şükela:  tümü | bugün
  • ilk olarak 1994 yılında yapılan bir çalışma ile ortaya çıkan, kısaca waw olarak bilinen, psikolojik ve sosyolojik araştırmalarda gözlenen, kadınları her zaman erkeklere göre daha iyi şeyler ile özdeşleştirmek şeklinde tarif edilebilecek bir genel yönelim. wikipedia

    waw etkisine kısacası kısaca toplumun genel meriçliği veya kadıncılığı denilebilir. hepimiz bunu biliriz; örneğin kadınlar pembe tavşan boku şeklinde sıçarlar, asla ve asla osurmaz, geğirmez ve burunlarını karıştırmazlar. eski çağlardan beri bütün toplumların kadını korunacak değerli bir varlık olarak görmesi sonucu gelişen bir yönelimdir. kadın gerçekten de evrimsel açıdan daha değerli olduğu için kadınını koruyan toplumlar diğerlerini yenmiş, bu yönelim de günümüze gelmiştir.

    ancak waw etkisini fark eden feminist kesimin bunu amaçlarına uygun kullanmayı adet edinmesi sonucu çağımızda kadıncılığın artık iyice boku çıkmıştır. feministlerin eline düşen her şey gibi maalesef zararsız masum olmaktan çıkalı çok olmuştur. akademik çalışmaları engelleyecek boyuta gelmiştir. örneğin şu anda herhangi bir araştırma yapıp kadınları erkeklerden daha başarılı bulursanız anında çalışmanız yayınlanır. ancak değil erkekleri herhangi bir konuda kadınlardan daha iyi bulmak (zaten asla yayınlanmaz), çalışmanın bir yerinde kadınlar hakkında bir nebze negatif anlaşılabilecek bir çıktı raporlarsanız hayvan gibi linç edilirsiniz, isterse nature'da yayınlattığınız çalışmanız olsun (örneğin), bilen bilmeyen çıkar metoduna falan bok atar, alanları alakasız da olsa tonla akademisyen ortak bildiri yayınlayıp çalışma bilimsel değil der, geri kalanlar çıktılar çok zararlı der, ciddi ciddi dört bir yandan sansürlenmenizi talep ederler.
  • (bkz: gynocentrism)
  • sanırım bununla bağlantılı olarak daha "erkeksi" olan ya da erkeklerin ilgilendiği şeylerle ilgilenen kadınlar bir süre sonra eş bulmakta zorlanıyor. her zaman "kanka" ya da "kafa kız" kısmında kalıyor işin.
    (bkz: bir arkadaş ekolü)
hesabın var mı? giriş yap