şükela:  tümü | bugün
  • oytun erbaş'ın beyanı.

----
    kamu bülteninin haberine göre, corona virüsün gen farkından dolayı asya ırkını daha çok etkilediği türkiye'nin ise daha karışık genlere sahip olduğu için çok az etkileneceğini dile getiren fizyoloji uzmanı doç. dr. oytun erbaş, "korona virüsün şu ana kadar yayılım bölgesi wuhan ve çevresi yani çin. bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein asya ırkında daha fazla. beyaz ve siyah ırklarda ise 6'da 1 oranında daha az. onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. korona virüs türkiye'ye de gelebilir ama asla çin'deki gibi salgın yapmaz. 10 vak'a, 20 vak'a olabilir. bunu bilemeyiz. onu gelince görürüz” dedi.
    ----

maske satanları kaygılandıran gelişme :)

kaynak-yeniçağ
  • nasıl bir ırksak artık işlemiyor bize.
  • aynı coğrafyada yaşayan persleri öldürüyor, türklere bir şey olmuyor*, garip bir iddia.

edit: mesaj kutum patlamış, çeşitli bilgilendirici mesajlar da var şurada suser pers akınlarından bahsetmiş, başka bir suser ace2 proteini farklılıklarını belirtti, diğer bir suser da iranlılar ile haplogruplarımızın aynı olmadığından bahsetmiş verdiği kaynak.

sayın suserlar, ben tıp bilimiyle alakalı bir meslek mensubu değilim. kuzeyimizde, güneyimizde, doğumuzda, batımızda vakalara rastlanırken bir tek bizde olmamasına ve buna böyle tuhaf bir gerekçe gösterilmesine anlam veremedim sadece. iran ile yakın bir coğrafyadayız, bir sürü tarihsel arkaplan var, hele ki şu küresel çağda ulaşım kolaylaşmışken onlarla genetik olarak karışmadık mı yani?

avrupa, asya ve afrika kıtalarının kesişiminde bulunuyoruz, gen haritamızı çıkarmaya kalksak dünyanın çeşitli medeniyetlerinden parçalar çıkabilecektir. buna ek olarak, italya'da 100'den fazla kişi ölmüş, roma imparatorluğu'nun torunları değil mi italyanlar, çeşit çeşit coğrafyalardan gen çekmemişler mi yani?

bu virüsün tedavisi henüz geliştirilemedi, insanları öldürüyor, vakalara baktığımızda daha çok yaşlıları etkilediğini görüyoruz. hijyene, yememize ve içmemize dikkat etmemiz gerekiyor. şehit haberleriyle yıkıldığımız şu günlerde bir de bu virüsün başımıza bela olmamasını dilerim.
  • 2008 krizi nasıl birilerinin mübarekliği sayesinde bizi teğet geçtiyse, korona da aynı şekilde teğet geçiyor. elhamdülillah.
  • kısmen haklı iddiası oytun erbaş'ın, ilginç biçimde biz de patlama yapmadı. o değil vaka bildirilmedi. özel olduğumuza inanmıyorum lakin şu ana kadar en azından birkaç ölüm gerçekleşmesi gerekirdi.
  • -abicim gel böyle!
    +geldim abi, n'oldu?
    -ona bulaşma!
    +bulaşmadım abi valla kendisi la..
    -bulaşşma dedim! türk o!
    +anladım abi.
  • (bkz: madem türksün göster ürksün)

oytun erbaş bu kadar şöhret değilken dinlemesi zevkli bir adamdı, şöhretinin artması ile beraber, dikkat çekmek için yaptığı açıklamalar paralel ilerliyor.
  • çünkü türk'ler zatürre oluyor.
  • radyasyonlu çay da bir şey yapmıyordu zamanında, sonra tersten gördük.
  • corona virüsü milletin şov malzemesi oldu iyice. herkes aykırı bir şey söyleyeyim de gündem olayım derdinde... saçan sapan işler...