şükela:  tümü | bugün
 • israilin kendisini turkiyeden cok guvende hissettigi,
  yunanlilarin komsumuz olmasina ragmen bize nazaran cok daha sekuler oldugu,
  rusyanin sekulerlikte asmis olmasina karsin milletin kendi golgesinden korktugu,
  amerikanin bizim kadar gelenekci bir ulke oldugu
  kuzey avrupanin hemen her ankette yaptigi gibi sag ust koseyi kaptigi
  bosna nin bizimle ayni oranda guvenlik kaygisina sahip oldugu
  dogu ve bati almanyanin nerede ise birbirlerine esitlendigi

  bir garip dunyada yasadigimizi gosteren anket.

  herseyi gectim de bosna da 10 yil once savas vardi adamlarin guvenlik kaygisi bizimle ayni.
 • bunun türkiye versiyonunu bahçeşehir üniversitesi gerçekleştirmiş, yılmaz esmer'in yer aldığı bir ekip yapmış. türkiye'nin %84'ü eşcinsellerle (yani benle) komşu olmak istemiyormuş.

  http://www.bahcesehir.edu.tr/…rgoster/index/hid/658

  çok da sikimdeydi. kendi bokunuzda geberin, homofobik köpekler. alayınız ölseniz kılım kıpırdamaz. türkiye'de boşuna nefes alıp veren, oksijen tüketmekten başka bir boka yaramayan %84'lük bir dilim var. %50 veya %58 falan değil. %84.

  zaten türkiye'nin %68'i kendi hakkını aramaktan aciz. "yasal, barışçıl bir gösteriye kesinlikle katılmam" diyenler %68 imiş. eh, 84 eksi 68 eşittir 16. kendi hakkını aramayı becerip de gey ve lezbiyenlere çemkiren embesil sürüsü %16 falan. bunlar da kendine demokrat, kendine müslüman tipler.

  en nefret edilen grup biziz, yani eşcinseller. bizden sonra %74 istenmeme oranı ile hiv pozitif'ler yani aids'liler geliyor. daha sonra, %68 istenmeme oranı ile nikahsız yaşayan çiftler ... işte, türkiye'de lüzumsuz yere yaşayan %68'lik grup bunlar. kendi hakkını aramaktan aciz, ama gücü nikahsız yaşayan çiftlere yeter. sana ne elalemin nikahından ulan?!

  bu da böyle bir survey.
 • türkiye sonuçları epey iç karartıcı.

  (bkz: http://gundem.milliyet.com.tr/…/1417333/default.htm)
 • oruç tuttuğunu söyleyenlerin oranı yüzde 87, namaz kıldığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 70'miş. eğer yapılmış olsaydı, cinsel organı 18 cm üzerinde olduğunu söyleyenlerin oranın da yüzde 80'nin üzerinde olacağına eminim. riyakar türk milleti...
 • iyi sayfa lafın üzerine gelir dediğim, anket/araştırma sitesi.

  geçenlerde burayı kullanarak kapsamlı bir ödev hazırladım. içerik olarak çok ilgi çekici bilgilerin olduğu şahane bir site burası. alakanız olsun olmasın göz gezdirmenizde fayda var. zira çok enteresan verilere sahip burası.
 • arkadaşın biri şöyle cahilce bir önermede bulunma cesaretini bu ankete bakarak kendinde görmüş: türkiye'nin yaşam doyumunda isveç'i yakalaması.

  bir iktisatçı olarak sosyal bilimlerin ezilmesini şu noktada haklı gördüm. vurun kahpeye.

  bir hoca yeterlikte şunu sorduklarını söylemişti; % değişim ile delta (şu yamuk d, türev olan, rezil olduk lan neydi adı) farkı nedir? niye % kullanmıyoruz?

  bütün kültürel, iktisadi değerler, politik durum, başlangıçtaki onlarca değişkenin değerini vs. geçtim, bunu karşılaştırıp emin bir şekilde üstteki sonuca ulaşanlar var.
  bir ara tez için incelemiştim bu anketi, oradan biliyorum.
 • dünyanın en önemli bilimsel araştırmalarından birisi. hatta bence en önemlisi. toplumsal olarak aynaya bakmak kadar net bir görüntü oluşturduğunu düşünüyorum. umarım türkiye'de de sürer de, nereden nereye evrildiğimizi görmeyi sürdürebiliriz.

  bu araştırmanın türkiye açısından manşeti bence şu fantastik basitlik ve saflıktaki sorudur: "diğer insanlar güvenilir midir?". türkiye bu ankette bu soruya verilen evet yanıtlarının %11.6 düzeyinde kalmasıyla, gana ve ruanda'yla beraber dünya sıralamasının sonunda yer alır, diyagramın sırf bizim için genişletildiğini düşündürür. buna karşılık, isveç, finlandiya vs. gibi ülkeler %60 üstünde evet'le bu kategoride başı çeker. dünya kötü olduğu için kötü mü olmalıyız, yoksa biz kötü olduğumuz için dünyayı da kötü mü sanıyoruz sorusunu sormaya vesile olur. o öyle güzel bir sorudur ki, hal-i pür melalimizin en net ifadesidir.