şükela:  tümü | bugün
  • habertürk

oyun için anlaşmazlıkla başlayan tartışma 16 yaşındaki gencin bıçaklanması ile sonuçlanmış. etraftaki insanların çocuğa müdahale etmemesi içler acısı.
  • etraftaki insanların çocuğa muamelesi çinlilerden hallice maşallah
  • eğitim seviyesi o kadar kötü ki derslerine odaklanacaklarına bir oyun için cana kıyabiliyorlar. eğitim seviyesi o kadar kötü ki bir oyunu hayat merkezleri yapabiliyorlar. eğitim seviyesi o kadar kötü ki bu yaşta çocuklar katil olabiliyor. eğitim seviyesi o kadar kötü ki sosyal medya eğlence aracı olarak değil gösteriş amacı olarak kullanılıyor, küfürleşip buluşmak için kullanılıyor. eğitim seviyesi o kadar kötü ki...
  • herhalde adana'da geçen olay. hadi bu haberleri sürekli görüyoruz da çevredekilerin o sırada neler yaptığını pek görmüyorduk. meğersem üzerime kan sıçradı mı diye bakıp yerdeki kanı paspaslıyorlarmış. iyi çocuğu çöpe atmamışlar.

ayrıca, bu örnekten belli olduğu gibi eski müslümanlar da kalmadı(müslüman değilim). eskiden türkiye'de islam sosyal bir dindi. yani islam vicdanı besleyebiliyordu. çarşaf giymezdiler ama önünde bir insanın ölmesine de izin vermezdiler. bu haberden bağımsızca; şimdi sanıyorlar ki başını ört, çarşafı giy, velkam dı cennet..

çufçuf(adana meselesine birkaç mesaj gelmiş. sanırım ciddiyet yoksunluğumdan şikayet edilmiş. ona cevaben.): bir şeyin 'üzülecek' bir olay olması o olayı komik ya da dalga geçilecek ilişkili olaylardan koparmaz. böyle bir olay olması empati yetimizi harekete geçirerek üzülmemize sebep oluyor, bu yüzden üzülmek gayet doğal ve insansı ama bir yandan da etrafta hiçbir şey olmamış gibi davranan insanlar var. tamam bunu görmek de doğamıza göre üzücü, ama bir yandan da doğamıza göre komik zira bir insan ölüyor ve sıradan bir durummuş gibi davranıyorlar, dilimize yerleşmiş bir teksas ya da adana durumu söz konusu! öyleyse bunu niye reddedip komikliğini saklamaya çalışalım? dahası, 'üzücü' ya da 'sevindirici' ayırt etmeksizin, her olayı komediye vurup komikleştirmek mümkündür. hatta komedi gücü gereği bazen savunma mekanizmasıdır, şeylerin üzücülüğünü saklayabilir ve bu yüzden kişi üzülmemek adına komediye sığınabilir ama konudan sapmayalım. demek istediğim şu: üzülüyorsanız üzülün, gülüyorsanız gülün, ya da ikisini birden yapın, hem kimseye bir zararının olacağını sanmıyorum hem de bir çelişkisi yok.
  • ben sizin insanlığınızı sikeyim. çocuk son nefeslerini verirken bakkala sığınıyor da yaptıkları tek şey ekmek sardıkları kağıdı uzatmak. sabaha kadar kızsan sövsen ne fayda.
    bıçaklanan öbür çocuk da olabilirdi. belki de bıçağı ölen getirdi diğeri aldı elinden falan filan. suçlu olan çocuklar değil, kim bu çocukları bıçak taşımaya gerektiğinde kullanmaya teşvik etti? böyle benzer bıçaklı kavgalıları ölüm olmadıktan sonra aman başımıza bela olmasın diye aramayan bulmayan, gözaltına alırsa da ertesi gün salan polisler olabilir mi acaba?
  • bir çocuk cebinde bıçakla geziyorsa wolfteam için de bıçaklayabilir, candy crush için de bıçaklayabilir. bu çocuk cebinde bıçakla niye dolaşıyor asıl problem bu.
  • ülkede bir oyun için çocuklar birbirlerini bıçaklayabiliyorsa, bence eğitim sisteminde kızlar erkeklerle aynı masada oturmalı mı diye tartışmak yerine bu meseleleri nasıl çözeriz diye düşünsünler.

internetten ödev çıktı isteyen eğitim sistemimizin ülke gençlerini getirdiği noktadır.
  • goruldugu uzere, comaristandaki comarlarin, cocugun acilar icindeki can cekisine duyarsiz kalmalari, cinayetten daha cok sok etkisi yaratmaktadir.
  • dün televizyonda izledim bu haberi, küçücük çocukların bir oyun için birbirini bıçaklamasından çok bıçaklanan çocuğun sığındığı markette çocuğa kimsenin yardım etmemesi ve üzerine bir de yardım isteyen çocuğu ordan kovmasının konuşulması lazım. hele orada bir tane mahlukat var ki çocuğa eliyle kış kış hareketi yapıp kovuyor. kesilen bölgeye basınç uygulayıp bir ambulans araması bu kadar mı zor arkadaş? çocuk o kadar yardım istedikten sonra kan kaybından bilincini yitirip dışarı çıkar çıkmaz yere yığılıyor. hiç mi insanlıktan nasibinizi almadınız, sizin allah belanızı versin. eskiden türk insanı için yardımsever, anlayışlı vs. denilirdi. bunlar da tamamen tarih oldu. ülke bildiğin her anlamda çin'e döndü. sokakta millete çarpıp kaçan arabalar, gözünün önünde işlenen suçlara seyirci kalanlar, milletin üzerine tır süren caniler ne ararsan var. ekonomik anlamda da gidişat aynı. zaten bu sıkıntıların en büyük nedeni de bu. insanlar mutsuz, çaresiz, maddi olarak güçsüz. herkes kendisini düşünüyor, bu kadar sorunum arasında bir de milletle mi uğraşacağım kafasında. maddiyat iyice insanlığın önüne geçmiş, yazık.
  • videoyu izlediğinizde insanlığınızdan soğuyorsunuz.

empati yapıyorum, olayın şokuyla bana da bi kal gelir ama sonrasında hemen müdahele ederdim. türbanlı bacım market yüzeyindeki kanları silmeyi çocuğa yardım etmekten daha ehemmiyetli görüyor.