• ayrıca masondu ve babasını da mason yaptı.
  • piyano sonatları piyano öğrenmeye çalışan çocuklara öğretilmemelidir, sonra çocukta bir mozart antipatisi oluşabilir, mozart'a kıl olarak yetişir, biraz büyüyünce anlar neler kaçırdığını...
    sırf sıkıntıdan patlayarak çalmaya çalıştığım sonatları yüzünden hâlâ gerçekten sevemediğim, kucaklayamadığım, "mozart büyük adamdı onun gibisi gelmedi gelmeyecek" diyemediğim bestecidir...
    asıl dehası senfonilerini veya requiemini dinleyince anlaşılır. çaldıklarıma zamanla alışıp sevmeyi becerebilsem de, orkestra için yazdığı eserleri piyano eserlerine beş basar. (yozlaşmış bendenizin naçizane fikri)
  • hızlı calmanın yavas calmaktan daha kolay oldugunu söyleyen dahi...sonucta hızlı calınan bir eserde bir iki nota arada kaysa gitse bile kolay kolay fark edilmez.yavas calınan eserde ise her notanın hakkını verebilme ve yorumlayabilme yetisine herkes sahip olamaz..
  • bir radyo programinda anlatildigina göre mozart, cocukken trompet calgisindan nedense cok ürkermis. baba leopold mozart oglunun bu korkusunu yenmek icin aile dostlari olan bir trompetciyi evlerine cagirmis. bu misafir trompetine üflemeye baslar baslamaz mozartcik pat yere düsüp bayilmis.

pek cok nefesli orkestra calgisi (korno, flüt, klarinet, obua, fagot) icin koncertolar bestelemis olan mozart'in trompet icin bir koncerto veya rondosu yoktur.
  • mozart:pırıltılı,huzur,ayrıntıya özen,dikkat
    35 yıl ve 600 den fazla yapıt.
    6 yaşında keman ve piyano calabilme ve 6 yaşında ilk konser seyahetleri
    12 yaşında imparator 2.joseph için ilk operasını yazıyor"la finta semplice"
    13 yaşında straspurg kilisesi orkestra şefliği ve papa tarafında altın madalyayla ödüllendirilme
    karısının adı constanze ah constanze ah ahh onu sen öldürdün
    aklımdaki dagınık bilgiler
  • insanlar ikiye ayrılır: mozart sevenler ve beethoven sevenler. birinci gruba girenler neseli, sakacı, isikli ve cocuksudur. ikinci gruptakiler ise ciddi, karanlik ve agirdir. ben birinci gruba giriyorum.
  • işeyen bir domuz gibi yazıyorum. - wolfgang amadeus mozart
  • bircok dahi gibi burcu kova olan muzigin ebedi markasi.**
  • yalnızca opera uvertürlerini dinlemek yeterlidir mozart'ın; sürekli aynı ezgileri duymaktan kurtulursunuz böylece.

bir de

(bkz: mozart tan şarkı sözleri/#15284739)
hesabın var mı? giriş yap