şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
3856 entry daha
  • insanların hakkındaki mantığının şağıdaki gibi olduğu virüs:

1–virüs tüm dünyayı karantinaya alacak de. eğer itiraz eden olursa milleti sanki virüsü küçümsemiş gibi aşağılamaya çalış.

2-grip diyip geçiştir. aşısı olan virüsle olmayanı kıyasla.

3- kuluçka süresi şu kadar diye yaz. ortalama kuluçka süresini bilmeden konuş. her virüs kapan 20 gün sonra ortaya çıkıyormuş gibi velveleye ver ortalığı, beğeni kas.

4- oytun erbaş gibi alanı olmayan şeylerde konuşan popülist kimselere kulak ver.

5- çin'den video paylaş 5 dakikada 8 kişi öldü yaz. sanki ölümler o 5 dakika içinde gerçekleşmiş gibi yaz.

6- doktorlara hastalık bulaşmasının doktorların yeterli ekipmana sahip olmadığından olduğunu gözaedı et. sanki doktorlar ekipman yetersizliği çekdiği için virüs kapmamış gibi konuş.
  • -iyileşip yeniden hasta olmak mümkünse aşı olmak da çok fayda etmez.***
    -paraları yakıp yeni banknot sürülecekse her şeyi yakmak lazım.
    -sağlık personeli de ölümden kurtulamıyor. tedavi işi zor ve yetersiz.*
    -semptomsuz vaka tespiti yapılmış. *
    -hızlı bulaştığından vaka rakamları yersiz. (bi an da 1000 kişi hastalanabilir)

yani şu an sonuç belli değil beklenmesi gerekiyor.fakat en iyi çözüm bi adaya intikal etmek.

yardımcı olması için (bkz: primitive technology).

ada önerisi de: sokotra (alman gezgin bi kız gitmiş her yer dağa bayır elektirk yok. geceler koyu karanlık ve sessiz.)
  • virüs hakkında tek bildiğim: insanlara, devletlere bellettiğinin korku olduğudur.

turkiyede yasanilanlari,hissedilenleri biliyorsunuz, o sebeple size avrupa goruntusunu anlatmaya karar verdim.

bu virusle beraber cin in ne kadar buyuk devlet oldugunu anladik, aldigi onlemleri ,gosterdigi ciddiyeti ne turkiye ne de avrupa gosteremezdi bu kesin...bu sebeple kendisine bravo diyorum.

hakkindaki sayilara , devlet, doktor ,karatay, oytun, who,ingiliz prof,alman bilimci vs vs vs tarafindan yapilan aciklamalara guvenmiyorum.

cunku gorduk ki ,yasiyoruz ki koskoca adamlar,who gibi ,unesco gibi dev kuruluslar,
    putin ler,trumplar koskoca devlet adamlari ,ki kasiyla gozuyle bir sozuyle dunyayi oynatabilecek dev gucler,
    insan haklari gibi, evrensel hukuk gibi sarsilmaz sandigimiz ornegin amerikan adaleti gibi ,yikikmaz sandigimiz olgular, tamami kapitalizm karsisinda oyuncak olmus , paraya tapar kivraklar olmus durumda,
    kisaca insanlikta,devletlerde omurga kalmamis...ornegin abd dost mu, putin dusman mi, bilmiyoruz,
    savasta miyiz ,bilmiyoruz..

simdi hal boyleyken sizlere de onerim icgudulerinizi dinleyin ,korkun,cekinin ve tum kisisel ki buralarda defalarca yazilmis onlemlerinizi ivedilikle alin.

bu virus olmasa da dunyanin sanirim ucuncu( besinci de olabilir ustume gelmeyin arastirin) buyuk yok olusuna saatler kaldi..(evren dilinde saatler demek 100 veya 200 yil demek)

bir sekilde yokolus hizla geliyor cunku biz dunyayi mahvettik.

bir cografya cehaletiyle yanlislar yaparken,
    diger akilli cografya ,bu cehaleti seyretti ve cikarlari icin ya sustu ya da destekledi...

bu suna benzer:

cok sahane bahceli,guvenlikli bir ev yaptirdiniz,

bahcenize sokmadiginiz karsi arsanin kopekleri uredi de uredi...el atip kisirlastirmadiniz, islah ciftligi kurmadiniz, yiyecek vermedinz, guzel evinizde yasiyorsunuz eeeeeeee...nereye kadar?

o asiri uremis kopek populasyonu senin bahce disina cikmana, ciksan da kakalardan yurumene, yurusen de kumesinde tavuklarina erisim hakki taniyacak mi? tavugunu mu yumurtani mi birakacak sana?

kisaca dunyanin sonunu insanlarin asiri uremesi getirecek.

su dakikadan sonra uremek kisitlanmadikca dunyanin sonu hizlanacak.

ikiden fazla dogum yapmak, yapilmasina izin vermek bu dunyaya yapilacak en buyuk akilsizlik en buyuk kotuluktur.dunyanin kisitli imkanlarinin,yetmeyen oksijeninin ,suyun cabuk israf edilmesi demektir..o sebeple akilli insanin akilli yonetimin buna izin vermemesi , bu akilsizligin acil durdurulmasi ivedilikle elzemdir.

bu virusun insanogluna tokat olmasini ,insanligi daha guzel dunyaya dogru sevk olusuna vesile olmasini temenni ediyorum.

gelelim avrupa goruntusune:

oncelikle devlete guven havasi had safhada...devlet bu viruse bu topraklara girmesine izin vermez inanci var,

ama gecen anlattigim bizim siniftaki cinli bebenin cinden gelen anneannesinin baslattigi evham evet halen var,

ama okulun toplanti yapip ,"panik yapmayin saglik bakanligi cinden gelenleri biliyor ,takipteyiz,"konulu brifingi insanlarin yuregine su serptiyse de pekcogunun, benim gibi uykularini coktan kacirdi bile.

velhasil bu degilse de bir baskasi vesile olacak sonumuza,
    aslolan yapabileceklerimizi ertelemeden simdi yapmak,
    el yikamaktan tutun da dogurmamak gibi, dogurana engel olmak gibi...
  • başlığı ilk günlerinden beri takip ediyorum ama genelde hep aynı şeyler birkaç kere tekrarlanacak şekilde yazılıyor duruyor , bazen teoriler bazen de 100 tane olan takip siteleri tekrar tekrar paylaşılmış. madem herkes düşüncelerini paylaşıyor ben de paylaşayım , ülkelerdeki vaka sayılarının tam belirlenmesi vs için , önce bu virüsü kapan birinin hastalanması ve kendinden şüphelenip hastaneye gitmesi sonra da o testi olup teşhis konması lazım , yani vaka sayısının daha da fazla olduğu belli birşey. bir de kuluçka dönemi denen şey uzunsa , gizliden gizliye insanlara bulaştırarak ortalarda gezen taşıyıcılar olması muhtemel, diyelim ki iyice heryere yayıldı ve durdurulamıyor , o zaman ne yapmamız gerektiğinden bahsedenler vs çok az , test kitleri her yerde var mı ? şebeke suyuna bulaşırsa ve nesnelerin üzerinde asılı durabiliyorsa ne yapmalıyız , suyu filtrelemek işe yarar mı ? çindeki karantinadaki insanlar neyle besleniyor , yemek yapıyorlar illaki ve dışarı çıkmıyorlar hiç ,astronot kıyafeti gibi kıyafetler giyenler varken buna rağmen bu virüs nasıl bulaşabiliyor , musluk suyu yoluyla kanalizasyon yoluyla bulaşma ihtimali var mı ? bunların cevaplarının araştırılması gerekiyor , bir de çin ticaret üretim merkezi , 1 2 ay daha devam ederse üretim durdurulması , stoklar azalacağı için ürünlerin fiyatları artacak gibi gözüküyor , bu durumda ne yapılmalı , bu ve bunlar gibi çok soru sorulabilir ve cevapları araştırılmalıyken , aynı sorularda aynı şeylerle sınırlı kalmayıp hazırlıklı olmamız önlemler almamız gerek diye düşünüyorum.
  • burada dunyanin sonu geldi, virus evrim gecirdi, simdi boku yediniz goygoyu yapanlara ve buna inanan saflara bircok defa acikladim ama bir defa daha aciklayayim.

cin'in virus icin acil durum ilan etmesi, karantina uygulamasi son derece normal ve gerekli bir uygulama. cin nufusu 50-60 milyon olan bir ulke degil 1 milyar insan var. bunlarin kucuk bir bolumu, diyelim ki bir bolgede 100 bin kisinin hastaneye suphe ile basvurdugunu, akin ettigini dusunelim. ne olur? saglik malzemelerinde, doktor ihtiyacinda aksama olusur, karsilik veremezsin. bu da acil durum ihtiyaci dogurur. o maskeyle cikip olu sayisi 1 milyon falan goygoyu yapanlarin cogu doktor bile degil, dunyadan kopuk yasayabilir, haberiniz olmayabilir ama cin ile tayvan, hong kong arasi sorunlar var. bunlardan dolayi propaganda amacli pislige vuruyorlar isi.

hala virus cok ciddi, herkesi oldurecek sebekligi yapana da cevap vermeyecegim. durum ister inanin ister inanmayin budur. yasli ve kronik hasta olan kisilerde olumcul olabilen, saglikli ve genc kisilerde normal gribin biraz agiri olan bir virus.
  • yazildimi bilmiyorum ama çin hükümeti hubey de araç kullanimini yasaklamiş izinli araçlar disinda kimse aracla cikamiycakmiş aklinizin kenarinda bulunsun..
  • bu ve benzeri virüslere karşı en iyi korunma yöntemi ellerin sık sık 20-25 saniye
    kadar yıkanması denmiş,
    (bkz: 5 vakit namaz)
  • çin dışında meydana ciksaydi halimiz nasil olurdu tahayyull edemiyorum. insallah bir an önce aşısı bulunur.
  • bu tarz viruslere karsi 5 vakit namaz etkili olsaydi, mers virusu arabistan'da develerde ortaya çıkıp, yayılmazdı.
93 entry daha