*

şükela:  tümü | bugün
 • ünlü avusturyalı fizikçi, kendisine duyduğum sevginin nedeni 1945 yılı nobel fizik ödülü sahibi olmasının yanında ayrıca eski bir lmu öğrencisi olmasıdır.
 • kendisi heisenbergin yakin arkadasidir.
 • ogrencilik gunleri hakkinda soyledigi bir sozu: "i was not spared the shock which every physicist accustomed to the classical way of thinking experienced when he came to know bohr's basic postulate of quantum theory for the first time."
 • neon genesis evangelion'un yedinci bolumunde "second impact" ile ilgili hazirlanmis resmi bir kagitta resmi kullanilmis fizikçi.

  --- spoiler ---
  şöyle ki, -resmi olarak uydurulan senaryoya göre- second impact olmadan 15 dakika önce antartika'ya carpan, hizi isik hizinin yüzde doksanbesi olan ve bu yüzden capi dort incten biraz daha az olmasina ragmen, efektif kütlesi hayvani boyutlarda olan meteoridi kesfetmis ceimoa nan isimli astronomun resmine baktiginizda, badem biyik eklenmis bir w. pauli görürsünüz.
  --- spoiler ---

  bir bilim adaminin entrysine spoiler takmak aklima hic gelmezdi.
 • enerjinin korunumu ilkesini canı gönülden benimsemiş fizikçi. bazı radyoaktif bozunmalarda enerjinin korunmadığı deneysel olarak gösterildiğinde "kesin orda bi parçacık daha vardır siz görmüyonuzdur" diyerek enerjiyi korumaya karar vermiştir. bu dötünden parçacık uydurma zırvalığı (bkz: ad hoc), söz konusu parçacığın daha sonra gözlemlenebilmesi sonucu büyük bir bilimsel başarıya dönüşmüştür. enerji birkez daha korunmuş fiziğin itibarı kurtarılmıştır. zaten pauli bunu hep yapmaktadır. kendisine nobel kazandıran dışlama ilkesi de tümüyle uydurmadır. fizikçinin iyisi, iyi uydurur. ama bu işlerin üstadı dirac'dır.
 • viyana'da doğan wolfgang pauli genç yaşta viyana üniversitesini bitirdi. doktorasını yapmak için gittiği münih'te 19 yaşındayken einstein'ın görelilik teorisi üzerine kitap yayınladı. öğretim üyesi olarak gittiği hamburg üniversitesinde heisenberg, born, bohr ve diğer ünlü fizikçilerle devamlı temas halindeydi. atom spektrumlarını incelerken dışarlama ilkesinin varlığını kanıtladı. nötrino adı verilen yeni parçacıkların varolabileceğini ilk defa 1931 yılında öne sürdü. bu kütlesiz ve zayıf etkileşen temel parçacıklar ancak 1954 ten sonra gözlemlenebildi. ii. dünya savaşı sırasında amerikada bulunan pauli savaş bitince tekrar isviçre'ye dönerek, einstein'ın mezun olduğu ve schrödinger'in profesör olarak çalıştığı eth'ta(eidgenössische technische hochschule) teorik fizik enstitüsünün başına geçti. kuantum mekaniğine katkıları nedeniyle 1945 nobel fizik ödülünü aldı..
 • dalıp gitmesiyle ünlenen bilim adamlarından. trene bindikten sonra ofiste, evde unuttukları yüzünden, ve geri dönerken de inmeyi, neden gittiğini unutması yüzünden saatlerce trenden inemediği rivayet edilen, biletinin 'geçersizleşmesi' sonucu bu saatler sonunda (saate göre olsa gerek biletler) polisçe yakalanıp birçok kez hapse girip çıkmışlığı bulunan 20. yy. fizikçisi.
 • viyana üniversitesinde adina bir arastirma enstitüsü kurulmustur.
  (bkz: http://www.wpi.ac.at/)
 • pauli bakinizindan buraya yonelmemiz cok sacma. en azindan st. pauli(26) ve fc st.pauli(100) gibi cok daha populer basliklar var.

hesabın var mı? giriş yap