şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
3700 entry daha
  • kuluçka süreleri uzayabilir denmiş öncesinde 14 gün deniyordu ama görüşen oki 19 güne kadar uzatabiliyormuş bu.

ayrıca virüslü birini ifşalamayada 400 tl (425 yuan) verilecekmiş
  • bu virüs ile toplum acayip tırstı. sars, domuz gribi , kuş gribi, influenza falan derken nerelere geldi durum. influenzayı görmüş kişi olarak(ki öldüreni değildi ama süründüreniydi) 7 gün hiç düşmeyen ateş ve ileri seviye bitkinlikle mücadele ettim. allahtan atlattım. bizim çocuklarda aynen yaşadı. dedim abi bu nasıl virüs , laboratuvarda mı oynamışlar nedir bu kadar güçlü falan. corona için demem odur ki bundan güçlüyse z.ki tutarız.

edit: kelime hataları
  • üstteki yazara katılıyorum. silkroad'da oyuna jangan'da başlardık, hotan'a ulaşmak için baya level kasardık. tarim basin vardı karakoram vardı, güzel günlerdi. wuhan ismi sanki oyundaki bir yer adı. metin2 değil ama o oyun, aç alfa mavi kurt öldürüp ringa balığı tutup evlenebildiğiniz bir oyunu ciddiye alamıyorum.*

abartmayın diyen insanlar artık gerçekten komik oluyor. bakıyorum, harita 20 ocak'tan başlıyor. daha 1 ay olmadı, confirme vaka 65.000, ölen 1384 insan. yani ailenizde 1 kişiyi kaybettiğinizi düşünün, ne kadar acı verici, değil mi? ya da bir iş arkadaşınızı kaybettiniz, ailenizdeki kayıp kadar üzücü ve mesela onun yaptığı işleri yapacak tecrübede kimse olmayacak. yeni eleman iş yerine alışana kadar işler sekteye uğrayacak, hem maddi hem de psikolojik olarak kötü bir durum. çin'deki herkes çalışıyor, iş gücünün içinde olan insan kaybetmek çok kötü. insanlara sayı olarak bakmadığınız zaman durum gerçekten çok vahim. turizm uzun vadeli olarak çöktü, havacılık sektörü çin'de bitmiş durumda. daha da kötüsü çin'e karşı o kadar ön yargıyla doldu ki insanlar bu ön yargılar nasıl yıkılacak belli değil. şöyle düşünün, ülkenizde bir virüs ortaya çıkıyor ve tüm dünya sizin çiğ etle yaptığınız çiğ köfte, hayvan bağırsağından yaptığınız kokoreç, midyenin içine pilav koyup yaptığınız midye dolma, rakının yanında yediğiniz beyin, sakatat kültürünüz, kurban bayramlarında kan seli olan sokak resimleri ve aklıma bile gelmeyen bir sürü şey paylaşıp sizin iğrenç, yaşamaması gereken insanlar olduğunuza karar veriyor. siz iğrenç insanlar olmadığınızı kanıtlamaya çalışsanız da insanlar kafalarındaki görselleri unutamıyorlar.

virüs mısır'da görülmüş, ürdün'de karantinada insanlar var, japonya'da hasta biri tüm korumaya ve bu konuda tecrübeli insanlara rağmen virüsü bir şekilde bulaştırıyor. yani siz karantina da olsanız, yanınızda sizi hastaneye götüren personel aya çıkacakmış gibi de giyinse virüsten kaçamıyor. böyle bir virüs tüm çevremizi sarmış, ama büyütülecek bir şey yok. hükumetimiz de sağ olsun başımıza bir şey gelmeden önce değil sonra önlem almaya meyilli. bu arada zatürreden ölen bir sürü insan var ülkemizde, bu insanlara hiç corona testi yapıldı mı? emin miyiz gerçekten güvende olduğumuza? doktora ateşim var, öksürüyorum, zor nefes almaya başladım desem hangi ilaçları yazacağını biliyorum, elimde reçeteyle eve gönderileceğimi...

ben türkiye'de bu virüsün olmadığına inanmıyorum, virüsü tespit etmeyeceğimize inanıyorum. tüm komşu ülkelerde vakalar görülür, artar, insanlar ölmeye başlar, biz de aynı şeyleri yaşarız ancak bizim ölüm sebebimiz virüs değil zatürre olur. annem ve ablam sağlıkçı, benden rahatlar. hatta annem biyolojik silah olduğunu düşünüyor. ben her gün bambaşka ülkeden gelen insanlarla muhatap oluyorum, nasıl endişelenmeyeyim?
  • güzel türkiyem allah hakkı için birşey yap sessizliğin insanların sinirini bozuyor. pekmezle olmaz bu iş herkes zatürre birşey diyor.
  • virüs sebebiyle sopayla hayvanları döverek öldürmeye çalışıyorlar. video +18

virüs ırk, yaş, cinsiyet seçeceğine vicdan seçse keşke diye düşündürtecek kadar içimi acıtmış görüntülere neden olan virüs, coronavirus.
  • bence en tehlikeli hali çin'de yaşanan virüs.

o kadar kalabalık ki, hastanelerde yer yok.

bu yüzden diğer ülkelere göre oranları daha kötü olan.

kuluçka süresine gelince, bunun için benim asıl korktuğum ortalama kuluçka süresi. 14 ya da 24 güne kadar uzuyor olması her hasta için o kadar uzuyor demek değil. eğer ortalama süre 10 gün ya da fazlasıysa bu kötü ama daha azsa nispeten daha iyi.

çin çok üzerine gidiyor, diğer ülkelerde öyle. biz biraz daha önlemi artırmalıyız sanki.

umarım aşısı bulunduğunda virüs henüz ülkeye girmemiş olur. who 18 ay dese de
    kesin tarihi kimse bilemez.
  • ülkecek virüse karşı ölü taklidi yapıyoruz. virüs gelmeden önce önlem alınması şart. şayet virüs türkiye’de bir metropole gelirse altından kalkabileceğimiz bir alt ve üst yapı yok bildiğim kadarıyla. sonumuz hayır olsun. şahsen ben çok korkuyorum şu an.
  • nedense 1. dunya ulkelerinin hepsinde tespit edilmisken, muz cumhuriyetlerinde ortaya çıkmayan virus. sebebi su olabilir :

(bkz: virüs yok diyelim turizm etkilenmesin)
  • son durum, 66.887 onaylanan vaka ve 1523 ölüm...
    edit: düzeltme
  • mars'ta yasayip, google kullanmayi bilmeyip, iki haber okumadan hala ne var bu viruste niye bu kadar takilip kaldiniz diye soran tipler yuzunden bu bok pandemic olacak ve hepimizi sikecek...
1958 entry daha