şükela:  tümü | bugün
 • alm.: "topyekun savasi istiyor musunuz?"

  hitler almanyasinin propaganda bakani joseph goebbels'in bundan tam 60 yil önce, stalingrad bozgunu sonrasi berlinde yaptigi efsanevi konusmanin en önemli cümlesi. inanilmaz bir hatip olan goebbels, önce milleti güzelce isitmis, daha sonra pespese 10 soru sormustur. anlatilanlara göre, konusmayi dinleyen binlerce nazi, her soruya cevap olarak coskuyla alkislamis, bagirmis, adeta kendinden gecmistir. bir halka sorulmasi en garip sorulardan birisi olabilecek "topyekun savasi istiyor musunuz" da bu coskudan nasibini almistir, 10 sorudan sonuncusu olarak.
  o konusmanin sahitleri bugün bile, nasil olup da böylesine etkilendiklerini anlatamazlar.
 • (bkz: gel ve gör)
 • devasa bir salon olan “sportpalast” içerisinde birçok nazi elitinin toplandığı bir ortamda, “reichspropagandaminister” dr. paul joseph goebbels’in yaptığı tarihi konuşmadır wollt ihr den totalen krieg ve başlı başına bir sanat eseridir bu konuşma… 18 şubat 1943 tarihinde yapılan bu konuşmanın içeriği, “stalingrad” hezimeti sonrasında nazileri gazlamaktır şeklinde kısaca açıklanabilir. joseph goebbels’in sol eli burada da görevini yerine getirmektedir. bilindiği gibi “stalingrad kuşatması”, naziler için sonun başlangıcı olmuştur ve bunu biraz da olsa gören faşist elitler, fellik fellik çare aramaya koyulmuşlardır. işte bu çarelerden birisi de topyekün bir savaştır ve goebbels, sloganı hemen bulmuştur: topyekün bir savaşa razı mısınız?

  goebbels’in en büyük yeteneklerinden birisi de basit ama çarpıcı/etkili sözler söylemekti. adolf hitler’in seçim propagandası için “hitler almanya semalarında” sloganından tutun da, “deutschland über alles” ve “ein volk, ein reich, ein führer” gibilerine varana dek birçok mottonun mucididir doktor goebbels ve bu konuda yaptığı her işte başarılı da olmuştur. sadece yazdığı bir roman pek güzel değildir ama, 1921 yılında heidelberg üniversitesi'nde “18. yüzyıl romantik draması” üzerine yazdığı tez gayet başarılıdır.

  bu konuşma birçok açıdan incelemeye değer olsa da, kanımca joseph goebbels’in adeta bir şaman edasıyla kalabalığı büyülemesinde yatıyor. “wollt ihr den totalen krieg” cümlesi bir bütün halinde, youtube videosunun 02:46’ncı dakikasında geçiyor ancak daha önce de goebbels topyekün bir savaştan bahsediyor. video ilk başladığında küçük alkışlar ve tepkilerle devam eden konuşma, 02:15’inci dakikadan sonra kalabalığın halini gösterir nitelikte. bu, joseph goebbels’in başarısının kanıtıdır.

  işte o tarihi konuşma:
  http://www.youtube.com/watch?v=reitwcza3k4
 • joseph goebbels in aragazlarinin en köklüsü. aslinda en köklülerinden biri hatta. verdigi gazin dozu öyle yüksek, öyle tüyler ürpertici ve öyle etkileyicidir ki, etrafindakilerin etkilenmekten baska bir secenegi kalmaz.t leri d olarak söylemesi, "doddaln krig" gibi, iyice vurgusunu arttirmakta ve almanlarin meshur asker dilinden uzakta olmasiyla da daha halka yakin gibi gözükmektedir. (hitler asker almancasi konusur, o yüzden hirlar gibidir) (ki yeni almanca ögrenen bir türk bu dili hic zorluk cekmeden ögrenebilir)

  en nihayetinde rammstein in da wollt ihr das bed in flammen sehn diye bir sarkisi vardir, nazi misiniz lan siz suclamarina maruz kalmistir, bu soru cümlesiyle benzerlik gösterdiginden mütevellit.

  totaler krieg denen mevzu ise basli basina incelenmesi gereken, hatta üzerine tonlarca kitap yazilmis bir konudur. emperyalizmden istedigi gibi yararlanamayan ve "lebensraum" dedikleri yasam alanlarini genisletemediginden dolayi almanya nin, elsas loren* gibi sahane endüstri mekanlari ve polonyadaki almanlarin bulunmasi (koridor denen mevzu ve soru adamciklari) gibi bir sürü irili ufakli sebep etrafinda , sapik hitlerin tek dil, tek halk, tek yönetici slogani etrafinda bütün dünyaya (anti ari) actigi savastir. blitzkrieg denen yildirim baskinlariyla süslenmis, dünyanin en büyük rezilligine önayak olmustur.

  herhalde amerika nin komunizm korkusu olmasa su an bambaska sekilde olabilecek almanyanin kaderini degistirmis sorudur en nihayetinde. nazilerin düsüncesine göre ise, en azindan hitlerin 51 milyon insani kiyarak almanyanin bugünkü refahina ulasmasinda rol oynayan hitlerin hakli bir sebebidir..
 • sonuçta bunu kabul eden almanların (aslında anne ve kızkardeşlerinin) başına gelenler için:

  (bkz: soğanı soyarken)
 • bu konu$manin videolari almanya'dan izlenememektedir, youtube'da yasaklanmi$tir.
 • şarkılarda çok sık kullanılan bir goebbels repliği. martial industrial ve ebm gruplarında duymaya alışmıştım ama en son indochine şarkısında da duyunca baya popüler olduğuna karar verdim.
 • güzel bir sürüm, alt yazılar ingilizce, göbbels 2.30'da başlıyor:

  http://www.youtube.com/watch?v=ac8zxl3vv_q