şükela:  tümü | bugün
 • söylentilere göre world of warcraft'in burning crusade'den sonraki expansion'unun ismidir. lakin game spot böyle bir sayfa koymuş ve wow resmi sitesinde wrath adlı bir directory oluşturulmuştur.

  http://www.gamespot.com/…thofthelichking/index.html
  http://www.worldofwarcraft.com/wrath/
 • resmi olarak duyurulması yakın olsa gerek. kendisi hakkında yeni bilgiler as follows:

  what to expect from the expansion :

  *it is going to northrend! with level 80 and new abilities! if some objects are achieved, you can create a new character. the death knight. he starts straight in high level area.
  *in pvp there will be finally be the long-ago announced siege weapons available and there will be destroyable buildings, plus a new battleground
  *the deathknight will be a kind of damage dealer and at the same time a tank with so far non existant new abilities. he will be playable by alliance and horde, but it will be just certain races who will have the possibility to create a death knight. he is the first hero class and other will probably come in the following expansions.

  more summaries of the of the faqs:

  * new possibilities of designing your character.
  * you will fight against the lich king arthas!
  * leveling from 70 to 80 will take as much time as leveling from 60 to 70.
  * howling fjord will be the first area you will arrive to. afterwards there will be areas following like grizzly hills and dragonblight.
  * the first dungeon will be utgarde keep. you will be able to enter it at level 70 and it will be a 5-man instance. 25er dungeons will still be existant, just as well as heroic instances.
  * new profession: inscription – enduring amplification of spells and abilities.
  * there will be a cinematic intro.
  * northrend will be about as big as outlands.

  http://www.worldofraids.com/#6134
 • the burning crusade'in bıraktığı hayal kırıklığını ortadan kaldırmasını dilediğimiz gayri resmi duyurusu yapılmış expansion. olaylar düşünüldüğü ve istendiği gibi gerçeğe dökülmeye başlanmış duyulduğu üzere. hayırlısı olsun diyor ve beklemeye başlıyoruz.
 • bugün 6pm est itibariyle kesinleşmiş expansiondur. aha patenti:
  http://www.worldofraids.com/news/expansion/100.jpg
  buradan da kontrol edilebilir: http://www.uspto.gov/index.html

  bu da haritası: http://www.blizzplanet.com/…orld-maps/northrend.jpg
 • blizzcon'dan sızan ilk resmiyle birlikte gerçekliği kesinleşmiş olan expansion pack'tir. resimdeki yazılardan çok iyi okunamayan bilgiler;

  http://www.worldofraids.com/…ews/expansion/wolk.jpg

  - the dark, necromatic death knight, the first new character class added to world of warcraft since its launch.
  - northrend, the harsh, icy continent where the lich king holds rule, complete with new zones, quests, items and monsters.
  - new level cap of 80 providing access to mighty new powers and talents
  - new battlegrounds featuring siege engine warfare and destructable buildings
  - expanding character customisation options including new hairstyles & dances, the ability to change the hairstyles of existing characters, and new skin color variants.

  şeklindedir.
 • sitesinde hikayeyi okudukça, trailer'ı izledikçe, screenshotlara baktıkça "lan lan lan hoba forza blizzard" şeklinde sevindirmiş devam olayı. yalnız duvarkağıdı kısmına, resmi sitede bulunan lich king arkaplanını eklememişler kızdım.

  bekle ulan arthas mısın menethil misin lich misin king misin!
 • world of warcraft'in bokunun çıktığının göstergesidir.
 • (bkz: lychkin)
 • blizzardin verdigi, her sene yeni bir eklenti paketi sözünün kaniti. lvl adreslemesi en nihayetinde 255 de son bulduguna göre 18 eklenti paketi (tabi sayet bu sürekli 10 lvl atlandigi düsünülürse) daha cikarabilir blizz teorik olarak. tabi kac senelik grafik motoru, iyice dandiklesen grafikler, kötü derecedeki figürlerin palazlanmasi, biraz da rakiplerinin fikirlerinin oyuna katilmasi olarak da düsünülebilir. karakterlerin yaslanmasi, hede hödö vs.

  bir de insana kendini salak gibi hissettiriyor acikcasi. sen oturup geceler boyu dkp hesabi yap, raidlerde milletle ugrasi, o boss bu boss demeden kes, tier 4-5 yap, black tempel icin kas, sonra da gör ki hepsi bosunaymis. aslinda tier 7-8-9-10 lar geliyormus. iste bu nokta oyunu birakmanin en güzel noktasi olabilir. olmaz tabi.
 • level 80 olduktan sonra verilen görevleri tamamlayarak death knight sınıfı hesabınız için aktif olmakta.