

  http://www.themanbookerprize.com/prize/books/391
  (bkz: #16992206)
 • thomas cromwell'i konu alan roman.
 • bbc'nin 6 bölümlük televizyon dizisi olarak çekeceğini açıkladığı hilary mantel kitabı. kanalın thomas cromwell'in yaşamını üç kitapta anlatmayı planlayan mantel'in wolf hall'un devamı olacak eserlerini de kaçırmayacağı çok açık elbette.
 • planlanmış bir üçlemenin ilk kitabı. ikincisi için;
  (bkz: bring up the bodies)
  bu arada serinin ikinci kitabı da man booker almıştır.
 • çok iyi bir kurgu, mükemmel bir roman. üçlemenin ilki.

  konusunu az çok fikrimizin olduğu (ya da vikipedi'de beş dakika sürmeyecek bir okumayla olabileceği) bir tarihten, ingiliz kralı viii. henry'nin hükmettiği dönemden alıyor. catherine'den boşanma, anne boleyn ile evlenme ve elizabeth'in doğumu / fransa ile ittifak, imparator ile ittifak, kilise ile kraliyet anlaşmazlığı ve katolik kilisesinden ayrılma.

  thomas cromwell'in zihninden hikayeye giriyor ve olan bitene buradan bakıyoruz. anlatıcı cromwell hırslı, zeki, soğuk ve bir bilmece gibi.

  mantel'in yarattığı merak hissi takdire değer. olaylar geçmiş olsa dahi okurken bir sonraki sayfada neler olabileceğini, belki bu kez farklı sonuçlanma ihtimali olup olmayacağını merak ediyorsunuz. cromwell'in zihninin nasıl işlediğini, bir sonraki adımda niyetinin ne olabileceğini çok merak ediyor ve çok keyif alıyorsunuz. az sayıda olan diyaloglar çok zekice işlenmiş. mantel'in kurgusunda cromwell'in kişisel hayatı o kadar kararında bir yer kaplıyor ki, bir cromwell öyküsünden sarayı izleme dengesi kusursuz yaratılıyor.

  olağanüstü bir yazarlık. bir süredir okuduğum en güzel roman.

  bir sonraki bring up the bodies.
 • bbc'de 2015'te yayınlanacak olan 6 bölümlük mini dizi. 1520'lerin ingiltere'sinde, tudor hanedanı döneminde geçecek.

  damian lewis, kral henry viii'i; jonathan pryce, kardinal wolsey'yi; mark rylance ise thomas cromwell'i canlandıracak.

  damian lewis'li ilk kare
  imdb

  edit: 21 ocak'ta yayınlanmaya başlayacak.
  bu da fragmanı: http://www.youtube.com/watch?v=5kt2lmkhldc
 • bbc'nin altı bölümlük güzel draması.

  cromwell'in politikadaki yükselişini büyük britanya imparatorluğu ekseninde anlatıyor.

  thomas more bile var lan, o kadar diyeyim.

  tyndale'nin latince'den ingilizce'ye çevirdiği ve başka bir dile çevrilen ilk incil olma özelliğini taşıyan nüshanın muhabbeti de geçiyor.

  sardı vesselâm.
 • sanırım mark rylance bu dizinin çekimleri esnasında gerçekten bir kaç aylığına thomas cromwell olmuş, yer yer canterbury'de ingiltere kilisesinin tohumlarını atmış yer yer de anne boleyn'in tahta göğsüyle ilgili masumane hayaller kurmuş. izlediğim en iyi oyunculuk demek istemiyorum zira en iyilerin varlığı rahatsız edicidir, fakat gerçekten tarihi bir oyunculuk sergilemiş.

  dizinin kendisi için söyleyecek çok şey çok. gerek çekim özeni, gerek bir saniye bile sırıtmayan o leziz müziğiyle kusursuz bir dizi. zaten bbc'den de bu reform yıllarını anlatırken aksini yapması beklenmezdi.
 • bbc'nin ayni adli dizisi mantel'in uclemesinin ilk iki kitabina dayaniyor. diziyi son aylarda izledigim en iyi yapim olarak nitelersem abartmis olacagimi sanmiyorum. muzikleri ve cok iyi oyunculuklariyla boleyn'in o son sahnelerinde aglamamak mumkun mu? son kitap da sanirim yakinda mini dizi olarak gelecek.
  trt sacma sapan dizilerle iktidar propagandasi yaparken bbc de iste bunlari gerceklestiriyor.
 • the tudors ne kadar amerikansa wolf hall da bir o kadar ingiliz. konu tarihe de dayansa karakter yaratımları arasında hatrı sayılır farklılıklar var. bu sebeple bir tudors sever için kafayı wolf hall karakterlerine endekslemek sıkıntı yaratabiliyor. misal ingiltere'nin thomas more'a ciddi giydirişleri, sinsi karakterlerin aranan yüzü james frain'le bildiğimiz cromwell'i mark rylance performansından seyretmek vs... özetle, kafalar bulandı ama wolf hall emsalleri arasında ziyadesiyle klas bir iş olmuş.*