şükela:  tümü | bugün
 • carlos santana'nın, konser alanına girer girmez eline/diline lsd tutuşturulduğu* ve schedule değişikliği nedeniyle acid etkisinde sahneye çıkmak zorunda kaldığı festival. jimi hendrix, santana'nın performansına ve enerjisine bayılmış. oysa o enerjinin ve hallerin sebebi santana'nın acid tribinde gitarı yılana benzetmesiymiş. ben demiyorum santana diyor. ne kadar çok santana dedim.
 • woodstock belediye başkanının izin vermemesi yüzünden max yasgur'un bethel'deki arazinde vuku bulan üç gün süresince 2 doğum, 3 ölüm, 33 tutuklamaya tanıklık eden, 500 bin kişinin izleyip yaklaşık 250 bin kişinin ise tıkanan otoban nedeniyle ulaşamadığı çoğu sanatçının yollar izin vermediği için helikopterle konser alanına ulaştırılabildiği çamura bata çıka özgürlüğün tadının çıkarıldığı güzel günler. normalde biletli olan bu organizyon etrafta tel örgü ve kapılar izdiham nedeniyle söküldüğü için beleş hale gelmiş organizatör michael lang belini uzun süre doğrultamamıştır.
 • zaman makinesi harbici icat edilse (2010 senesinde birisi değinmiş bu makine olayına ama neyse) olsa, "lan bu çalışıyo, istediğin tarihe fiiiiup gidebiliyorsun, dönüş de var hemi de" dense, vuku bulsa, o anda makineye atlayıp bu tarihe gitmek mümkün olsaydı keşke. abi bi bakmışsın millet akın etmiş geliyor, konser alanının telleri yıkılıyor, büsürü insan, müzisyenler anca helikopterle gelebiliyor, öyle bi kalabalık. dünyanın görüp görebileceği belki en güzel konserin, festivalin yapılacağı yerdesin. kanlı canlı tarihe şahitlik ediyorsun. gürül gürül özgürsün. belgeseli de var bu konserin, müthiş izleyin, izlettirin. yamulmuyorsam filmi de mevcut. 1950 doğumlu olmak varmış, kısmet değilmiş. olmamış. olaydı iyiymiş. refik eniştem'in yerinde olmak varmış anasını satim. ulan refik enişte niye gitmedin olum sen oraya?
 • bu festival bir bakıma müzik konusunda devrim niteliğinde olmuştur. yapıldığı dönemde dünya genelinde insanlar üzerinde artan baskıların bir patlaması olarak da değerlendirilebilir aslında.

  3 gün süren festivalde katılımın beklenenden çok daha fazla olması insanların baskıcı toplumlardan aslında ne kadar sıkıldığınında göstergesidir. bu sebeptendir ki festival sloganı peace & music şeklinde olmuştur. aslında bu festivale hippi festivali de diyebiliriz, hippiler festivalden sonra günümüzde bile hacı olmak için bu bölgeye gitmektedirler.

  festivale katılan gruplar kadar bir o kadar grup da çeşitli sebepler yüzünden festivale katılmamıştır. the doors, led zeppelin, bob dylan katılmayanlara birkaç örnek olabilir. tabi bunların yanında jimi'nin, janis ablamızın, jefferson airplane'nin performanslarını da yabana atmamak lazım.

  jimi hendrix sahneden indikten birkaç saat sonra katıldığı radio programında şöyle demiştir;

  “woodstock’ın barışçıllığını ve çok, çok, çok iyi müziğini sevdim. iyi müzik’ten kastım hakiki müzik, çok uzun zamandır hasretle bu müziği bekleyen insanlar vardı. insanlar çamurda yattılar, yağmurda ıslandılar, şuna maruz kaldılar, buna maruz kaldılar, ama neticede galip geldiler. bence başarılı bir festivaldi... insanlar sokak çetelerinden, militan gruplardan, başkan’ın palavralarından usandılar... başka türlü bir şey, başka bir yön, başka bir istikamet arıyorlar. ve doğru kulvarda koştuklarını, doğru şarkıyı söylediklerini biliyorlar... fakat, nereden çıktı bu insanlar’?”
 • jimmy hendrix'in a.b.d. milli mar$ini gitariyla yorumladiği efsane festival.
 • jimmy hendrix'in pazar sabahı dokuzda sahneye çıktığı festival. hendrix'in amerikan milli marşını yorumlamasından sonra, işitme engelliler haber bülteni ile devam etmiştir.
 • rock müziğinin 1 mayısı demek yanlış olmaz herhalde.

  (bkz: http://www.woodstock69.com/)
 • woodstock 69 jimi hendrix'in pek cok acidan tavan yaptigi festivaldir. yeni bir grup olusturmasini woodstock'a borcludur.
 • sanırım bir zaman makinası olsa milyonlarca insanın aynı anda oraya gitmek isteyeceği efsane organizasyon.
 • insanın çok olmak istediği ama olamadığı zaman ve yerler vardır ya.woodstock 69'un en öz tanımı bu olsa gerek.(en azından benim için)janis joplin,jimi hendrix gibi çok iyi müzisyenlerin yanında gitarın sapına konmuş güvercin sembollü afişi ile barışın sembolü olmuştur gerek müzikleri gerekse felsefesi ile.insanların çoğu bu güzellikleri göremeyecek kadar aciz,sanırım akıllanmaları için illa bir savaş çıkması gerekiyor.

hesabın var mı? giriş yap