şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3657 entry daha
 • bizim haber siteleri en güncel bilgi olarak 2-3 gün öncesini veriyor. bugün itibarıyla ölü sayısı 1400’ü geçmiş durumda. gerçekten korkutucu ve acilen önlem alınması lazım. bildiğim kadarıyla 2 hafta öncesine kadar wuhan’dan istanbul’a uçuş da vardı.
 • virüsün türklere bulaşmadığına inandım artık. mevcut gen yapımız yüzünden bulaşmıyormuş. zaten unutuldu gibi birşey.kaynak: https://twitter.com/…tatus/1226625286176940032?s=21
 • gece 3'e doğru buralar değerlenir...
 • konuyu ilk günden beri farklı kaynaklardan takip edenlerdenim. ben ilgiyle kaynaklardan bilgi almaya çalıştığım ilk zamanlar infected sayısı 200 küsürlerdeydi. şimdi ise 60 binin üzerinde. (resmi olarak.) rakamlar doğru mu, çin gizliyor mu.. bunların inanın önemi yok. durumun ciddiyetini anlamamız için konuyu farklı pencereden incelememiz gerek sadece.

  kimse zaten dünyanın sonu gelecek demiyor. fakat şuan tanımadığımız yeni bir virüsle karşı karşıyayız ve durumu ciddiye almakta fayda var.

  büyük olasılıkla mevsim geçişiyle birlikte azalarak sorun çözülecektir ancak yine de her türlü ihtimali göz önünde bulundurmak gerek.

  çevremde bir çok insan durumun abartıldığını düşünürken aslında hiç de öyle olmadığını söyledim. bunu söyleyebilmek için ekstra bir zekaya da ihtiyaç yok. biraz virüslerin davranış şeklini inceleyip kafanızı sayılar ve rakamlardan uzaklaştırbilirseniz konunun abartılmadığını, hatta hafife alındığını anlayabilirsiniz. (gerçi çin hiç de hafife almıyor şuan)

  istatiksel olarak karşılaştırma yapıp "grip bile şu kadar insanın ölümüne yol açıyor yeaa" demek hiç doğru değil. hatta çok alakasız.

  elimizde mutasyon geçirdiğini düşündüğümüz bir virüs var. hatta burdan yaratılışçılar kendilerine pay bile çıkarabilir.. gözlerimizin önünde evrim gerçekleşiyor. ama konumuz bu değil tabi..

  kısacası virüsümüz kendini güncelliyor diyebiliriz. yeni ve daha dirençli, vahşi özellikler kazanıyor. hem de çok kısacık bir sürede oluyor bu.

  virüs grip belirtileriyle aynı seyreden, üst solunum yolunu etkileyen ölümcül bir virüstü. fakat yerlerde yuvarlanıp nöbet geçiren insanlar görüyoruz. virüs solunum yolunu etkilerken kendini güncellediği yeni özelliklerden sonra sinir sistemini de etkilemeye başladı belki de..

  şimdi direkt kalbi hedef aldığını duyuyoruz. 1 ay sonra virüs kendine ne özellikler kazandıracak veya hakkında neler öğreneceğiz bilmiyoruz. virüsümüzü bu kadar tehlikeli kılan şey onu henüz tanımıyor olmamız.

  düşünün mesela virüs 1 ay sonra şuan kullandığımız dezanfektanların hepsine bağışıklık geliştirirse veya n95/ffp3 gibi güçlü koruma sağlayan maskeleri aşmayı başaracak özellikler geliştirirse... veya inorganik yüzeylerde canlılığını daha uzun sürdürebilir hale gelirse..

  mutasyonun hızlı gerçekleşmesindeki en büyük etkenlerden biri de virüsün çok fazla insana bulaşabiliyor olması. vürüs ne kadar çok bedene bulaşıp farklı tecrübeler edinirse bu tecrübeleri yeni yaşayacağı mutasyona aktarıyor.

  bulaşıcılığının yüksek olmasındaki nedenlerden biri de virüsün fiziksel şekli. bu şekliyle vücuda tutunması çok daha güçlü. bir çok durumda el yıkamayla dahi bu virüsten kurtulamıyorsunuz. çünkü o çentik gibi görünen taç yapılarla vücuda çok sıkı tutunabiliyor.bu sebeple bulaşıcılığı sars virüsünden daha yüksek. hele ki damarların içine girebildiyse zaten iş işten geçmiş demektir.

  davranış şekli olarak akyuvarlara saldırıyor bu virüs. yani bizi hayatta tuttan en önemli yapı taşımıza. akyuvarlar işlevsiz hale gelince hızlı şekilde akut solunum sendromuna giriyor ve ölüme gidiyor hasta. sigara içen ve genel olarak akyuvar sayısı düşük biriyseniz ilk ölecek olan gruptasınız demektir geçmiş olsun.

  durumun ciddiyetini anlayabilmek için daha önceki benzer salgınlarda baş rol oynayan sars, influenza gibi virüslerin de davranış şekillerini inceleyerek şuanki elimizdeki covid19 virüsü ile karşılaştırın.

  sıkıntıyı anlayacaksınız.

  kısacası durumu abartmaya lüzum yok ama koskoca çin'in ekonomisini durma noktasına getiren bir virüsü de "amaaan 2 ay sonra herşey düzelecek nasılsa" diyerek de geçiştirmek pek mantıklı gelmiyor.
 • aslen hukukçudur.

  (bkz: wuhan kuzu)
 • an itibariye 118 ölüm eklenmiştir.
  yeni yönetim uyarısını almıştır.
 • eğer ortadoğuda yayılır ve bu nedenle anormal miktarda ölüm olur ise çökme noktasındaki siyasal islamın yeniden yükselişini izleyeceğiz.

  nasıl ki kara veba engizisyonun yaratılmasını ve yükselmesini sağladıysa, aynı şey bu virüs için de olacak.

  kendini bilim, kültür, modernlik ile koruyabilen devletler ise siyasal islamın yarattığı zayıflıktan faydalanıp ortadoğunun biz dahil anasını belleyecek.

  tehlikeli hastalıktır.
 • halen aklıma tek çözümün nükleer olduğunu getiren virüstür. allah belasını versin bu virüsün.
 • şarkıyla türküyle defedebileceğimizi düşündüğüm virüstür.

  tabi bunun da bir yol yordamı olmalı. onlarda bizde yapmasak olmaz

  onlarda / bizde

  bizdeki versiyon için "aklın varsa bu şarkıdan sonra gelmezsin virüs bey" dedirtmiştir.
 • insanların asıl tehlikenin farkında olmadığı virüs. son yazdığım entrye cevaben birisi yazdıklarımıza inananları salak olarak ilan etmiş. dilerim kendisinin ve sevdiklerinin kronik hastalığı yoktur. çünkü yukarıda bir arkadaş alman sağlık bakanlığı ilaç bulunamayacağından bahsetmiş.

  evet doğru, çünkü çin çalışmıyor, işte o hapır hupur yuttuğunuz ilaçların hammaddeleri çin’de üretiliyor. nasıl mı alman bayern, basf, merck veya sigma gibi firmaların veya amerikan firmaların, fabrikaları nerede sanıyorsunuz. bingo doğru tahmin çin’de.

  tedarik zinciri çökebilir derken tam da bunu kastediyordum. içtiğiniz ilacın, yıkandığınız şampuanın, elinizi yıkadığınız sabunun nerede üretildiğini veya üretilmesi için gerekli hammmaddenin nereden geldiğini düşünüyorsunuz acaba.

  bana komplocu diyen veya yazdıklarımı salakça bulan dingile sesleniyorum. lütfen en yakın markete git ve pirinç, mercimek, fasülye gibi maddelerin menşei ülkesi neresi ona bir bak. şimdi ne var ya biz ekeriz diyenler çıkar, bence demeyin çünkü bu ürünleri yetiştirmek için gerekli gübre hammaddesi, ilaçlamak için kullanılmak ziraat ilacının hammaddesi nereden geliyor sizce.

  ulan götünüzdeki donun kumaşının dokunduğu ipliğin pamuğunu çin ekiyor, siz nerem diyorsunuz. çinde hayat durmuş, tekrar aktive olurlarsa virüs hızlı yayılacak, olmazlarsa dünya duracak.

  hala kalkıp çok bilmiş beyimiz ölü sayısı oranından gripten ölenden bahsediyor. bir siz akıllısınız değil mi enbesil kardeşlerim, çin hükümeti bizde adam çok ölürse ölsün bir kaç milyon deyip işine bakmak yerine, ülkede üretimi durduruyor.

  çin’e ne koyar on milyon adam ölse, ama kazın ayağı öyle değil işte. bu virüs yayılırsa iyice kontrolden çıkacak. bu sefer basit hastalıklardan bile millet telef olacak, iş gücü hastalandığı için üretim duracak, bu sefer kıtlık başlayacak.

  işte bütün mesele bu. hadi şimdi sadece yaşlılar ölüyormuş yauv deyin rahatlıkla, yarın tansiyon, şeker, kalp ilacı bulamadığı için anan baban veya bizzat kendin ölünce anlarsın olayın boyutunu.

  bakın bu entry korku pompalamak için yazılmıyor. işler henüz o durumda da değil, ama gün geçtikçe oraya evriliyor. iki gün önce küresel ekonomik risk %1 diyordum, işte bu gün %3 oldu, eğer iki ay içinde çözülmezse risk %50 olur. üç ayı geçerse o zaman herkes derdine yansın.

  şimdi iyice düşünün bakalım risk ne kadar.
1619 entry daha