şükela:  tümü | bugün
 • ing. yün, tüy.
 • tesaduf eseri tanistigim ve fallout dunyasina takintili biri olarak cok begendigim bir bilimkurgu serisi.
  ayrica yapim haklari ridley ve tony scott tarafindan alinmis, dolayisiyla kendisini dizi olarak gormemiz yakindir.

  http://www.amazon.com/…2419638&sr=8-1&keywords=wool
 • (bkz: #32665990)
 • post apokaliptik bişiler ararken denk geldiğim seri.

  --- spoiler ---
  dünya bir termonükleer felaket sonrası dümdüz olmuş, insanlar silo denilen, kendi kendine yeterli, populasyonu, üretim, tüketim ilişkileri, iletişimi son derece sıkı kurallara bağlı bir yeraltı barınağında yaşamaktalar. dışarısı bir tabu, aynı zamada insanların sıkıntı ve bulantısı, tanımlayamadıkları huzursuzlukları bir eşiğe yaklaştığında, yönetim, bir kişiyi dışarıya, gözlem kameralarını temizlemeye ardından dışarıdaki toksinlerle kısa sürede ölmeye atıyor (bkz: günah keçisi), bu şekilde boşaltılan toplum, bir süre daha otlamaya devam ediyor. sonra esas kızımız devreye giriyor, işler değişiyor tabi.. bu arada esas kızımızın evde kalmış olması da işe bi realizm katmıyor değil, ondan önceki başkan da öyle, yani lean in filan hikaye abicim.

  al bak buradan yak

  http://www.theatlantic.com/…ant-have-it-all/309020/

  --- spoiler ---
 • türkiye facebook sayfası açılan kitap. çevirinin yayımlanmasına az kaldı.

  https://www.facebook.com/…/yün-wool/374195662686012
 • 5 kitaplik wool ve onun prequeli 3 kitaplik shift serilerini okuduktan sonra diyebilirim ki, hikayenin devami olan dust serisini merakla ve heyecanla bekliyorum. solo karakteri simdiden tum zamanlar favorilerim arasina tepelerden girdi. lutfen ona bisey olmasin. g. r. r. martin tum stark sulalesini ve onlara selam veren herkesi katletsin ama solo'ya bisey olmasin.

  ayrica, olaylarin post-apokaliptik dunyada gectigi dogru, ama sebebi termonukleer savas falan degil. bildigimiz anlamda bir savas bile yok. o kadar klise degil, degisik olaylar.

  thurman, merdivene ters bindin, silo halkini bindiremezsin. donald'in godunun kiliyiz.
 • hugh howey abimizin wool shift dust uclemesinin ilk kitabi. olaya giris yapar, merak ettirir, "vay mina koyim" dedirtir.

  --- spoiler ---

  dunya'nin anuna koyulmus haldedir, disarisi nefes alinacak durumda degildir. buna karsi insanlar dev bir silo icinde yasamaya baslamistir. ınsanligin kurtulusu disarisi duzelene kadar siloda beklemektir. ınsanlarin disari cikmasini engellemek icin "temizlik yasasi" islemektedir. oyle ki her kim disariya cikmak isterse, ozel bir kiyafetle disariya gonderilir, bu kisinin gorevi silo'nun disariyi gosteren kameralarini temizlemek, ve disarida toksik gazlara maruz kalarak olmektir.

  boylece silo'daki insanlar "disarisi" ozlemlerini dizginlemek zorundadir.

  sonrasi, olaylar olaylar...

  --- spoiler ---
 • next hunger games şeklinde bahsediliyor kendisinden.

  hunger games'e göre, wool dünyası daha karanlık, daha derin ve daha gizemli. süprizlere daha açık... bence hunger games, wool'un yanında çocuk masalıdır.

  film konusunda çok umutluyum. ama yine şu şahane öyküyü bir kaç saate sığdırmak zor olacak. umarım altından kalkarlar...