şükela:  tümü | bugün
  • "bir kadın olarak doğmuş olsaydım kesinlikle orospu olurdum. erkek olarak doğduğum için sürekli kadınları arzuladım, ne kadar aşağılardaysan o kadar iyidir. buna rağmen kadınlar -iyi kadınlar- beni korkuttu, çünkü onlar ruhunuzu ele geçirmek isterler sonunda, peki o zaman ne kalırdı benden geriye korumak isteyecegim? açıkçası fahişeleri, düşmüş kadınları, orospuları arzu ettim, çünkü ölüdür onlar ve serttirler, sizden hiçbir şey beklemezler. çekip gittikleri zaman hiçbir şey kaybetmezsiniz. öte yandan bütün bunaltıcı bedellerine rağmen yumuşak, iyi kadınlara da hasret çektim. iki türlü de kaybettim. güçlü bir erkek her ikisinden de vazgeçerdi, ben güçlü değildim. böylece kadınlarla, kadın düşüncesiyle uğraştım durdum."

charles bukowski'nin kadınlar kitabından alıntıdır.

bence kendisiyle tanışmak için en ideal kitap budur.
  • wimin diye okunur.
  • annem kitaplığımdan rastgele bu romanı seçmiş, bitirdikten sonra:
    "bu yaşıma kadar hiç duymadığım kelimeler var bu kitapta,kardesin daha küçük okumasın bunları " demişti.
  • bukowski'nin alter-egosu henry chinaski'nin ergenliği de öyle pek huzurlu geçmemişti. bunu ekmek arası adlı romanında birinci elden okumuştuk.

bu romanda sistemle hesaplaşıp kendi imparatorluğuna avdet eden chinaski, namı diğer açık sözlü, küfürbaz, yıllanmış alkolik chinaski, freud'un deyişiyle kayıp kıtaya, sözüm ona kadınların arka bahçesine yolculuk ediyor.

ekmek arası romanında militarizm, faşizm, eğitim sistemi, banliyö yaşamı, uzatmadan söylersek, amerikan rüyası ve kapitalist dinamikler açık sözlülükle hicvediliyor, amerikan aile yaşamı da bundan nasibini alıyordu.

bu paralelden seyreden kafası dumanlı yeraltı adamı, bu defa kadınları da doğrudanlıkla hicvediyor. bazı şiirlerinde de buna tanık olmak mümkündür.

iyi bilinir ki onu okumak rahatsız edicidir. her bünyeye göre değil.
  • felsefi yaklaşımlar veya yeni fikirler beklentisine girilmeden okunması gereken kitap. yüksek oranda erotizm içermesiyle de bağlantılı olarak akıcılığı üst düzey. daha çok "ona atladım, buna atladım" tadında olsa da yazarın güzel değerlendirmeler yaptığı birkaç yer olduğunu düşünüyorum ve beğendiğim bir tanesini buraya bırakıyorum:

"hiçbir şey birbiriyle uyum içinde değildi. insanlar ne varsa körlemesine el atıyorlardı. komünizm, sağlıklı gıdalar, zen, sörf, bale, hipnoz, grup seksi, sefahat, bisiklete binme, şifalı otlar, katolisizm, halter, seyahat, el etek çekme, etyemezlik, hindistan, resim yapma, yazma, heykel yapma, beste yapma, icra etme, sırt çantası, yoga, çiftleşme, kumar, içki, aylaklık, donmuş yoğurt, beethoven, bach, buda, isa, tm, havuç suyu, intihar, ısmarlama elbiseler, jetle seyahat, new york, derken hepsi uçup gitti. her biri yana dağıldı. insanlar ölümü beklerken yapacak bir şeyler bulmalı. seçeneklerin olması da güzel bir şey heralde."
  • californication dizisinin cikis noktasi.
  • china steps parçası için public strain tarafından "nu post black wave metal" denmiş grup.*
  • charles bukowski'nin romanı.bilindiği üzere türkçesi kadınlar.gerek internette gerek kitapçılarda türkçesini aradım bulamadım.aldım ingilizcesini okuyorum.bitirince türkçe'ye çevirmeye niyetlendim hadi hayırlısı.
  • public strain adlı albümü çok başarılı olan kanadalı müzik grubu.
  • def leppard'ın hysteria albümünün 1. şarkısı*.

in the beginning god made the land
    then he made the water and creatures
    then he made man
    he was born with a passion, love and hate
    a restless spirit with a need for a mate
    but there was something that was missing
    something lost
    so he came with the answer, here's what it cost
    one part love, one part wild
    one part lady, one part child

i give you
    women, women, lots of pretty women