şükela:  tümü | bugün
  • kredi kartı ekstreme, '%1 faiz indiriminiz devam ediyor, bu fırsatı değerlendirmeyi unutmayın' notu düşmüş olan kredi kartı.. ne yapayım ben şimdi bu fırsatı değerlendirmek için, dönem borcumu ödemeyeyim mesela. maksat indirimden yararlanmak..
  • kredi kartı ödeme sigortası diye bir şey için aradılar 2 ay once. ekstrenizin %1'i kadar bir rakama böyle bir sigorta olacağını belirttiler. kredi kartını ödeyemeyeceğim belgelenebilir bir durum olursa (işsizlik, sağlık vs) sigorta 2 ay sure ile ekstreyi ödeyecekmiş. ikinci kart olarak sadece taksit amaçlı kullanmam nedeniyle ekstresi zaten çok yüksek gelmiyordu aylık 1-2 lira için çene çekmeyeyim dedim onayladım.

daha sonra kazın ayağının öyle olmadığını 2 ay içerisinde fark ettim. 200 liralık ekstreye 10 lira çektiler. dedim herhalde ilk ay, posta ile sözleşme gönderdiler vs onun parasını tehsil ediyorlar. ikinci ay yine 200 liralık ekstreye 9 lira çektiklerini görünce aradım ve telefonda ilk seferde anlattıkları gibi olmadığını öğrendim.

o ayki ekstreniz ne olursa olsun toplam borcunuzun %1'ini prim olarak belirlemişler. (ancak böyle bir şey sigorta pazarlanırken belirtilmiyordu)

özetle 9 taksitle 900 liralık bir şey aldınız. ilk ay taksitiniz 100 lira ve siz 1 lira da sigortaya kesecekler diye düşünüyorsunuz. onlar 9 lira kesiyor. sonraki ay toplam borcunuz 800'e indi ve 8 lira kesiyorlar.

sonuç 9 taksitle aldığınız bir mal için onların telefonda anlattığı gibi %1 değil %5 ücret almış oluyorlar.

ben erken uyandım 20 lira ile kurtuldum. uyarayım ki başkaları yanmasın. şu anda bu yaptıkları düzenbazlık nedeniyle kartımı kapatmayı planlıyorum. yapı kredi ile kısa süreli beraberliğimizde beni göz gore gore dolandırmaya çalıştığı için de bir daha hiç bir konuda müşterileri olmayacağımı da buradan belirtmiş olayım.
  • yurtdisinda bunu online odemelerde kullanmak tam bir eziyet. elle tutulur tum siteler, 3 farkli sitede denedim, artik cep telefonunuza sms uzerinden bir sifre yollayan 3d secure sistemini kullaniyor. yapi kredi online destek uzmaninin soyledigine gore sanal kart da kullansaniz, fiziksel kartinizi da kullansaniz bu boyle. ancak sorun yapi kredi'nin 3d secure sifresini sadece turk gsm hatlarina yollamasi.

dolayisiyla ya sirf yapi kredi'nin gonlu hos olsun diye ikinci bir telefon alip turk gsm kartinizi takacaksiniz ya da haldir haldir telefondaki karti degistireceksiniz.

diyeceksiniz ki 3d secure sizin guvenliginiz icin, yabanci hatta sms atmamak da bizim cimriligimiz yuzunden. halbuki sanal kart kullanildiginda 3d secure iptal olsa sorun olmayacak cunku zaten sanal kart kullanirken zilyon tane sifre giriyorum. hizlica sayayim:

1. yapi kredi online'a girmek icin kullanici kodumu ve 8 haneli sifremi giriyorum
    2. telefonumdaki akillicep uygulamasina giriyorum, uygulamayi calistirmak icin 6 haneli akillicep pin'imi giriyorum
    3. guvenlik sebebiyle telefonumdaki akillicep uygulamasiyla rastgele uretilen 8 haneli sifreyi giriyorum ve yapi kredi online'a erismis oluyorum
    4. sanal kart ayarlarina gidip sanal kart limitimi degistirirken gene akillicep uygulamasiyla rastgele urettigim yeni 8 haneli sifreyi giriyorum

simdi ben 4 tane birbirinden farkli sifre (toplam 30 hane, kac milyar kombinasyon var siz hesaplayin) girince guvenlik saglanamiyor ama yapi kredi zaten elimde olan ve 2 tane farkli sifre uretmek icin kullandigim sahsi cep telefonuma bir tane sms atinca mucizevi sekilde saglaniyor. ben de bu yuzden yanimda ikinci bir telefon tasiyacagim ya da belirli sure icerisinde hizlica sim kartimi degistirecegim. bu resmen beceriksizlik...
  • çalıştığım şirket maaş hesabımızı yapı kredi'den açtı ve banka worldcard almamızı zorunlu tuttu. 2400 tl limitli gold card (nasıl gold card oluyosa o limitle) geldi sonra. hiç kullanmamayı düşünüyordum ama vatan bilgisayardaki kampanyaları düşünüp cüzdanıma attım.
    sonra bir gün kahvaltıda maximum kartımı yanıma almadığımı farkedip mecburen bu kartla yaptım ödemeyi. ertesi gün mail attım, kartımı kullanmaya başladım kart ücreti alacak mısınız diye. 10 gün falan mail bekledim gelmedi, ve ben unutmuşken yazılı bi mektup aldım, cevabı mektupla vermişler ve ücret almak hakkımız söke söke alırız dediler.

ben de 444 lü numaraların ilki olan 4440444 ü aradım kartımı iptal ettirmek istiyorum dedim, anında kapattılar hiç yağ falan çekmediler. kredi kartında tok satıcıyı ilk kez görmüş oldum.
  • gloria jeans'te ictigimiz kahvelerden yuzde bes daha fazla worldpuan kazanmamizi sagladigindan beni bir e-mail vasitasi ile haberdar etmis manidar kredi karti.

bir kahveye on ytl verecek olsaydim worldpuan hesabi yapmazdim herhalde. ilahi yapi kredi. anlasacak baska sirket mi bulamadiniz.
  • gectigimiz haftalarda "sok yaz 3160'a gönder" şeklinde mesaj atan kredi kartı..
    tam bu sefer kesin niyeti bozdular diye dusunmustum ki meger şok marketlerde kampanya varmış. arkadasım kampanya mekanigi icin baska kelime bulamadınız mı.
  • şu tarz çakalliklar yapmakta;
    petrol ofisinden 4 defa 100 tl'lik akaryakıt alana 50 tl akaryakıt hediye kampanyası yapmış, kampanya tarihleri 1 ekim - 15 kasım. yani bu tarihler arasında 4 defa 100 tl'lik akaryakıt almak gerekiyor. ama kampanyayı müşteriye haber verme tarihi 20 ekim. yani 20 günü kafadan yiyor. ayrıca kampanyaya katılmak için de kart numarasının son 6 hanesini bilmemkaça mesaj atmak gerekiyormuş. millet yararlanmasın diye kampanya yapıyorlar, e yapmayın kardeşim o zaman.
  • müşteri sadakati diye bir kavramdan bihaber kart. yıllık kart ücreti ödemek istemedim diye beni avans puan diye lanet bir kampanyaya yönlendirdiler. ne olduğunu anlamadım -12000 puan bir türlü dolmuyor. extra kazandığım 100 tl puanı da yedi. bugün arayıp vazgeçmek istediğimi söyledim. kabul etmediler. 7 yıllık ilişkimiz burada bitti. cüzdanımdan kartı çıkarttım artık. sakın bulaşmayın. kaldıkça sizi sömürür, adam yerine koymaz.

edit: aradılar şimdi genel müdürlükten 40 tl puan veriyoruz dediler. 100 tl kemiksiz puanımı yemişler bir de 40 tl veriyorlar utanmadan. alın o puanı bir tarafınıza sokun demedim tabi artık sizle çalışmak istemiyorum dedim.
  • survivor'a sponsor olan, turabi ve ailesini roma'ya tatile götürecek olan kredi kartı. yıllardır oluşturdukları marka karizmasını böyle yerle bir ettiler.
  • ulan sitesinden smsle kredi kartı başvurusu yapılabilir diye bir şey gördüm, şu aralar acaip ihtiyacım olduğu için gönderdim tc kimlik nosunu. dakika geçmeden cevap geldi, başvurunuza şu anda olumlu yanıt veremiyoruz diye. siktir yediğim staj başvuruları aklıma geldi, üzüldüm.

hem bak garanti ne kadar uslu, kredi kartı istiyosan şubeye gel diyo.