şükela:  tümü | bugün
  • brian cox'un sunduğu bbc belgeseli. wonders of the solar system hoşunuza gittiyse, bu seri de ilginizi çekecektir.
  • dört bölümden oluşur.

1- destiny
    2- stardust: evrenin canlı cansız tüm varlıkların temel yapı taşlarının nerden geldiğine dair enteresan bir bölüm.
    3- falling: yerçekimi (bkz: gravity) üzerine harika bir bölüm (cox'un elindeki oyuncağa dikkat).
    4- messenger: "ışık galaksilerarası bir habercidir aslında."

şunu da eklemek gerek. cox'ın dolaştığı yerleri ve deneyimlediği şeyleri (g kuvvetini ölçen cihazda 5 g yedi,
    jet uçağıyla ses duvarını aştı, zero g uçağıyla uçtu vs vs vs...) görünce insan kıskanmıyor değil hani.
    gezip gördüğü yerleri siz izleyin de görün. hiç o konuya giresim yok.
  • wonders of the solar system'a göre biraz daha kötüydü denebilir. özellikle big bang olayına girdiği 3. bölümde bildiklerimi de karıştırdım. hoca* biraz garip anlattı yani. into the universe with stephen hawking bu konuda daha doyurucuydu*. bunların dışında yine bildik olaylar oluyor. brian cox geziyor biz bakıyoruz. adam türlü atraksiyonlara giriyor biz bakıyoruz. anlatım fazla dikkat çekmiyor bu esnada.
  • özellikle zengin görsel anlatımı ile, meraklı olan gencinden yaşlısına bütün bir ahali için biçilmez kaftan serilerden birisi daha. popüler anlatım düzeyinde oldukça başarılı, biraz dünya işlerinden başımı kaldırayım yetti gari diyenler için dozunda bir şiddetle önerilir. diziport ve benzeri sitelerde türkçe altyazı sıkıntılı biraz, birkaç önemli hata yakaladım, belirtmekte fayda var.
  • insanın gözünü, kulağını harikalarla dolduran belgesel. brian coxun ne kadar harika olduğuna hiç girmeyeceğim ama şunu belirtmekte fayda var; adamın gülümsemediği tek an 5g yerçekimine maruz kaldığı ve artık hiç bir kasını hareket ettirecek gücü olmadığı andı. ve şansınız varsa kesinlikle hd olarak izleyin derim (bbc hd veriyor) böylelikle ekrandan gözünüzü bile ayıramazsınız ve adeta büyülenirsiniz.
  • bbc hd kanallında evrenin harikaları adıyla tekrar yayınlanmaktadır. şu an 1. sezonun(destiny) 1.bölümü ekranda ve bitmek üzere. meraklısı için çok pazar gecesini sonlandırmak için çok güzel bir seçim.
  • 1 haftadır sürekli denk geldiğim program. brian cox'u ninni niyetine, görselleri de yarı açık gözlerimle görmek üzere kullanabiliyorum sadece. daha uyanalı yarım saat oldu, yeniden beni yatağa sokup uyutacak neredeyse

gördüğünüz gibi henüz belgeseli dinlemeyi beceremedim. sadece duyuyorum. sanırım evrenle alakalı
  • 2. bölümü olan stardust'ta, "the restaurant at the end of the universe" diye bir tabela bulunur, brian cox, douglas adams'a bir selam çakar.
  • aşırı etkileyici belgesel.

wonders of the solar system kadar başarılı.son bölüm messenger ve ilk bölüm olan destiny çok etkileyiciydi.tüm evrene, bilime, bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha ve yine, yeniden bir kez daha hayran kaldım.

brian cox abimizin, "billion, billion, billion..." deyişinin etkisindeyim hala.tavsiyem bir günde 4 bölümü bitirmeyin, her gün bir bölümü izleyin.etkileyiciliği çok daha kalıcı oluyor.

daha önce evren ile ilgilenen ve araştırma yapan arkadaşlar, anlatılan bilgileri biliyor olacaklardır lakin çok detaylı ve açıklayıcı bilgiler de mevcut.bir de bilgileri sunuş şekli olsun, brian cox'ın evrene olan hayranlığını hissettirmesi olsun, tam bir belgesel olmuş.

hayranlıkla izlenilecektir sanırım.biraz dikkatli olmak lazım, çünkü bazı noktalarda yapılan açıklamalar hafiften kafa karıştırıcı olabiliyor.
  • insana yaşadığı evreni daha da çok sevdiren, izlemesi çok keyifli belgesel.

tabi bunda brian cox'un da katkısı göz ardı edilemez. galaksilerden, nebulalardan bahsetmekten nasıl bir keyif alıyorsa yüzünün gülmediği bir an hatırlamıyorum. bu adam sürekli belgesel çekmeli.

ayrıca bölüm sonu şarkılarının linkleri şu şekildedir:

1. across the universe: https://www.youtube.com/watch?v=pn9n1baahg4

2. falling: https://www.youtube.com/watch?v=eogbfwm_qds

3. pure imagination: https://www.youtube.com/watch?v=g8lbnfywz3a