şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2016 yapımı wojciech smarzowski filmi. 2. dünya savaşı sırasında nazilerle işbirliği yapan milliyetçi ukrayna isyan ordusunun etnik polonyalı sivil halka yönelik soykırım hareketini şiddet dolu bir şekilde polonyalı bir genç kızın hayata tutunma mücadelesi üzerinden anlatan film, aşırı şiddet sahneleri içeriyor. bunu yaparken şiddet sahnelerini gözümüze sokmadan, ayrıntıları göstermeden kısa ve çarpıcı görüntülerle veriyor.

  filmde oyunculuk yönetimi ve sinematografi üst seviyede. güçlü ve yalın anlatımı sayesinde 2.5 saatlik süresine rağmen hiç sıkılmadan izlemek mümkün. karakterlerin derinliğine gözattığımızda hiçbiri çok masum ve kötülük abidesi bir şekilde resmedilmemiş. ukraynalılar bir mertebe daha vahşi gösterilse bile üst sınıf taşralı polonyalıların ukraynalılara karşı gösterdikleri küstahlıkların altı çizilmiş.

  avrupa tarihinde gerçek olaylara ışık tutan bu filmi izleyin ve insanoğlunun nefret dolu karanlık yüzünün neler yapabileceğini görün. (bu filmi izledikten sonra insanın insana yapabileceklerini derin bir şekilde düşüneceksiniz)
 • etkileyici bir sadelik; sessiz ve rahatsız edici bir gerçekçilik ile, insana insanı anlatan bir film.

  caniler, cahiller, dönekler, masumlar, fırsatçılar ve çaresizler.
  izleyin.
 • insanı gerçekten derinden etkileyen film. üç gün oldu hala etkisindeyim.

  film basitçe ikinci dünya savaşı esnasında polonya'nın doğusunda yaşayan polak bir kız hakkında. kızın başına gelen olaylar cidden pişmiş tavuğun başına gelmiyor.

  --- spoiler ---

  kız önce ukraynalı bir çocukla evlenmek istiyor. ailesi kızı zengin bir polak'ka evlendiriyor zorla. sonra 1939, savaş başlıyor. polonya savaşın başında darmadağın olunca doğudan sovyetler giriyor bunların köyüne. kız ve kocası zengin olduklarından sovyetler bunları sürgüne göndermeye çalışıyor. kızın sevgilisi ukraynalı çocuk rüşvetle kızı ve adamın eski evliliğinden iki çocuğu kurtarabiliyor sürgünden. fakat bu esnada rüşvet için çalmış olduğu votkalar yüzünden çocuğu öldürüyorlar. bu olayları sırasında kız hamile. muhtemelen babasının ukraynalı olduğu çocuğu doğurup sürgüne giden eşinin çocuklarıyla beraber köyde yaşam kuruyor kendine. zaman geçiyor ve kocası bir şekilde kaçmış sovyetlerden, geri dönüyor. sonra 1941 oluyor, naziler doğuya doğru yürüyüşe geçmiş. bunların köyüne gelip yahudileri avlıyorlar. kız kaçan yahudileri koruyor saklıyor, en nihayetinde sakladığı yahudiler de yakalanıp öldürülüyorlar naziler tarafından. naziler kendileriyle işbirliği yapan ukraynalıları destekleyip polakları ezmeye başlıyorlar. çıkan bir tatsızlık sonucu kadının kocası da faili meçhul bir cinayete kurban gidiyor. bir süre sonra kız samanlıklarında yaralı bir adam buluyor. adamı iyileştiriyor, adam yardım ediyor çiftlik işlerinde bunlara falan. nazi destekli ukrayna milliyetçileri polakları katletmeye başlıyor. meğerse adam sürgündeki polonya hükümeti tarafından görevlendirilen direniş grubundanmış. ukrayna milliyetçileriyle anlaşmaya gidiyor adam ekibini toplayıp. dinler mi hiç ukraynalılar! admaın ekibin katlediyorlar, adam bir şeklide sağ kalıyor ama kıza geri dönemiyor. kızın köyünde de ortalık karışmış. ukraynalılar tüm polakları katletmeye başlıyor. kız canını zor kurtarıyor. eski kocasının erkek çocuğu vahşice katlediliyor, yine adamın kız kardeşi ve onun çocuğunu işkencelerle öldürüyorlar. bizim kız küçük çocuğuyla beraber kıl payı kaçıp eski ukraynalı sevgilisinin annesinin evine gidiyor. bizim kızın annesiyle babası da katledilmiş bu arada. kadın bizim kıza yardım ediyor. kız bin bir zorlukla, yolda ukraynalı çetelerden kaça kaça ablasının evine geliyor. ablası ukraynalı bir adamla evli zira. burada da rahata kavuşamıyor zira bir gece bu kez polak çetesi ukrayanlı olduğu için adamı ve ukraynalıyla evlendiği için bizim kızın ablasını katlediyor. yeni doğmuş çocuklarını falan da. bizim kız buradan da canını zor kurtarıp kendini yine yollara vuruyor...
  --- spoiler ---

  insanların milliyetçilik ve din adı altında nasıl bu kadar vahşileşebileceklerini, yüzyıllarca beraber barış içinde yaşadıkları komşularını, arkadaşlarını katledebilecek seviyeye gelebileceklerini cidden anlayamıyorum. ancak oluyor bir şekilde. yaşadığımız dünyanın gerçeği bu.

  dayanabileceksiniz izleyin.
 • bu filmi izleyip anlarsanız , insanlığa bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

  bu kadar az entry girilmesi de bizim ayıbımız olsun.
 • savaşın dehşetini ve insanın insana zulmünü bu kadar yalın bir üslupla anlatmanın bile gelecekte işe yaramayacağını bilmek çok azap verici. filmi izleyip de ırkçılığa, ayrımcılığa, savaş çığırtkanlığına, şovenistliğe ve dahalarına devam edeceklerin olması da öyle..
 • izledikten sonra ekrana mal mal baktığım film. insanı resmen dumur ediyor. savaşın vahşetini çok gerçekçi anlatmış.

  savaş zaruri değilse cinayettir.
  -mustafa kemal atatürk-
 • ww2 filmleri arasında sanırım en gerçekçi bulduğum film olabilir. direkt savaşta sivil halkın yaşadıkları anlatılmış, duygusallığa girmeden, müziği dayamadan acı nedir göstermiş adamlar. polaklar savaşın belki de en ağır yönünü gören topluluk. gelen vurmuş giden vurmuş resmen.

  --- spoiler ---

  ben başta kim polak kim ukraynalı anlayamadım dikkatli izlemekte fayda var. ama esas kız polak, sevdiği sarı oğlan yani petro ukraynalı bunu iyi kodlayın. ayrıca o coğrafyanın insanı ne güzel yahu,her biri taş bebek.

  son sahnede gözlerde tek damla yaş bıraktı. esas kızımızın petro ile kurtulduğunu hayal etmesi çok güzel değil miydi ?

  ayrıca bebeğin babası kimdi petro muydu? sanmıyorum, kocasindandi.

  --- spoiler ---
 • savaşın insanoğlunu ne kadar çirkinleştirebileceğini anlatan gayet gerçekçi, etkileyici ve aynı zamanda da ciddi derecede rahatsız edici bir film.

  bu arada ruslara karşı olan duruşlarında ukraynalılara sempatim vardı ama bu filmle beraber kendilerini de şerefsiz ilan ediyorum.