şükela:  tümü | bugün
 • baba sinologlardan. türkiye'de 10 sene kalmış ve ankara dtcf'de sinoloji bölümünü kurmuş çalışkan bilimadamı. ne yazık ki kendisini kovarak büyük ayıp işlemişiz.

  (bkz: çin simgeleri sözlüğü)
 • batı, orta, doğu asya toplumları ve popüler kültür konusunda uzmanlaşmış kaliforniya üniversitesi emekli sosyoloji profesörü.

  ‘’günün birinde çuang tzu, bir kelebek olduğunu, neşeli, hayattan memnun bir kelebek olduğunu rüyasında görmüş. bu kelebeğin çuang tzu’dan haberi bile yokmuş. birdenbire uyanmış, bir de görmüş ki, gerçekten çuang tzu imiş. şimdi artık, çuang tzu rüyasında bir kelebek mi olmuştu, yoksa bir kelebek rüyasında kendini çuang tzu olarak mı görüyor, bunu bilemiyormuş. ‘’

  (çin denemeleri - çeviri, nusret hızır)
 • almanya’nın postdam kenti doğumlu çok yönlü bilim adamı berlin üniversitesinde klasik çince ve sosyal antropoloji ögrenimi görür. bu üniversite yıllarında ayrıca mançuca, mogolca, japonca, sanskritçe ve çince konuşma dili dersleri de alır.

  mezuniyetten sonra berlin antropoloji müzesinde çalışmaktayken 1934 yılında müzeye etnografik malzeme toplamak amacıyla çin’e gider ve iki yıl kalır. arkasından 1937 yılında ikinci gidişinde çin’i japonya’nın işgali üzerine türkiye’den aldığı teklif üzerine ankara üniversitesi dil tarih ve coğrafya fakültesi’nde sinoloji bölümünü kurar ve 1948 yılına kadar bölümü yönetir.

  bu dönemde, başta türk tarihinin çinlilerce kayda geçirilmiş eserleri ile pek çok kitabı, inceleme ve araştırması türkiye’de ve başka ülkelerde yayınlanır.

  türkiye yabancı uyruklu öğretim üyelerinin her yıl bütçeye konulan sözleşme ödeneklerinden bir kısmını 1949 yılı için kaldırınca, içlerinde eberhard’ın da bulunduğu bazı bilim adamları 1948 yılı sonunda ülkeden ayrılırlar.

  türkiye’den ayrıldıktan sonra çalışmaya başladığı abd berkeley üniversitesi adına 1951-1952 ve 1960 yıllarında tekrar türkiye’ye gelmiş; bu gelişlerinde üniversite adına gerçekleştirdiği halk kültürü alanındaki çalışma ve derlemelerini pertev naili boratav ile birlikte typen türkischer volksmarchen (türk halk masalları türleri) adlı eserde toplamıştır.
 • çin tarihi ve dili uzmanı alman bilgini. 1937'de ankara üniversitesinde görev aldı. 1948'de kaliforniya'da berkeley üniversitesine gitti. çin kültürünü sosyal ve etnolojik açılardan inceledi. bu konuda çeşitli kitaplar yazdı. göktürk'lerin çin'le olan ilgileri üstünde durdu. türk halk masallarını çeşitli yönlerden inceledi.

  eserleri:
  çin'in şimal komşları (kultur und siedlung der randvölker chinas) (1942); typen turkischer volksmarchen (türk halk masalları tipleri) (1953 p.n. boratav ile beraber);
  minstrel tales from souıheastern turkey (güneydoğu anadolu ozan masalları) (1955)
 • •akademik çalışmaları bugünde parlaklığından hiçbir şey yitirmemiş alman sinolog yani çin filoloji uzmanı. 1937 de ankara dil tarih coğrafya fakültesinde çalışmaya başlamış göktürklerle çinlilerin ilişkileri üzerine çalışmalar yayımlamıştır. “çin’in şimal komşuları” bir baş yapıttır. türk masalları araştırmacılığıda yapmıştır. ülkeye bir çok faydalı işinden sonra 1948 de amerikanın yolunu tutmuştur