şükela:  tümü | bugün soru sor
  • helen mirren, ryan reynolds, katie holmes, tatiana maslany, daniel brühl, charles dance gibi oyuncuların yer aldığı, gerçek yaşam öyküsü üzerine bir drama

fragman
    poster
  • helen mirren'ın taşıdığı güzel film.
  • seyredilmesi gereken, hikayesi gerçek olan bir filmdir. avusturya, nazi'ler, sanattan anlayan, destek veren, kendileri de müzik aleti çalabilen yahudi elitler, gustav klimt'e resim siparişi verebilmek, nazi işgali sonrası, insan doğasının güçlü karşısında hemen nasıl dönebildiği gibi güzel konularda bir bilgi deposudur.
    filmdeki avukat, soyadından da anlaşılacağı gibi ünlü besteci arnold schoenberg'in akrabasıdır. filmin avusturya'da geçen bir bölümünde, avusturya'lı bir yetkili avukata, "12'li besteleme tekniğine hayranım.." gibi bir cümle sarf etmektedir. adam hayran, bizim haberimiz yok daha...
    hukukun nasıl bir şey olduğu da bu filmde görülmesi gerekli sahnelerden birini oluşturur. (kendisiyle dalga geçen bir hakim?)
    bir de benzerlik: avusturya'dan uçakla kaçma sahnesindeki dehşet, bir çok filmde iran'dan kaçış sahneleriyle aynı neredeyse, demek ki faşizmin dini, ülkesi yokmuş.
  • helen mirren'e tekrar hayran bırakmıştır. acayip tearjerker bu arada. güzel ama. the monuments men'den bir hayli ötede en azından.
  • izlenilebilecek bir film.

-s!-
    öncelikle tablodaki kadın çok çirkin. kim 100m$ verip bu kadına bakmak ister bu başlı başına zaten tartışma konusu.

bir de davayı bizim bu yahudiler kazanınca sevindim. neye sevindiysem, kadın gençliğinde de zenginmiş, yine zengin olmuş. biz fakirler de buna seviyor işte. insanları anlamak güç şey vesselam.

evet hak hukuk yerini buldu diye sevindik.

özet : aman yengem canım yengem. ohh zenginim.
    -s!-
  • zevkle seyredilecek bir konusu var. adaletin saglam isledigi bir ulkede, yasamak guzel. adalet insanlar icin, insanlik icin var. ulkeler icin adalet yoktur. sinirlar insanligin, adaletten isteklerine karsi engel olmamali.
  • klasik hollywood filmleri gibi tek bir sahne üzerine oynanmış bir film değil.. can alıcı bir iki sahne koyalım gerisi de akar zaten kafasında değiller.. oyunculuklar tartışılamayacak kadar iyiydi.. ben samimi buldum filmi..

işin açıkçası vıcık vıcık, cıvık yahudi filmlerinden birisi değil.. okuduğum ve bildiğim kadarıyla gerçekleri çarpıtarak, ekstra bir mağduriyet havası çizerek de anlatılmamış olaylar..

bu filmde olan olaylara benzer şeyler zamanında bizim ülkemizde de oldu.. yunanlılar, ermeniler benzer şekillerde gittiler bu topraklardan..
  • şu nazi ler olmayaydı ne çekecekti holywood çook merak ediyorum.

kardo sağlam, hikaye sağlam, aktarım vasat.

sıradan bir film olmuş. ( 6/10 )
  • 109 dakikalık, 2015 yapımı film.

6 / 10.

hani bizde "çok aşırı iğrenç kocaman pis zulüm gördük" diyen bir topluluk var ya, hatta tv'de bir ara ağlayan oyuncular canlandırıyordu bunların reklamlarını; gerçek bunalım, "zulüm", tarihte dünyanın orta yerinde nasıl yapılmış; insanlar, milyonlar yerinden, yurdundan, ailesinden nasıl koparılmış, yakılmış, yıkılmış, bu tarz yapımları izleyerek değişik fikirler edinebilirler o dillerinden düşürmedikleri "zulüm" kavramları hakkında.

yapıma dönecek olursak; genel alamda bir televizyon filmi havasında ilerliyor. asıl hikaye ilgi çekici olsa da; diyaloglar zayıf, bazı karakterlerin hikayeye yedirilmesi de aynı oranda güçsüz: örneğin daniel brühl, başarılı oyuncu bildiğin ortada gezmiş hamura katılmadan, yazık da olmuş. diğer yandan; flashback dönüşleri ise atmosferi güçlendirmiş ve başarılı idi.

oyunculuklar ise genel anlamda iyiydi. helen mirren harika, ryan reynolds oldukça iyiydi. katie holmes ise tadımlık konmuş gibiydi araya. asıl frances fisher'i görünce şok oldum, keza kendi 1997'de yer aldığı titanik'teki halinden 15-20 yaş daha genç görünüyordu; azıcık göründü ve gönülleri hoş etti.

tarihi drama sevenlere önerilebilir.

her eve imdb
  • güzel bir film canlar, izleyin.

öncelikle hayvani bir itiraf gelsin;

daha önce hiç helen mirren filmi izlemedim.

evet, adını çok duydum, evet çevremde kendisine hasta insanlar var ve evet nedense yıllarca çok iyi bir oyuncu olduğuna inandığım bu kadının bir filmini bile izlememiştim düne kadar. dün izledim.

filmin konusu belli, naziler tarafından aslında değerli eşyalarının neredeyse tümüne el konulmuş bir kadının eşyalarının bir kısmını* geri alma çabası. derdi para değil.

--- kesinlikle spoilerdeğil ama ben yine de önlemimi alayım ---

yukarıda "naziler de olmasa holivud ne yapacaktı?" diye. kabul çok işlenmiş bir konu olabilir ama yani öyle bir dönemin anlatılmaması mümkün mü? bu filmde sevdiğim şey işin vahşi kısmının vahşetle gösterilmeyişi oldu. daha çok korku ve hüzün hakin filme. daha çok flaşbeklerde. günümüze* gelindiğinde ise maria'nın kırgın ama alaycı tavrı biraz düze çıkarıyor moralleri.

kısaca çılgınlar gibi duygu sömürüsü yapmayıp kendi halinde ilerlediği, kendi halinde ilerlerken bile arada gerilimi bir hayli arttırıp akıcı olduğu, helen mirren ve ryan reynolds bal gibi oynadığı için sevdim bu filmi cankuşlar.

--- kesinlikle spoilerdeğil ama ben yine de önlemimi alayım` ---

bence siz de izleyebilin.