• 141 dakikalık, 2017 yapımı film.

7 / 10.

149.000.000 dolares bütçeli wonder woman yönetimde monster, arrested development gibi işlerden de hatırladığımız patty jenkins'e emanet.

marvelin'in guardians of the galaxy vol. 2'si ile beraber bu yılın tatmin edici fantastiklerinden biri wonder woman. (bkz: guardians of the galaxy vol. 2/@karinca beli) gal gadot'un gerçekten farklı bir kimyası var ve artık unutulmaz süperkahramanlar arasında özel bir yeri olduğu da kesin. bakalım gelecek seriler ve çaprazlamalar nasıl olacak..bu filmle özellikle ilk 40 dakikada hikayeye biraz hızlı ama tatmin edici bir giriş yapıldığını düşünüyorum.

her eve imdb
  • gerçekten rezalet bir yapım ve burada aşırı överek gazlayan sizler de sorumlusunuz. filmi tam 3 kez yarıda kesip, tekrar başladım sırf başladığım şeyi bitirebilmek için.

herhalde izlediğim en iyi süperkahraman filmi logan'dır ve burada onunla karşılaştırma yapıldığını da gördüm. insan çerezlik diye açtığı filmden usanmamalı.

çizgiromana bağlı kalınmamış yönetmenin açıklamasına göre, senaryo yazımı şöyle gerçekleşmiş :

--- spoiler ---

-wonder woman amazon olacak. amazonların' yurdu anadolu'dur. (ki aslında karadenizdir, ege olarak tasvir edilmiş, coğrafi şekillerden de anlaşılıyor. çünkü antik yunan, ege, iyon denizinden ibarettir di mi amk amerikalısı)

- tanrı (ares) bir villain'ın yanına, ezeli bir kötü olarak almanları koymak istemiş. işte dananın kuyruğunun koptuğu an. adam savaş hikayesi sokmak istiyor süperkahraman hikayesine, aklında naziler, ikinci dünya savaşı. açıyor wikipediayı almanlar var, ama o coğrafyada bunu yedirmesi zor, çünkü ege'de harp olmamış, türkiye savaşta değil. hooop açıyor bir daha bakıyor birinci dünya savaşı ; osmanlı, alman, oldu bitti hemen. süperkahraman filmlerinde, gerçeklik arayacak değilim ama, gerçekliği olaya dahil etmek isteyen senaristin kendisi bile senaryo yazım kurallarına ihanet ediyor. filmin o bölümünde o kadar salak şeyler dönüyor ki, o kadar zorlama bir savaş muhabbeti giriyor ki filmin içine, bunu diana'nın aşırı salak repliklerinden de anlıyoruz. "bana ares'i getir, ben de senin savaşına gireyim." yani ; "ulan filmin 30. dakikasında çıkmaza girdik" demek.

-gal gadot, ablacım. ana dili ingilizce olmayıp, filmlerde ingilizce konuşup, aksanıyla beni senin kadar rahatsız eden biri yoktur. umarım hebrew konuştuğun rollerine denk gelirim ileride.

--- spoiler
  • yanlış olmasın daha gösterime gireli 1 ay olmuş, henüz vcd/bluray'inin yayın tarihi bile açıklanmamış film.
    ileri geri sarıp kapatan sinemaseverlere selamlar...

he ekranın dörtte biri kesilmiş, kalanının da büyük kısmı korece karakterler ile kaplı ses ve görüntüye bakmayı "film izlemek" diye kabul ediyorsanız tabii ki sarıp sarıp beğenmeyebilirsiniz.
  • yüksek imdb puanına ve başrolde bir kadının -üstelik de super hero kisvesi altında- yer almasına kanarak izleme gereği duyduğum, lakin beklentimi karşılamayan film. benim için tv sineması kıvamında bir şeydi aşağı yukarı.nedenlerini uzun uzun açıklamak isterdim ama hava çok sıcak.
  • 2017 yapımı dc comics filmi.

klasik bir dc yapımı. kötü değil ortalama. ama iyiye yaklaşamaz.
  • --- spoiler olabilir başım ağrımasın sonra ---

ben bu filmi iştir güçtür vakit bulup sinemada izleyemedim, şimdi fırsat bulmuşken izleyeyim dedim ve acaba ne oldu? tabii ki beğendim :) gal gadot çok güzelmiş gerçekten ya, wonder woman'ı kanlı canlı bir insan olarak hayal etsem tam da onu ederdim ancak canım remus lupin'i kötü adam olarak görmem pek mümkün değildi, bir de adam toplama klişesi çok sevimsizdi ya toplanan adamlara da içim ısınmadı. keşke o adayı hiç terk etmeselerdi dedim zaten gitti de güzelim steve. e ben beğenmemişim gibi? yok yok bakmayın, sevdim, hele hele diana'nın dünyadaki şaşkın halleri falan çok sevimliydi :) tekrarlayayım, gal gadot çok güzel

--- spoiler ---
  • daha kötülerini de gördüğüm film. zaman kaybı.
  • tarihin geçmiş sayfalarında osmanlıyı almanya için bomba yapan törerist bir millet gibi gösteriyorlar, dahası osmanlı bayrağı olarak da türk bayrağını kullanıyorlar. hem geçmişimize hem geleceğimize yönelik algı değiştirme operasyonu değil de, ne şimdi bu...

dün izlediğimden beri aynı gerginliğim geçmedi. hani birşey yapabilmem lazım ma yapamamak... işte en sinir bozucu şey.
  • biletine verdiğim paraya bu kadar acıdığım başka film olmamıştır... rezil ötesi bir prodüksiyon
  • batman v superman ve suicide squad'dan daha iyi olan film. hiç olmazsa belli bir odağı, karakterlerin az da olsa bir derinliği vardı(kızılderili dayı hariç).

filmin sonuç kısmında gal gadot rütbeli alman askerini öldürdüğünde hiçbir şeyin değişmemesini ve beybi feys abimizin ''belki de tek bir adamı öldürerek bu devasa savaşı bitiremezsin, fakd ap olan insanlardır, kötülük onların içindedir'' ana temalı konuşması çok iyiydi, ta ki kanlı canlı gerçek savaş tanrısı ortaya çıkana kadar. olum siz şaka mısınız? taşak mı geçiyosunuz ya da izleyicinizle? yoksa şöyle bir ruh halinde misiniz: ''ya şimdi mantığa yatan ve oluşturduğumuz ciddi atmosfere uygun bişeyler yaptık ama bunlar son bi dövüş sahnesi isterler şimdi sokuverelim işte ışıklı kötü adamı oraya''?

1. dünya savaşında kötü olan tarafın yalnızca almanlar ve osmanlılar olmasına değinmeyeceğim bile, bunu da az biraz ''ares'in yoldan çıkardığı insanlar sadece almanlar değil, hepinizi yoldan çıkarmış'' geyikleriyle yontmaya çalışmışlar ama olmamış.

filmin başından ortasına kadar bin kere geçen ''ne olduğunu bilmiyor'', ''asla öğrenmemeli'', ''anlayamaz'', ''kavrayamaz'' geyiklerini çok klişe buldum, keşke hiç yapmasaydılar.

her şeye rağmen az çok toparlamaya başladılar, bir sonraki dc sinematik evrende geçecek olan film harbi ''iyi'' olabilir.
hesabın var mı? giriş yap