şükela:  tümü | bugün
  • anglo sakson merkezli muzik endustrisinin, anglo sakson olmayan her tur muzigi tanimlama bicimi. (bkz: etnosentrizm)
  • n$ada muzik deyince aklimiza gelenin aslinda onun ne kadar kucuk bir parcasi oldugunu gormeyi saglayan,tadi bir kere alindi mi birakilamayan,bir muzik turu olmaktan cok,genellenmi$ bir tanim.
  • etnik muzik alt kategorisinde degerlendirilen, farkli muziklerin kaynastigi ve hatta birbiri icinde eridigi*muzik turudur. modern uyarlamalarla (bkz: mudahale) dunyanin pek cok yoresel muzigini ; amerika, ingiltere*, fransa gibi dunya muzigini sekillendiren ulkelerin pazarlarinin ortasina dusurmustur, iyi de olmustur. genel olarak* batili olmayan, herhangi cografik bolgenin yorel, kulturel muzigi olarak kulaklarimizin pasini** almaktadir. yasimizla basimizla da yakisik almaktadir hem. (bkz: cuk oturmak)
  • etnosentrik ve dar bir genellemeye isaret eden bir terim olsa da dunya muzigi/world music artik tam anlamiyla bir muzik sektoru halini almistir. buyuk olcude batili plak sirketleri ve bazi buyuk plak sirketlerinin (mesela virgin ve warner bros) farkli isimli alt kuruluslari tarafindan kontrol edilen bu sektor, yine de, 1980'lerden sonraki hizli gelisimi ile batili olmayan muzik turlerinin ve sanatcilarinin uluslararasi muzik piyasasinda yer edinmelerini saglamistir. bir youssou n'dour, orchestra baobab, ibrahim ferrer, nusrat fatih ali khan, toto la mamposina, fanfare ciocarlia kaliteli kayitlari ile dinlenebiliyor ve guzel para kazaniyorlarsa bu dunya muzigi alt sektorunun gelisimi ile olmustur. iyi de olmustur.
  • başına gelen world bu türün yuvarlaklaşmaya başlayacağını,köşelerini kaybedeceğini yani özünde var olan duyguların yok olacağını gösterir.zaten içinde derinlemesine bir matematik olmayan bu müzikler kendi varlıkları sürdüremiyeceklerdir.içinde bulunduğumuz süreçte iyi müzik yapan sanatçıların dünyaya açılması tabii ki güzel birşey.ancak pop müzik sanatçıları ile ticari kaygılarla yapılmaya kalkışılacak sözüm ona sentez çalışmalar ileride bu müzikleri yok edecektir ve renksiz, ne olduğu pek anlaşılmayan belkide o zamanın şartlarında beğenilecek olan dört beş türden öteye geçmeyen bir dünya müziği oluşturacaktır.
  • cesitli ve kaliteli ornekleri torrent (bkz: utorrent) ve ed2k (bkz: emule) ortamlarinda "world music netwok" ismiyle aratildiginda bolca karsilasilan etnik muzik deryasi. turkiye'yi temsilen mustafa kandirali iyi is cikarmis
hesabın var mı? giriş yap