şükela:  tümü | bugün
 • şu an türkiye'de yok ama yakın zamanda olması muhtemel yeni bir saadet zinciri oluşumu.

  etrafta, facebook'ta tatil beldesinde, elinde "you should be here" yazan pankartla foto çekilmiş insanları görürseniz, işte bunlar kendileri oluyor.

  saadet zincirlerindeki klasik olaylar (ne kadar cok üye kazandırırsan o kadar çok para kazanma olayı) bunlarda da mevcut. olayı legalize edebilmek adına da "ucuza tatil sağlıyoruz" diyorlar, inanmayınız.
 • türkiye'de de an itibari ile aktif hale gelmiş oluşumdur, her saadet zincirinde olduğu gibi ilk girenler parayı götürecek, sona kalanlar dona kalacak olanlardır. şu anda türkiye'deki aktif üye sayısı 55 olduğundan, gözüm kapalı daldım içeriye, ilk kez bir saadet zincirine tepeden girme fırsatım oldu. bakalım göreceğiz, neler olacak.
 • uzun bir süre bu şirket hakkında araştırma yaptım. çıkan sonuçlarım ise;

  woldventures dreamtripsleri ve book travel kısmında yer alan çok avantajlı fiyatlarla otel, uçak, araba kiralama ve diğer tatil ihtiyaçlarını karşılayan harika bir online platform kurmuş bir şirket.
  worldventures 29 ülkede aktif olarak organizasyonu bulunan hayatı dolu dolu yaşamak, özgürlük ve eğlence üzerine wayne nugent ve dan stammen tarafından kurulan bir social marketing şirketi.
  türkiye’de de üyeleri arasında hem yurtiçi hem yurtdışı konaklama ve uçak rezervasyonlarında benzeri platformlar ile arasında ciddi fiyat avantajları bulunan bir yapı.
  dreamtrip sayesinde hem geziyoruz hem de para kazanıyoruz. kurumsalın kölesi olmaktan bizleri kurtaracak bir sistem. stres yok. eğlence ve gezip tozma var. farklı insanları tanıma fırsatı da cabası. zaten işin detaylarına baktığınızda girmemenin aptallık olduğunu göreceksiniz. 1 yıl sonra bu işin nerelere geleceğini çok merak ediyorum doğrusu.
 • yakınım sayılan birisiyle aramın açılmasına sebep olmuş saadet zinciri şeysi.

  bahsettiğim kişi kafası zehir gibi çalışan, blihassa finansal konularda içimizdeki kayserili diye andığımız bir arkadaş. epeydir görüşmüyorduk kendisiyle, ki bu saadet zinciri olaylarının ilk ipucu, mevzuyu açan kişinin epeydir görüşülmeyen biri olması oluyor genelde. yani nasıl diyeyim böyle gözleri parlayarak bana sistemi anlattı. bu kısmı cidden can sıkıcı. hakikaten kendisi inandığı için mi, yok beni sırf para için sisteme sokmaya çalıştığından mı o kadar şevkle konuştuğundan asla emin olamadım. sanırım yine kendisinin inandığı ihtimal daha kötü; çünkü ben zaten inanmayacağım.

  işte sistemin zincirlerinden kurtulacakmışım, sürekli tatil yapıp bir yandan da bu sistem içerisinde para kazanacakmışım, bana tatil masrafları için en ucuz seçenekler sunulacakmış, üç kişi katarsam şu beş kişi katarsam bu imkanlarım olacakmış bilmem ne bilmem ne, klasik ponzi olayları.

  tüketici gibi ürün alabiliyor muyum diye soruyorum, hayır üyelik ücreti gerekiyor diyor. e bu imkanları bedavaya sunan (en basitinden skyscanner) bi milyon uygulama var çılgın mıyım ben üzerine bir de para vereceğim sjkfhs şaka gibi ya. yani ortada ürün yok, satılan bir şey yok. sisteme alınan insanlar var; ama kimseye sadece ürünü alma şansı tanınmıyor. abi açıkça de ki bu işte acayip para var gel sen de katıl. yok tatil yapacakmışım, ucuza uçak bileti bulacakmışım filan. ohh ya çok rahatladım demek ucuza uçak bileti hmm bulunmaz bir imkan gerçekten.

  sinir oldum sabah sabah bir de bu arada şirket kıbrıs'ta mıymış o kısmını da tam anlamadım. yani diyorum ben diyelim katılmaya karar verdim bu para hangi ülkenin hazinesine girecek, bana diyor ki 'vergiler ödeniyor ikna olmaman için bir neden yok' kjshdfsd vergiler ödeniyorsa tamam.

  haydi çiftlikbank mağdurlarıyla dalgamızı geçitk güzelce de bu worldventures şeyinde baya bilmemnerenin genel müdürü olan, okumuş etmiş tipler var. cidden enteresan.

  bir worldventures fanı bu entry'mi günün birinde şikayet edip sildirir ihtimaline karşı da bir yerde saklayacağım kopyasını. arkadaşlar ucuza seyahat etmek isterseniz çok iyi bir fikrim var bana iki bin lira verin ben size tüm internette bedavaya yapılan şeyi bizzat kendi ellerimle ve kendi klavyemle yapıp sizi en uygun olduğu da nereden belli bilinmeyen tatilinize yollayacağıma söz veriyorum hsdfgs. benim bulduğumdan daha ucuzunu aynı gün içinde bulursanız ödediğinizin %150'si iade, evet doğru duydunuz %150*. hatta üstüne bir de ev veriyoruz inanmayan iki bin tl verip görebilir.

  biraz ciddileşip yasal boyuta dair, piramit satış sisteminin ülkemizde yasak olduğuna dair mevzuat hükmünü aşağıda bırakıyorum.

  6502 s. tüketicinin korunması hakkında kanun uyarınca;

  piramit satış sistemleri
  madde 80 –

  (1) piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.
  (2) piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.
  (3) bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.
  -
  ceza hükümleri
  madde 77

  (17) bu kanunun 80 inci maddesine aykırı olarak piramit satış sistemini başlatan, düzenleyen veya toplantı, elektronik posta veya diğer birçok kimsenin de katılımını sağlamaya elverişli yöntemlerle yayan veya böyle bir sistemin diğer bir şekilde yayılmasını ticari amaçlarla destekleyenler hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı türk ceza kanununun ilgili hükümleri uygulanır.