• facetimea grup özelliği geldi, artık darbelerde tayyibin yanında aynı anda genel kurmay başkanı da çıkabilecek.

yalnız diğer taraftan fethullah da bağlanırsa, teslim olun etrafınız kuşatıldı falan derse tim cook sorumluluk kabul etmem bu arada diye not düştü.
  • etkinliğe katılan millet yerli yersiz o kadar çok alkışlıyor ki ortam bir an (bkz: uğur dündar) ile (bkz: halk arenası)na döndü.

- craig f.: bakın pencereyi nasıl da büyüttüm.
    - katılımcılar: şak şak şak şak şak
    - craig f.: şimdi de küçültüyorum
    - katılımcılar: şak şak şak şak
    - craig f.: yeter lan kapatıyorum mac'i
    - katılımcılar: woaaavvv clap clap clap
  • fazla bir beklentim olmadığı için çok hayal kırıklığına uğramadığım tanıtım. yukarıdaki yazarlar da özetlemiş gayet güzel nelerin ön plana çıktığını. apple'ın bu işi bir şova dönüştürmesi iyi güzel de "apple tv niz deki ekran koruyuculardaki manzaraların nereler olduğunu merak ediyordunuz değil mi, artık tek tuşla bunları görebileceksiniz" demesi insanların da bunu çılgınca alkışlaması biraz abartı olmuş. insan bunu tanıtıma sokmaya utanır.
  • iphone’a dark mode gelir diye umuyordum. keza özellikle oled ekranlı iphone x için pil ömrü açısından çağ atlatırdı.

apple sitesinde iphone 8 plus daha büyük pile sahip olduğu için olsa gerek internet kullanımı ve kablosuz video oynatmada 1 saat daha fazla pil ömrüne sahip diyor ancak youtube’taki pil testlerini iphone x önde kapatıyor. sebebi ise ekranın kullandığı enerji miktarı. hatta özellikle renkleri ters çevirip çakma dark mode’ta kullanılarak yapılan testlerde dikkate değer enerji tasarrufu sağlanıyor.
    yapılan test şu şekilde:

test 1: duvar kağıdı

iphone 1- düz siyah duvar kağıdı
    iphone 2- standart duvarl kağıdı

3 saat sonra düz siyah duvar kağıdı varken pil %100’den %77’ye, standart duvar kağıdı varken pil aynı sürede %100’den %61’e kadar iniyor.

test 2: smart invert safari sayfası

iphone 1- smart invert açıkken dark mode’a yakın bir şekilde ağırlıklı olarak beyaz olan bir sayfa açılıyor anca smart invert beyazları siyah yapıyor

iphone 2- aynı beyaz ağırlıklı safari sayfası açılıyor

sonuç: 3 saat sonra smart invert olanda pil %100’den %85’e, standart görünümdeki ise %100’den %28’e (!) iniyor.

dark mode’u artık bizim pillerin ömrü tükenip 100 dolara değiştirmemizi bekledikleri vakit çıkartırlar. bu güç tasarrufunu da dünyada bir onlar fark etmiş de sunmuşlar gibi, milyonlarca iphone var, küresel anlamda bu kadar güç tüketiliyordu dark mode sayesinde toplamda bu kadar tasarruf sağlıyoruz çevre için diye süsler de verirler.

kaldı ki enerjiyi verimli kullanma ve belli bir recharge sayısına sahip hayvani kimyasal zehir olan pillerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayarak çevreyi nispeten daha az kirletmek, şuan benim telefonumun şarjının birkaç saat daha uzun dayanmasından daha önemli bir konu. en önemli öncelikleri bu olmalıydı. 2 sene boşuna kayıp.
  • kadın: hey siri, kocam ölmek üzere, hemen 911'i arayıp yardım çağırır mısın?

siri: "kocamı nasıl öldürürüm" ile ilgili internette bulduklarım şunlar...

not: ayos 10 spor
  • özetle diyolar ki:

ekleyecek çok bi yeni özellik bulamadığımız için performansa yüklenelim dedik. geçen sene bi güzel yavaşlattığımız telefonları bu sene biraz hızlandırıyoruz.

tişikkirlir ipil.
  • tim cookın konuşma tarzı feci şekilde gavin belsona benziyor, dikkatim dağıldı yeminle. neyse ki hair force one çıktı sahneye.
  • birkaç uygulama ekleyip, hali hazırda uygulamaları da güncelleyip yeni ios diye tanıtıyorlar ios 8'den beri.

nerede ios 6 ve ios 7 arasındaki fark. nerede bunlar.

kısacası, çöp!
hesabın var mı? giriş yap